| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Koszty postępowania wieczystoksięgowego

Koszty postępowania wieczystoksięgowego

W postępowaniu wieczystoksięgowym wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej należy złożyć na urzędowym formularzu. Aby jednak wpis został dokonany w księdze wieczystej, należy również uiścić odpowiednią opłatę.

Księgi wieczyste

Dokonywanie rozporządzeń prawem związanym z nieruchomością należy również pamiętać o konieczności wpisu do odpowiedniej księgi wieczystej. Dotyczy to tak wpisów związanych z prawem własności, jak również z ograniczonymi prawami rzeczowymi (np. służebność, użytkowanie).

Co istotne w księdze wieczystej mogą być także ujawnione prawa, które już nie tylko prawa rzeczowe (jak np. własność) ale także prawa osobiste i roszczenia. Chodzi tutaj o ujawnienie w księdze praw najemcy i dzierżawcy wynikających  z umowy najmu lub dzierżawy, roszczeń wynikających z prawa odkupu lub pierwokupu, czy też prawa dożywocia (art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

W sądzie wieczystoksięgowym

Ujawnienie określonego prawa lub roszczenia w księdze wieczystej jest finałem postępowania wieczystoksięgowego w sądzie.  Postępowanie w tej kwestii, określone w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, prowadzone jest w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Właściwym sądem jest sąd miejsca położenia nieruchomości.

Postępowanie wieczystoksięgowe prowadzone jest na wniosek złożony na odpowiednim urzędowym formularzu (art. 6262 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

POBIERZ WZORY: Formularze wieczystoksięgowe

Wnioski o dokonanie wpisu do księgi wieczystej nie musi wcale składać właściciel nieruchomości. Może być to równie dobrze inna osoba, które przysługuje prawo podlegające wpisowi.

Wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka na nieruchomości. Uprawniony z prawa podlegającego ujawnieniu w księdze (np. najemca).

W postępowaniu wieczystoksięgowym będą jednak uczestniczyć osoby, których prawa dotyczy sprawa, czyli także właściciel.

Opłaty

Oprócz tego, że wniosek musi być złożony na odpowiednim urzędowym formularzu, nie należy zapominać także o konieczności uiszczenia odpowiedniej opłaty. Jej wysokość będzie wynikała z przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (art. 42 – 48 ustawy). Opłata ta będzie pobierana w stałej wysokość, a różnica będzie zależała od tego, czego dotyczy wniosek.

W przypadku wniosku o wpis do księgi wieczystej prawa własności, ograniczonego prawa rzeczowego, użytkowania wieczystego, należy uiścić opłatę w wysokości 200 zł.  150 zł będzie kosztował wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej prawa osobistych i roszczeń (np. praw z umowy najmu).

W przypadku wniosku o wykreślenie określonego prawa pobierana będzie połowa opłaty należnej od wniosku o wpis. Przykładowo w takiej sytuacji, jeżeli wpis prawa własności kosztuje 200 zł, to wykreślenie tego prawa będzie kosztowało 100 zł.

Opłatę należy uiścić wraz z wnoszonym pismem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »