reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jaka kara za wyrąb oraz kradzież drewna z lasu

Jaka kara za wyrąb oraz kradzież drewna z lasu

W ramach ochrony prawnokarnej przyrody ustawodawca zdecydował się objąć ochroną las oraz drzewa w nim rosnące. W związku z powyższym zabroniony jest czyn polegający na wyrębie, kradzieży lub przywłaszczeniu drzewa.

Na czym polega

Zgodnie z treścią art. 120 Kodeksu wykroczeń wyrąb drzewa z lasu, oraz kradzież lub przywłaszczenie z lasu drzewa porąbanego lub powalonego jest wykroczeniem, jeśli wartość drzewa nie przekracza 75 zł. Należy wskazać, iż wartość drzewa ustala się na podstawie cen rynkowych obowiązujących w momencie powalenia lub wyrąbania drzewa.

Prawny charakter czynu

Wskazane wykroczenie może być popełnione tylko umyślnie i z zamiarem bezpośrednim. Należy podkreślić, iż karalne są wszystkie możliwe formy stadialne popełnienia tego wykroczenia tj. karalne jest nie tylko samo sprawstwo, ale również usiłowanie dokonania czynu oraz podżeganie i pomocnictwo w jego popełnieniu.

Dodatkowo należy wskazać, iż wykroczenie to może być popełnione tylko w cudzym lesie.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Pojęcie drzewa

W przedmiocie tego jak należy rozumieć pojęcie drzewa (w sensie prawnym) wypowiedział się Sąd Najwyższy, który wskazał, iż pojęcie "drzewa", o którym mowa w art. 290 § 2 Kodeksu karnego oraz w art. 120 Kodeksu wykroczeń dotyczy drzewa w stanie surowym, tj. takim, w jakim pozostało w lesie po wyrąbaniu lub powaleniu. W razie przerobienia takiego wyrąbanego lub powalonego drzewa na materiał budowlany lub inny materiał użytkowy, drzewo otrzymuje już inną postać (np. drewna) i inną wartość, traci postać drzewa, o którym mowa w wymienionych przepisach (wyrok SN z 03.09.2009 r. OSNKW 2010/2/16. teza 1).

Należy uzupełniająco wskazać, iż kradzież lub przywłaszczenie takiego drzewa przerobionego na materiał budowlany stanowi czyn zabroniony – przestępstwo kradzieży (art. 278 § 1 lub 3 Kodeksu karnego) lub wykroczenia kradzieży (art. 119 § 1 Kodeks wykroczeń).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Na czym polega wyrąb drzewa

Należy wskazać, iż czynnością wyrąbania drzewa jest odłączenie go od podłoża, na którym jest ukorzenione. Czynności tej można dokonać na wiele sposobów np.: za pomocą piły, siekiery.

Co grozi za to wykroczenie

Jeśli wartość drzewa nie przekracza 75 zł wówczas sprawca popełnia wykroczenie, natomiast jeśli wartość drzewa przekracza 75 zł wówczas popełnia przestępstwo określone w art. 290 § 1 Kodeksu karnego zagrożone karą od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Za popełnienie wskazanego wykroczenia sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Dodatkowo należy wskazać, iż wobec sprawcy może być orzeczony obowiązek zapłaty nawiązki w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości (art. 120 § 3 Kodeksu wykroczeń).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama