reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Opłaty stałe w sprawach spadkowych

Opłaty stałe w sprawach spadkowych

W sprawach z zakresu prawa spadkowego ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje konieczność ponoszenia opłat stałych od dokonania poszczególnych czynności procesowych. Jaka jest wysokość opłat?

Wszelkie stałe opłaty sądowe określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2010.90.594 -j.t). Opłata stała w wysokości 50 zł będzie pobierana na podstawie art. 49 ustawy od wniosków o:

  1. stwierdzenie nabycia spadku,
  2. zabezpieczenie spadku,
  3. sporządzenie spisu inwentarza,
  4. odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

W sprawie o zmianę stwierdzenia nabycia spadku pobiera się opłatę przewidzianą dla spraw o stwierdzenie nabycia spadku (50 zł). W sprawie o zmianę lub uchylenie stwierdzenia nabycia spadku, bowiem sąd spadku rozstrzygnąć ma o tym, kto i w jakiej części nabył spadek. Jest to więc sprawa należąca do kategorii spraw o stwierdzenie nabycia spadku (post. SN, IV CZ 10/10) Jest to tzw. przypadek samodzielnej części postępowania. Jeżeli jednak wszystkie rodzaje wymienionych wniosków umieszczone zostały w jednym piśmie procesowym, wówczas od każdego z nich pobiera się wskazaną opłatę oddzielnie. Jest to wyjątek od zasady, że od jednego pisma pobiera się jedną opłatę.

Zobacz również: Opłata sądowa - kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Opłata stała w wysokości 100 złotych

Art. 50 ustawy stanowi wyjątek od zasady, że opłata pobierana od wnoszenia środków zaskarżenia jest taka sama jak od pozwu czy wniosku wszczynającego postępowanie. Zgodnie z treścią tego przepisu opłatę stałą w wysokości 100 zł pobiera się od:

  1. apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku,
  2. wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu,
  3. wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu.

Należy zauważyć, że opłata od wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu jest dwukrotnie wyższa niż w stosunku zabezpieczenia spadku po obywatelu polskim. Jeżeli spadek nie został wydany konsulowi, wówczas sąd z urzędu wyda postanowienie o zabezpieczeniu osób zgłoszonych i uprawdopodobnionych praw osób zamieszkałych w Polsce oraz obywateli polskich zamieszkałych za granicą, jak również o zabezpieczeniu należnych podatków. Na takie postanowienie przysługuje zażalenie, które podlega opłacie w wysokości 30 zł.

Opłata stała w wysokości 500 złotych

Opłatę stałą w wysokości 500 zł pobiera się od wniosku o dział spadku, chyba że zawiera on zgodny projekt dotyczący działu spadku, wówczas opłata ta wynosi 300 zł. Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych. W przypadku, gdy przedmiotem postępowania jest dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego nie ma zastosowania art. 51 ust. 2 ustawy, przewidujący jedną opłatę stałą w wysokości 1000 zł od wniosku (odpowiednio więc także od apelacji) o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności (post. SN z dnia 8 grudnia 2011 r., IV CSK 159/11). Jednakże należy pamiętać, że w sytuacji gdy wniosek o dział spadku obejmuje spadek po kilku osobach, wówczas pobiera się opłatę oddzielnie dla każdego żądania.

Zobacz też: Zwrot kosztów przegranego procesu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama