| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Rzucanie kamieniami w pojazd mechaniczny

Rzucanie kamieniami w pojazd mechaniczny

Bezpieczeństwo drogowe jest bardzo ważną sprawą dla nas wszystkich. Każdego dnia na drogach dochodzi do wielu wypadków. Mogą one mieć różne przyczyny, takie jak: nadmierna prędkość, alkohol, lekceważenie przepisów, czy też po prostu zwykła lekkomyślność. Statystyki pokazują, że ostatnio zwiększyła się liczba przypadków niebezpiecznych zachowań ludzi polegających na rzucaniu kamieniami lub innymi przedmiotami w samochody. Nie trudno się domyślić, że takie zachowania mogą powodować zagrożenia dla samego pojazdu oraz dla jego pasażerów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu wykroczeń, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Przepis ten chroni bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe będącym celem ataku. Mogą być one narażone na utratę zdrowia bądź życia, szczególnie, gdy prawidłowy sposób prowadzenia pojazdu przez kierowcę zostanie zakłócony.

Sam przepis nie określa szczegółowo wymagań dotyczących kamieni i innych przedmiotów, które stanowią przedmiot wykroczenia. Może, więc to być każdy kamień i każdy inny przedmiot, nawet z pozoru niegroźny. Jednak musi stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia.

Rzucanie w przednią szybę pojazdu woreczkami z wodą podczas wielkanocnego śmigusa - dyngusa również stanowi wykroczenie, mimo, że jest to przyjęty przez nas zwyczaj związany ze świętami, ponieważ stwarza realne zagrożenie.

Pojęcie pojazdu

Pojazdem będącym w ruchu nie jest pojazd, który w chwili czynu nie porusza się, bowiem nie ma znaczenia, czy kierujący pojazdem jeszcze nie rozpoczął jazdy, czy też chwilowo zatrzymał się, np. na przystanku lub na czerwonym świetle. Chodzi tu o pojazd mechaniczny napędzany umieszczonym w nim silnikiem, takie warunki spełnia np. samochód, a także maszyna samobieżna i motorower. Warto zauważyć, że rzucanie przedmiotami w inne pojazdy, takie jak dorożka, czy pojazdy rowerowe nie jest objęte zakresem działania omawianego przepisu.

Zobacz także: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Odpowiedzialność za wykroczenie

Odpowiedzialność, jaką ponosi sprawca na podstawie omawianego przepisu, zachodzi ze względu na powodowanie zagrożenia abstrakcyjnego. Oznacza to, że nie ma tutaj znaczenia, czy rzucony w kierunku pojazdu przedmiot doleciał do niego, przeleciał obok, czy w niego trafił, a jeżeli tak, to czy i jaką wyrządził tym szkodę.

Jeżeli rzucony przez sprawcę przedmiot trafił w pojazd będący w ruchu i uszkodził go, wówczas czyn ten wypełnia jednocześnie znamiona wykroczenia określonego w art. 124 § 1 kodeksu wykroczeń , który stanowi, że każdy, kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny; albo przestępstwa określonego w art. 288 kodeksu karnego, gdy szkoda przekracza 250 złotych.

W przypadku, gdy rzucony przedmiot trafił, np. w przednią szybę pojazdu i naraził kierowcę lub pasażera na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu Karnego (art. 160 kodeksu karnego).

Podstawa prawna: art. 76 kodeksu wykroczeń.

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rzucanie kamieniami w samochody zagraża samym pojazdom oraz ich pasażerom.
Rzucanie kamieniami w samochody zagraża samym pojazdom oraz ich pasażerom.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »