reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Kradzież i przywłaszczenie cudzej rzeczy

Kradzież i przywłaszczenie cudzej rzeczy

W kodeksie wykroczeń karalna jest zarówno kradzież, jak i przywłaszczenie mienia (cudzej rzeczy ruchomej), jeżeli wartość przedmiotu nie przekracza 250 zł (w przeciwnym wypadku jest to już przestępstwo). Zwraca uwagę fakt, iż nie tylko sprawca podlega odpowiedzialności za wykroczenie, ale również podżegacz i pomocnik, a dodatkowo obok dokonania sprawca odpowiada również za samo usiłowanie popełnienie tego wykroczenia.

Kradzież i przywłaszczenie rzeczy uregulowane są w art. 119 kodeksu wykroczeń. Wskazany przepis identyfikuje potencjalne działania podjęte przeciwko cudzym rzeczom ruchomym. Zwraca uwagę fakt, iż przepis ten nie dokonuje rozróżnienia na mienie prywatne i społeczne, a zatem pod jego ochroną pozostaje każdy rodzaj mienia. Za wykroczenie przepis przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Kradzież a przywłaszczenie

Należy wskazać, iż z uwagi na charakter omawianego wykroczenia można je popełnić tylko umyślnie. Różnica między kradzieżą a przewłaszczeniem mienia zawiera się w fakcie wejścia w posiadanie danej rzeczy. Kradzież polega bowiem na tym, że sprawca bezprawnie zabiera (zagarnia) cudzą rzecz ruchomą w celu pozbawienia tej osoby władztwa nad nią i samodzielnego dysponowania tą rzeczą.

Zobacz również: Kradzież

Z kolei w przypadku przywłaszczenia dany sprawca jest już w legalnym posiadaniu danej rzeczy i jedynie podejmuje zachowanie mające na celu pozbawienia władztwa nad rzeczą właściciela oraz dysponowania rzeczą za niego.

Gdy dana osoba będzie chciała zabrać portfel pasażerce autobusu, musi najpierw wyjąć go z jej torebki i dopiero jeżeli to uczyni będzie mogła nim dysponować bezprawnie. Taka osoba będzie wtedy złodziejem i popełni kradzież.

Jeżeli natomiast miałaby miejsce taka sytuacja, że dana osoba (X) pożyczyła od drugiej (Y) jakąś rzecz (np. książkę), to wówczas X będzie w legalnym posiadaniu książki. Jeżeli jednak nie odda jej w terminie z rozmysłem i będzie ją trzymała bezprawnie to jej czyn będzie stanowił przywłaszczenie mienia.

Taka sama sytuacja (przewłaszczenia) może mieć miejsce w przypadku małżonków, tj. żona (lub mąż) może przywłaszczyć rzecz należącą do wspólnego majątku małżeńskiego, czyli bezprawnie ją traktować wyłącznie jak swoją  z zamiarem pozbawienia władztwa drugiego małżonka.

Zobacz również: Jaka sankcja za kradzież i przywłaszczenie rzeczy

Odpowiedzialność za wykroczenie

Odnośnie problematyki odpowiedzialności za kradzież lub przywłaszczenie należy wskazać na to, że przepis ujmuje nie tylko samo popełnienie kradzieży (lub przywłaszczenia), ale również i usiłowanie dokonania tego czynu, czyli zachowania zmierzające bezpośrednio do dokonania czynu,który jednak nie następuje.

Należy dodatkowo wskazać, że ustawodawca zdecydował również o penalizacji osób, które pomagają w popełnieniu tego wykroczenia i tych, które do jego popełnienia podżegają.

Jeżeli A celowo zasłania B w supermarkecie, podczas gdy ten chowa towary do plecaka w celu kradzieży i zostaną oni złapani na bramce sklepu, to A odpowiada za pomocnictwo w usiłowaniu kradzieży, a B odpowiada za usiłowanie kradzieży.

Kodeks wykroczeń przewiduje konstrukcję umożliwiającą pokrzywdzonemu odzyskanie skradzionej rzeczy (czyli jej zwrot w ramach naprawienia szkody) lub odzyskanie równowartości skradzionej rzeczy, jeżeli zwrot rzeczy nie nastąpił (przy czym jest to fakultatywne, czyli zależne od decyzji sądu).

Podstawa prawna: art. 119 kodeksu wykroczeń.

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno kradzież jak i przywłaszczenie rzeczy podlegają karze.
Zarówno kradzież jak i przywłaszczenie rzeczy podlegają karze.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama