REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Powodem zwrotu wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego jest to, że prokurator Tomasz Nowicki, który podpisał wniosek, to zdaniem sądu osoba nieuprawniona. Prokurator działał bowiem na podstawie nominacji p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza.

REKLAMA

Sąd uznaje legalność Trybunału Konstytucyjnego 

UWAGA! Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał też za ważne postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego nakazujące Adamowi Bodnarowi jako Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej. Minister Sprawiedliwości kwestionuje to postanowienie. Sąd Apelacyjny w Warszawie je zastosował potwierdzając przy okazji, że uznaje Trybunał Konstytucyjny za prawidłowo działający. Co także kwestionuje Adam Bodnar (jako Prokurator Generalny).

Na to postanowienie powołują się zbuntowani prokuratorzy Prokuratury Krajowej. Tu ich stanowisko: Postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego

Kto wydał zarządzenie o zwrocie wniosku podpisanego przez źle umocowanego prokuratora 

Wydała je sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz Przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ma status tzw. "neosędziego". Przed nominacją na sędziego była prokuratorem. 

(prawnicy "po aplikacji" mają możliwość zmiany zawodu, który wykonują - radca prawny, adwokat, prokurator i notariusz co najmniej trzy lata wykonujący swój zawód, mogą zostać sędziami po przejściu procedury akceptacyjnej. Tak samo sędzia może zostać adwokatem albo radcą prawnym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Uderza, że sąd tytułuje:

1) Jacka Bilewicza "prokuratorem", a nie "pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego", a

2) Dariusza Barskiego "Prokuratorem Krajowym".

Dlatego zarządzenie sądu dotyczy nie tylko przedłużenia aresztu tymczasowego, ale jest też pośrednio zakwestionowaniem przez sąd pozbawienia Dariusza Barskiego funkcji Prokuratora Krajowego. Pokazuje to skalę konfliktu, jaki rozdarł wymiar sprawiedliwości w kierunku dwóch systemów prawnych. 

W sądzie neosędzia kontra neoprokurator

Sytuację, w której znalazła się Polska krótko oddał Dziennik Gazeta Prawna tytułując relację z wydarzeń w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie:

"Neosędzia kwestionuje status neoprokuratora" (autor Piotr Szymaniak).

Istnieje ryzyko, że w szeregu postępowań sądowych nie mających nic wspólnego z wielką polityką, sąd i prokuratura, będą szarpane sporami podobnymi do tego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. To nie jest już problem Warszawy i nazwisk potężnych polityków, prawników i sędziów. Może się okazać, że także np. w Bieszczadach nie ma możliwości wydania w 100% pewnego, niepodważalnego wyroku.

Szczegóły wydarzeń - zwrot wniosku do prokuratury

REKLAMA

1) 23 lutego 2023 r. sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie uznała, że prokurator Tomasz Nowicki występujący przed sądem nie jest prawidłowo umocowany. 15 lutego 2024 r. prokurator Jacek Bilewicz powierzył prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie.Sąd w Warszawie zakwestionował na sali sądowej nominację prokuratora.

2) Sędzia stwierdziła, że akt powierzenia przez prokuratora Jacka Bilewicza narusza postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia 2024 r. sygn. akt TS 9/24, w którym TK:

"nakazał Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokurator Krajowego w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r."

3) Sędzia zakwestionowała sposób wykładni art. 47 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze przyjęty przez A. Bodnara jako Prokuratora Generalnego. Wykładnia ta stała się podstawą uznania przez Adama Bodnara (jako PG), że Prokurator Krajowy – Dariusz Barski nigdy skutecznie nie powrócił ze stanu spoczynku.

Sąd zwrócił finalnie wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, gdyż wniosek wniósł podmiot nieuprawniony.

Źródło: DGP, Rzeczpospolita, wPolityce, własne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA