REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka kara za wyrąb oraz kradzież drewna z lasu

Wyrąb drzewa z lasu, kradzież lub przywłaszczenie z lasu drzewa porąbanego lub powalonego jest wykroczeniem.
Wyrąb drzewa z lasu, kradzież lub przywłaszczenie z lasu drzewa porąbanego lub powalonego jest wykroczeniem.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach ochrony prawnokarnej przyrody ustawodawca zdecydował się objąć ochroną las oraz drzewa w nim rosnące. W związku z powyższym zabroniony jest czyn polegający na wyrębie, kradzieży lub przywłaszczeniu drzewa.

Na czym polega

Zgodnie z treścią art. 120 Kodeksu wykroczeń wyrąb drzewa z lasu, oraz kradzież lub przywłaszczenie z lasu drzewa porąbanego lub powalonego jest wykroczeniem, jeśli wartość drzewa nie przekracza 75 zł. Należy wskazać, iż wartość drzewa ustala się na podstawie cen rynkowych obowiązujących w momencie powalenia lub wyrąbania drzewa.

REKLAMA

Prawny charakter czynu

Wskazane wykroczenie może być popełnione tylko umyślnie i z zamiarem bezpośrednim. Należy podkreślić, iż karalne są wszystkie możliwe formy stadialne popełnienia tego wykroczenia tj. karalne jest nie tylko samo sprawstwo, ale również usiłowanie dokonania czynu oraz podżeganie i pomocnictwo w jego popełnieniu.

Dodatkowo należy wskazać, iż wykroczenie to może być popełnione tylko w cudzym lesie.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Pojęcie drzewa

REKLAMA

W przedmiocie tego jak należy rozumieć pojęcie drzewa (w sensie prawnym) wypowiedział się Sąd Najwyższy, który wskazał, iż pojęcie "drzewa", o którym mowa w art. 290 § 2 Kodeksu karnego oraz w art. 120 Kodeksu wykroczeń dotyczy drzewa w stanie surowym, tj. takim, w jakim pozostało w lesie po wyrąbaniu lub powaleniu. W razie przerobienia takiego wyrąbanego lub powalonego drzewa na materiał budowlany lub inny materiał użytkowy, drzewo otrzymuje już inną postać (np. drewna) i inną wartość, traci postać drzewa, o którym mowa w wymienionych przepisach (wyrok SN z 03.09.2009 r. OSNKW 2010/2/16. teza 1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy uzupełniająco wskazać, iż kradzież lub przywłaszczenie takiego drzewa przerobionego na materiał budowlany stanowi czyn zabroniony – przestępstwo kradzieży (art. 278 § 1 lub 3 Kodeksu karnego) lub wykroczenia kradzieży (art. 119 § 1 Kodeks wykroczeń).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Na czym polega wyrąb drzewa

Należy wskazać, iż czynnością wyrąbania drzewa jest odłączenie go od podłoża, na którym jest ukorzenione. Czynności tej można dokonać na wiele sposobów np.: za pomocą piły, siekiery.

Co grozi za to wykroczenie

REKLAMA

Jeśli wartość drzewa nie przekracza 75 zł wówczas sprawca popełnia wykroczenie, natomiast jeśli wartość drzewa przekracza 75 zł wówczas popełnia przestępstwo określone w art. 290 § 1 Kodeksu karnego zagrożone karą od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Za popełnienie wskazanego wykroczenia sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Dodatkowo należy wskazać, iż wobec sprawcy może być orzeczony obowiązek zapłaty nawiązki w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości (art. 120 § 3 Kodeksu wykroczeń).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA