REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty postępowania wieczystoksięgowego

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ile kosztuje wszczęcie postępowania o wpis do księgi wieczystej? fot. Fotolia
Ile kosztuje wszczęcie postępowania o wpis do księgi wieczystej? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu wieczystoksięgowym wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej należy złożyć na urzędowym formularzu. Aby jednak wpis został dokonany w księdze wieczystej, należy również uiścić odpowiednią opłatę.

Księgi wieczyste

Dokonywanie rozporządzeń prawem związanym z nieruchomością należy również pamiętać o konieczności wpisu do odpowiedniej księgi wieczystej. Dotyczy to tak wpisów związanych z prawem własności, jak również z ograniczonymi prawami rzeczowymi (np. służebność, użytkowanie).

REKLAMA

Co istotne w księdze wieczystej mogą być także ujawnione prawa, które już nie tylko prawa rzeczowe (jak np. własność) ale także prawa osobiste i roszczenia. Chodzi tutaj o ujawnienie w księdze praw najemcy i dzierżawcy wynikających  z umowy najmu lub dzierżawy, roszczeń wynikających z prawa odkupu lub pierwokupu, czy też prawa dożywocia (art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

W sądzie wieczystoksięgowym

Ujawnienie określonego prawa lub roszczenia w księdze wieczystej jest finałem postępowania wieczystoksięgowego w sądzie.  Postępowanie w tej kwestii, określone w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, prowadzone jest w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Właściwym sądem jest sąd miejsca położenia nieruchomości.

Postępowanie wieczystoksięgowe prowadzone jest na wniosek złożony na odpowiednim urzędowym formularzu (art. 6262 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZORY: Formularze wieczystoksięgowe

Wnioski o dokonanie wpisu do księgi wieczystej nie musi wcale składać właściciel nieruchomości. Może być to równie dobrze inna osoba, które przysługuje prawo podlegające wpisowi.

Wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka na nieruchomości. Uprawniony z prawa podlegającego ujawnieniu w księdze (np. najemca).

W postępowaniu wieczystoksięgowym będą jednak uczestniczyć osoby, których prawa dotyczy sprawa, czyli także właściciel.

Opłaty

REKLAMA

Oprócz tego, że wniosek musi być złożony na odpowiednim urzędowym formularzu, nie należy zapominać także o konieczności uiszczenia odpowiedniej opłaty. Jej wysokość będzie wynikała z przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (art. 42 – 48 ustawy). Opłata ta będzie pobierana w stałej wysokość, a różnica będzie zależała od tego, czego dotyczy wniosek.

W przypadku wniosku o wpis do księgi wieczystej prawa własności, ograniczonego prawa rzeczowego, użytkowania wieczystego, należy uiścić opłatę w wysokości 200 zł.  150 zł będzie kosztował wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej prawa osobistych i roszczeń (np. praw z umowy najmu).

W przypadku wniosku o wykreślenie określonego prawa pobierana będzie połowa opłaty należnej od wniosku o wpis. Przykładowo w takiej sytuacji, jeżeli wpis prawa własności kosztuje 200 zł, to wykreślenie tego prawa będzie kosztowało 100 zł.

Opłatę należy uiścić wraz z wnoszonym pismem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA