Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty stałe w sprawach spadkowych

Monika Pązik
Opłaty stałe w sprawach spadkowych.
Opłaty stałe w sprawach spadkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach z zakresu prawa spadkowego ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje konieczność ponoszenia opłat stałych od dokonania poszczególnych czynności procesowych. Jaka jest wysokość opłat?

Wszelkie stałe opłaty sądowe określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2010.90.594 -j.t). Opłata stała w wysokości 50 zł będzie pobierana na podstawie art. 49 ustawy od wniosków o:

REKLAMA

 1. stwierdzenie nabycia spadku,
 2. zabezpieczenie spadku,
 3. sporządzenie spisu inwentarza,
 4. odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

W sprawie o zmianę stwierdzenia nabycia spadku pobiera się opłatę przewidzianą dla spraw o stwierdzenie nabycia spadku (50 zł). W sprawie o zmianę lub uchylenie stwierdzenia nabycia spadku, bowiem sąd spadku rozstrzygnąć ma o tym, kto i w jakiej części nabył spadek. Jest to więc sprawa należąca do kategorii spraw o stwierdzenie nabycia spadku (post. SN, IV CZ 10/10) Jest to tzw. przypadek samodzielnej części postępowania. Jeżeli jednak wszystkie rodzaje wymienionych wniosków umieszczone zostały w jednym piśmie procesowym, wówczas od każdego z nich pobiera się wskazaną opłatę oddzielnie. Jest to wyjątek od zasady, że od jednego pisma pobiera się jedną opłatę.

Zobacz również: Opłata sądowa - kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Opłata stała w wysokości 100 złotych

Art. 50 ustawy stanowi wyjątek od zasady, że opłata pobierana od wnoszenia środków zaskarżenia jest taka sama jak od pozwu czy wniosku wszczynającego postępowanie. Zgodnie z treścią tego przepisu opłatę stałą w wysokości 100 zł pobiera się od:

 1. apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku,
 2. wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu,
 3. wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu.

Należy zauważyć, że opłata od wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu jest dwukrotnie wyższa niż w stosunku zabezpieczenia spadku po obywatelu polskim. Jeżeli spadek nie został wydany konsulowi, wówczas sąd z urzędu wyda postanowienie o zabezpieczeniu osób zgłoszonych i uprawdopodobnionych praw osób zamieszkałych w Polsce oraz obywateli polskich zamieszkałych za granicą, jak również o zabezpieczeniu należnych podatków. Na takie postanowienie przysługuje zażalenie, które podlega opłacie w wysokości 30 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata stała w wysokości 500 złotych

Opłatę stałą w wysokości 500 zł pobiera się od wniosku o dział spadku, chyba że zawiera on zgodny projekt dotyczący działu spadku, wówczas opłata ta wynosi 300 zł. Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych. W przypadku, gdy przedmiotem postępowania jest dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego nie ma zastosowania art. 51 ust. 2 ustawy, przewidujący jedną opłatę stałą w wysokości 1000 zł od wniosku (odpowiednio więc także od apelacji) o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności (post. SN z dnia 8 grudnia 2011 r., IV CSK 159/11). Jednakże należy pamiętać, że w sytuacji gdy wniosek o dział spadku obejmuje spadek po kilku osobach, wówczas pobiera się opłatę oddzielnie dla każdego żądania.

Zobacz też: Zwrot kosztów przegranego procesu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ceja
  2022-10-29 17:42:53
  Przy sprawie spadku korzystałam z pomocy notariusz Cejrowskiej z Tczewa i nie pożałowałam swojego wyboru. Profesjonalna, rzetelna pomoc.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

REKLAMA

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

REKLAMA

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował: Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego.

REKLAMA