reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Koszty postępowania wieczystoksięgowego

Koszty postępowania wieczystoksięgowego

W postępowaniu wieczystoksięgowym wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej należy złożyć na urzędowym formularzu. Aby jednak wpis został dokonany w księdze wieczystej, należy również uiścić odpowiednią opłatę.

Księgi wieczyste

Dokonywanie rozporządzeń prawem związanym z nieruchomością należy również pamiętać o konieczności wpisu do odpowiedniej księgi wieczystej. Dotyczy to tak wpisów związanych z prawem własności, jak również z ograniczonymi prawami rzeczowymi (np. służebność, użytkowanie).

Co istotne w księdze wieczystej mogą być także ujawnione prawa, które już nie tylko prawa rzeczowe (jak np. własność) ale także prawa osobiste i roszczenia. Chodzi tutaj o ujawnienie w księdze praw najemcy i dzierżawcy wynikających  z umowy najmu lub dzierżawy, roszczeń wynikających z prawa odkupu lub pierwokupu, czy też prawa dożywocia (art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

W sądzie wieczystoksięgowym

Ujawnienie określonego prawa lub roszczenia w księdze wieczystej jest finałem postępowania wieczystoksięgowego w sądzie.  Postępowanie w tej kwestii, określone w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, prowadzone jest w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Właściwym sądem jest sąd miejsca położenia nieruchomości.

Postępowanie wieczystoksięgowe prowadzone jest na wniosek złożony na odpowiednim urzędowym formularzu (art. 6262 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

POBIERZ WZORY: Formularze wieczystoksięgowe

Wnioski o dokonanie wpisu do księgi wieczystej nie musi wcale składać właściciel nieruchomości. Może być to równie dobrze inna osoba, które przysługuje prawo podlegające wpisowi.

Wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka na nieruchomości. Uprawniony z prawa podlegającego ujawnieniu w księdze (np. najemca).

W postępowaniu wieczystoksięgowym będą jednak uczestniczyć osoby, których prawa dotyczy sprawa, czyli także właściciel.

Opłaty

Oprócz tego, że wniosek musi być złożony na odpowiednim urzędowym formularzu, nie należy zapominać także o konieczności uiszczenia odpowiedniej opłaty. Jej wysokość będzie wynikała z przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (art. 42 – 48 ustawy). Opłata ta będzie pobierana w stałej wysokość, a różnica będzie zależała od tego, czego dotyczy wniosek.

W przypadku wniosku o wpis do księgi wieczystej prawa własności, ograniczonego prawa rzeczowego, użytkowania wieczystego, należy uiścić opłatę w wysokości 200 zł.  150 zł będzie kosztował wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej prawa osobistych i roszczeń (np. praw z umowy najmu).

W przypadku wniosku o wykreślenie określonego prawa pobierana będzie połowa opłaty należnej od wniosku o wpis. Przykładowo w takiej sytuacji, jeżeli wpis prawa własności kosztuje 200 zł, to wykreślenie tego prawa będzie kosztowało 100 zł.

Opłatę należy uiścić wraz z wnoszonym pismem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ile kosztuje wszczęcie postępowania o wpis do księgi wieczystej? fot. Fotolia
Ile kosztuje wszczęcie postępowania o wpis do księgi wieczystej? fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama