reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Postępowanie gospodarcze

W ramach postępowania cywilnego w zależności od okoliczności sprawy zastosowanie mogą mieć przepisy dwóch lub więcej postępowań odrębnych. Taka sytuacja będzie dotyczyć także roszczeń drobnych wynikłych między dwoma przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W tym przypadku dojść może do skrzyżowania przepisów postępowania gospodarczego oraz uproszczonego.

W części pierwszej przeczytać można w jakich sytuacjach zastosowanie będą miały przepisy postępowania gospodarczego. Chodzi przede wszystkim o roszczenia cywilnoprawne między przedsiębiorcami.

Zobacz: Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 1)

W maju 2012 r. postępowanie gospodarcze ulegnie likwidacji.

Postępowanie uproszczone

Postępowanie gospodarcze jest obligatoryjne, tak samo jak postępowanie uproszczone. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego ma ono zastosowanie w sprawach należących do właściwości sądu rejonowego m.in. o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

Zobacz: Postępowanie uproszczone

Takie określenie zakresu obydwu postępowań oznacza, że w danych okoliczność zastosowanie mogą mieć zarówno przepisy postępowania uproszczonego jak i gospodarczego.

X chce pozwać Y, domagając się zapłaty za świadczone usługi. Obydwa podmioty są przedsiębiorcami, a usługi były świadczone w zakresie ich wzajemnej działalności, także zastosowanie będą miały przepisy o postępowaniu gospodarczym. Dodatkowo, jeżeli roszczenie nie przekroczy 10 tys. zł, to jako wynikające z umowy będzie właściwe dla postępowania uproszczonego.

Jakie przepisy stosować?

Taka sytuacja, jak przedstawiona w powyższym przykładzie rodzi pytanie jakie przepisy powinny być stosowane. Odpowiedź jest prosta: przepisy obydwu postępowań. Wynika to m.in. z treści art. 4791a Kodeksu postępowania cywilnego.

Będzie się to wiązało z szeregiem praktycznych konsekwencji. Przede wszystkim z uwagi na zastosowanie postępowania uproszczonego, pozew powinien być wniesiony na urzędowym formularzu. Niespełnienie tego warunku skutkować będzie brakiem formalnym.

W obydwu przypadkach zasadą postępowania jest tzw. prekluzja dowodowa, która każe zgłaszać wszelkie okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe w pierwszym piśmie (w przypadku powoda w pozwie).

Należy jednak pamiętać, że o obowiązkowym przy postępowaniu gospodarczym poprzedzającym pozew wezwaniu do dobrowolnego spełnienia żądania. Jego odpis wraz z dowodem doręczenia drugiej stronie albo dowodem jego przesłania, należy dołączyć do pozwu. Niedołączenie takiego odpisu oznaczać będzie brak formalny. Sąd wezwie powoda do jego uzupełnienia w terminie tygodnia.

Zobacz: Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama