reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Wypowiadanie umów najmu na czas określony

Wypowiadanie umów najmu na czas określony

Mam umowę najmu zawartą na 3 lata. W zeszłym tygodniu odwiedził mnie właściciel mieszkania i chciał rozwiązać umowę. Ja się nie zgodziłem. Wtedy właściciel powiedział że mam miesiąc na opuszczenie mieszkania. Co mam robić w takiej sytuacji? Co w tym zakresie stanowi prawo?

Wypowiadanie umów najmu zawartych na czas określony jest jednym z bardziej spornych zagadnień prawa cywilnego. Kodeks cywilny reguluje je lakonicznie i niejednoznacznie.

Zgodnie z brzmieniem art. 673 par. 3 Kodeksu cywilnego wynajmujący jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach przewidzianych w umowie. Jak wynika z tego przepisu możliwość wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony musi być przewidziana w umowie.

W umie najmu muszą też być podane przyczyny uzasadniające wypowiedzenie najmu. Umowa może być wypowiedziana tylko z przyczyn w umowie przewidzianych nie z żadnych innych.

Gdy umowę zawarto na czas określony trzeba zwrócić uwagę czy przewidziano w niej możliwość wypowiedzenia. Następnie trzeba zobaczyć jakie przyczyny uzasadniają rozwiązanie umowy. W umowie nie może by jednak zastrzeżenia, że umowę można wypowiedzieć z ważnych przyczyn. Taki zapis w świetle orzeczeń Sądu Najwyższego jest nieważny.

Z podanych przez Pana okoliczności wnioskuję, że w umowie nie było podanych przyczyn uzasadniających zwolnienie. Dlatego też w świetle prawa wypowiedzenie jest nieskuteczne a umowa najmu nadal łączy strony.

POBIERZ WZÓR: Wzór wypowiedzenia najmu

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wypowiedzieć najem?
Jak wypowiedzieć najem?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama