REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwrot kosztów przegranego procesu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.
Zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.

REKLAMA

REKLAMA

Przegrana strona w procesie ma obowiązek zwrotu kosztów postępowania zwycięzcy. Czy jednak dotyczy to również strony, która została zwolniona z obowiązku ponoszenia kosztów postępowania?

Zwolnienie od kosztów procesu

REKLAMA

Reguły dotyczące zwolnienia od ponoszenia kosztów postępowania zostały określone w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zwolnienie od kosztów sądowych może nastąpić w całości lub części. Zwolnienie w całości jest możliwe wtedy, gdy strona nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Dla zwolnienia od kosztów decydujący będzie zatem stan majątkowy strony procesu. W celu jego przedstawienia wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów trzeba będzie wypełnić „Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania”.

REKLAMA

Zwolnienie w całości od kosztów postępowania będzie oznaczało, że strona nie musi uiszczać opłat sądowych i ponosić wydatków (art. 100 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Osoba zwolniona od kosztów nie będzie musiała uiszczać opłaty przy wnoszeniu pozwu. W przypadku większości roszczeń majątkowych opłata ta jest stosunkowa i wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

X chce wnieść pozew przeciwko Y o zapłatę 100 tys. zł. W takiej sytuacji musi on uiścić opłatę w wysokości 5 tys. zł.

Należy przy tym pamiętać, że zwolnienie od kosztów ponoszenia kosztów postępowania nie ma mocy wstecznej. Nie może zatem objąć obowiązku uiszczenia opłaty jeżeli wniosek o zwolnienie został zgłoszony już w trakcie procesu.

Pobierz wzór: Wniosek o zwolnienie od kosztów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie a zwrot kosztów przez przegranego

REKLAMA

W kontekście zwolnienia od kosztów pojawia się kwestia obowiązku zwrotu kosztów postępowania stronie zwycięskiej przez przegranego. Zgodnie z art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Powstaje zatem pytanie, czy obowiązek zwrotu takich kosztów ciąży również na stronie zwolnionej od kosztów, która przegrała swoją sprawę?

Koszty, które podlegać będą zwrotowi zwycięskiej stronie, obejmują koszty sądowe (opłaty i wydatki sądowe), jak również koszty wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika, koszty dojazdu do sądu, czy też utracony zarobek wskutek stawiennictwa w sądzie.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

X wniósł pozew przeciwko Y o zapłatę 100 tys. zł, uiścił opłatę w wysokości 5 tys. zł oraz wynajął radcę prawnemu, któremu zapłacił 4 tys. zł. W takiej sytuacji będzie mógł się domagać zwrotu kosztów w wysokości 9 tys. zł.

Odpowiedź na takie pytanie daje art. 108 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z jego brzmieniem zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi. Tym samym strona zwolniona od kosztów procesu nie jest automatycznie zwolniona od obowiązku zwrotu kosztów procesu stronie wygranej.

Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie obowiązana zwrócić koszty, co jednak zależy od decyzji sądu. Zgodnie z art. 102 Kodeksu postępowania cywilnego w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.

Zobacz również: Czy osoby prawne mogą być zwolnione od kosztów sądowych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  REKLAMA

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA