| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak zmienić umowę

Jak zmienić umowę

Zdarza się, że zawarliśmy umowę ale po jakimś czasie chcemy ją zmienić. Nie wiemy często jak to zrobić, czy spisywać nową umowę czy poprawiać starą, czy może sporządzić aneks do już podpisanej umowy. Każdy z tych sposobów jest dopuszczalny. Wszystko jednak zależy od tego jaką umowę podpisaliśmy.

Każdą umowę można zmienić. Czy jednak umowę zawartą na piśmie można zmienić przez ustne porozumienie?

Co wynika z kodeksu

Jeżeli ustawa stanowi, że jakaś umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego to jej zmiana może nastąpić tylko i wyłącznie w tej samej formie.

Przykład: Intercyzę czyli umowę zmieniająca ustrój majątkowy między małżonkami można zawrzeć jedynie w formie aktu notarialnego. Jeżeli małżonkowie zawarli umowę małżeńską a po jakimś czasie chcą ją zmienić i np. wrócić do wspólności ustawowej to muszą to zrobić również w formie aktu notarialnego.

To samo tyczy się innych szczególnych form zawierania umów. Jeżeli dla ważności umowy wymagana jest forma pisemna. To zmiana takiej umowy musi mieć również formę pisemną.

Kodeks cywilny stanowi, że umowę leasingu trzeba obowiązkowo zawrzeć piśmie. Tak więc i jej zmiana musi odbyć się na piśmie. Inaczej jest zmiana jest nieważna.

Można zmienić w umowie

Większość umów w Polsce może być dokonana w dowolnej formie. Często strony spisując taką umowę zastrzegają, że jej zmiana musi nastąpić w ściśle określonej formie. Wtedy też jej zmiana musi być dokonana w tej umową przewidzianej formie.

Najczęściej strony do umowy wprowadzają klauzulę o następującej treści: „Każda zmiana umowy wymaga zachowania formy pisemnej”. Poczytuje się wtedy, że forma pisemna zastrzeżona jest wyłącznie do celów dowodowych. A więc, że niedozwolony jest przed sądem dowód z zeznań świadków i przesłuchania stron na okoliczność dokonania takiej zmiany.

Dlatego też warto do takiej klauzuli dopisywać rygor nie zachowania formy pisemnej. Najczęściej jest to rygor nieważności.

Rozwiązanie lub odstąpienie

Jeżeli obydwie strony chcą rozwiązać umowę zawartą na piśmie wtedy musi nastąpić to na piśmie. To samo tyczy się odstąpienia od takiej umowy i jej wypowiedzenia.

Jeżeli natomiast umowa została zawarta w innej formie szczególnej, wtedy jej rozwiązanie za zgodą obydwu stron musi być dokonane w tej szczególnej formie. Natomiast wypowiedzenie lub odstąpienie musi jedynie być stwierdzone pismem.

Umowa zawarta w szczególnej formie może być zmieniona tylko w takiej samej formie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można zmienić treść istniejącej umowy?
Czy można zmienić treść istniejącej umowy?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK