REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?
Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka komandytowa może być uczestnikiem obrotu gospodarczego i w tym celu staje się stroną umowy gospodarczej. Jednak, podpisanie umowy w imieniu spółki komandytowej przez niewłaściwą osobę może skutkować nawet jej nieważnością.

Który wspólnik może zawrzeć umowę w imieniu spółki komandytowej?

Członkami spółki komandytowej są komplementariusze i komandytariusze. Jednak tylko komplementariusze mają prawo do zawierania umów za spółkę komandytową z mocy prawa, czyli nie potrzebują żadnego dodatkowego upoważnienia w tym celu. I to nie wszyscy komplementariusze! Nie będą mogli reprezentować spółki komandytowej Ci wspólnicy, którzy zostali pozbawieni prawa reprezentowania spółki komandytowej:

REKLAMA

  • umową założycielską, albo
  • prawomocnym wyrokiem sądu.

To jednak nie wszystko! Czasami umowa spółki może wymagać, aby daną umowę podpisało łącznie dwóch komplementariuszy. Przykładowo, w umowie może się znaleźć następujące postanowienie:

§ 10

Reprezentacja Spółki wymaga współdziałania dwóch komplementariuszy lub jednego komplementariusza wraz z prokurentem.

Jeżeli zawierasz umowę w mieniu spółki komandytowej, czyli jako komplementariusz, masz dostęp do umowy spółki i wiesz, że w umowie taki wymóg się znajduje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jednak, gdy znajdujesz się po drugiej stronie barykady, czyli masz podpisać umowę, w której spółka komandytowa jest drugą stroną umowy? Skąd masz znać treść umowy spółki, której nie jesteś wspólnikiem? Są dwie opcje:

  1. pierwsza (mało realna): wybierasz się do czytelni sądu rejestrowego i przeglądasz akta tej spółki komandytowej w poszukiwaniu – uwaga – aktualnej umowy (bo przecież treść może się zmieniać), albo
  2. druga (znacznie szybsza): wchodzisz na stronę: https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/, zaznaczasz interesujący Cię rejestr, tj. „Przedsiębiorców”, wpisujesz nazwę spółki albo numer KRS i w polu „Działania” zaznaczasz „Wyszukaj”. Na dole strony w polu „Wyniki wyszukiwania” wyświetli się interesująca Cię spółka. Klikasz w jej numer KRS, w celu przejścia do kolejnej strony. Po przejściu do następnej strony ukazują Ci się dane podmiotu. Jednak najbardziej interesujące Cię informacje znajdują się na samym dole tej strony w polu „Organ reprezentacji” oraz „Członkowie reprezentacji”.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Co w przypadku, gdy umowę podpisze komandytariusz?

W tym przypadku, zależy to od tego, czy komandytariusz ma pełnomocnictwo do działania w imieniu spółki, czy też nie. Jeżeli komandytariusz posiada pełnomocnictwo do reprezentowania spółki, wówczas może działać w jej imieniu. Przykładowe pełnomocnictwo mogłoby wyglądać w następujący sposób:

Warszawa, dnia 22 listopada 2022 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Działając jako komplementariusze spółki: XYZ spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (adres: ul. Kolorowa 1, 01-234 Warszawa) wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 1234567890, której akta przechowuje Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, zwanej dalej „Spółką”, niniejszym udzielamy komandytariuszowi Spółki, tj. Janowi Kowalskiemu, legitymującemu się nr PESEL 12345678901, pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz Spółki w sprawie:

zawierania, zmiany, rozwiązywania bądź odstępowania od wszelkich umów sprzedaży zawieranych przez Spółkę jako sprzedawcę do kwoty 50.000 zł.

Pełnomocnictwo niniejsze wygasa w szczególności w razie utraty przez pełnomocnika statusu komandytariusza Spółki bądź utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.

[podpisy komplementariuszy]

Kto jeszcze może reprezentować spółkę komandytową?

Oczywiście, spółkę komandytową może także reprezentować prokurent. Tak, jak we wcześniejszym przykładzie, może podpisywać umowy łącznie z komplementariuszem albo samodzielnie – zawsze zależy to od postanowień umowy spółki albo oświadczenia o udzieleniu prokury. Jak można sprawdzić, kto dokładnie jest prokurentem spółki i w jaki sposób może działać. Ponownie: wchodzimy na stronę https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/, przechodzimy wszelkie etapy jak poprzednio i docieramy do strony „Dane szczegółowe”. Z prawej strony znajduje się pole: „Pobierz wydruk informacji” – klikamy „Pobierz PDF” w „Informacjach aktualnych” i otwieramy pobrany plik. Przechodzimy do działu 2 – rubryki 3, w której ujawnione są informacje na temat prokurentów.

Oczywiście, nie tylko komandytariusz może być pełnomocnikiem spółki komandytowej. Takim pełnomocnikiem może być każdy, również osoba spoza spółki.

Jakie są skutki działania bez umocowania?

Dlaczego to wszystko jest tak istotne? Otóż, jeżeli umowę podpisze w imieniu spółki komandytowej, np. komandytariusz, który nie ma pełnomocnictwa do działania, to ważność umowy zależy od tego, czy spółka komandytowa, czyli osoby, które prawnie są umocowane do jej reprezentowania potwierdzą, że spółka chce stać się stroną takiej umowy. Przy czym, w przypadku potwierdzenia umowy, komandytariusz będzie odpowiadał bez ograniczeń kwotowych. Natomiast, jeżeli takiego potwierdzenia nie będzie, to umowa jest nieważna!

Jakie są procesowe konsekwencje braku osób uprawnionych do reprezentowania?

W postanowieniu z dnia 2 października 2013 r. (w sprawie o sygn. akt: I Acz 1193/13) Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że jeżeli spółka komandytowa nie ma osób uprawnionych do jej reprezentowania, to nie można podejmować przeciwko takiej spółce czynności procesowych. To z kolei powoduje, że sąd musi zawiesić postępowanie sądowe. Jeżeli natomiast w ciągu 2 lat spółka w dalszym ciągu nie będzie miała osób uprawnionych do jej reprezentowania, to sąd musi takie postępowanie umorzyć. Niewątpliwie, przykład ten wskazuje na konieczność weryfikowania osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 26 listopada 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 2025 r. Jest już rozporządzenie

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA