| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Urzędnicy, którzy w swoich działaniach wyrządzili szkody zawinionych działaniem rażąco naruszającym prawo, poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą. Będzie podlegać ona ograniczeniom.

Z dniem 17 maja 2011 r. w życie weszła nowa ustawa, która w praktyce ma stanowić bat na tych urzędników, którzy swoimi rażąco nagannymi zachowaniami wyrządzą innym szkodę. Zmian tych nie odczują obywatele. Tak jak teraz w przypadku wyrządzenia im szkód przez działania administracji publicznej, obowiązek odszkodowawczy będzie spoczywał na winnym organie, a w ostateczności na Skarbie Państwa.

W praktyce jednak nowa ustawa ma być batem na tych urzędników, którzy działają z rażącym naruszeniem prawa. O ile więc odszkodowanie obywatelowi nadal będzie wypłacał organ (a dokładnie Skarb, nie urzędnik, o tyle ten drugi nie będzie mógł już spać spokojnie. Jeżeli zajdą przesłanki, zwróci Skarbowi Państwa sumę odszkodowania.

Zobacz: Urzędnicy będą odpowiadać za złe decyzje

Ograniczenie odpowiedzialności urzędnika

Nie zawsze będzie to jednak suma pełnego odszkodowania. Zgodnie z art. 9 tejże ustawy odszkodowanie urzędnik zapłaci w pełnej wysokości, jednakże jeżeli nie udowodni mu się, iż rażące naruszenie prawa nastąpiło z winy umyślnej, będzie ono ograniczone wysokością jego rocznej pensji. W przypadku, gdy wina umyślna zostanie mu udowodniona, wtedy też urzędnik będzie musiał zwrócić całą sumę.

Za szkodę może odpowiadać kilku funkcjonariuszy publicznych. W takiej sytuacji będą oni odpowiadać stosownie do swojego przyczynienia się. Jeżeli nie będzie możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych funkcjonariuszy publicznych do rażącego naruszenia prawa, odpowiedzą oni w częściach równych.

Zobacz serwis: Praca

Wysokość odszkodowania

Zgodnie z art. 4 ustawy w sprawach nieuregulowanych odpowiednio stosowane będą przepisy Kodeksu cywilnego. To oznacza, że suma odszkodowania, jaka będzie przysługiwać od Skarbu Państwa poszkodowanemu, będzie obejmować zarówno szkody w majątku, jak również utracone korzyści, które poszkodowany osiągnąłby, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »