reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Postępowanie gospodarcze

W ramach postępowania cywilnego w zależności od okoliczności sprawy zastosowanie mogą mieć przepisy dwóch lub więcej postępowań odrębnych. Taka sytuacja będzie dotyczyć także roszczeń drobnych wynikłych między dwoma przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W tym przypadku dojść może do skrzyżowania przepisów postępowania gospodarczego oraz uproszczonego.

W części pierwszej przeczytać można w jakich sytuacjach zastosowanie będą miały przepisy postępowania gospodarczego. Chodzi przede wszystkim o roszczenia cywilnoprawne między przedsiębiorcami.

Zobacz: Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 1)

W maju 2012 r. postępowanie gospodarcze ulegnie likwidacji.

Postępowanie uproszczone

Postępowanie gospodarcze jest obligatoryjne, tak samo jak postępowanie uproszczone. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego ma ono zastosowanie w sprawach należących do właściwości sądu rejonowego m.in. o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

Zobacz: Postępowanie uproszczone

Takie określenie zakresu obydwu postępowań oznacza, że w danych okoliczność zastosowanie mogą mieć zarówno przepisy postępowania uproszczonego jak i gospodarczego.

X chce pozwać Y, domagając się zapłaty za świadczone usługi. Obydwa podmioty są przedsiębiorcami, a usługi były świadczone w zakresie ich wzajemnej działalności, także zastosowanie będą miały przepisy o postępowaniu gospodarczym. Dodatkowo, jeżeli roszczenie nie przekroczy 10 tys. zł, to jako wynikające z umowy będzie właściwe dla postępowania uproszczonego.

Jakie przepisy stosować?

Taka sytuacja, jak przedstawiona w powyższym przykładzie rodzi pytanie jakie przepisy powinny być stosowane. Odpowiedź jest prosta: przepisy obydwu postępowań. Wynika to m.in. z treści art. 4791a Kodeksu postępowania cywilnego.

Będzie się to wiązało z szeregiem praktycznych konsekwencji. Przede wszystkim z uwagi na zastosowanie postępowania uproszczonego, pozew powinien być wniesiony na urzędowym formularzu. Niespełnienie tego warunku skutkować będzie brakiem formalnym.

W obydwu przypadkach zasadą postępowania jest tzw. prekluzja dowodowa, która każe zgłaszać wszelkie okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe w pierwszym piśmie (w przypadku powoda w pozwie).

Należy jednak pamiętać, że o obowiązkowym przy postępowaniu gospodarczym poprzedzającym pozew wezwaniu do dobrowolnego spełnienia żądania. Jego odpis wraz z dowodem doręczenia drugiej stronie albo dowodem jego przesłania, należy dołączyć do pozwu. Niedołączenie takiego odpisu oznaczać będzie brak formalny. Sąd wezwie powoda do jego uzupełnienia w terminie tygodnia.

Zobacz: Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama