REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Powodem zwrotu wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego jest to, że prokurator Tomasz Nowicki, który podpisał wniosek, to zdaniem sądu osoba nieuprawniona. Prokurator działał bowiem na podstawie nominacji p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza.

REKLAMA

Sąd uznaje legalność Trybunału Konstytucyjnego 

UWAGA! Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał też za ważne postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego nakazujące Adamowi Bodnarowi jako Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej. Minister Sprawiedliwości kwestionuje to postanowienie. Sąd Apelacyjny w Warszawie je zastosował potwierdzając przy okazji, że uznaje Trybunał Konstytucyjny za prawidłowo działający. Co także kwestionuje Adam Bodnar (jako Prokurator Generalny).

Na to postanowienie powołują się zbuntowani prokuratorzy Prokuratury Krajowej. Tu ich stanowisko: Postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego

Kto wydał zarządzenie o zwrocie wniosku podpisanego przez źle umocowanego prokuratora 

Wydała je sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz Przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ma status tzw. "neosędziego". Przed nominacją na sędziego była prokuratorem. 

(prawnicy "po aplikacji" mają możliwość zmiany zawodu, który wykonują - radca prawny, adwokat, prokurator i notariusz co najmniej trzy lata wykonujący swój zawód, mogą zostać sędziami po przejściu procedury akceptacyjnej. Tak samo sędzia może zostać adwokatem albo radcą prawnym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Uderza, że sąd tytułuje:

1) Jacka Bilewicza "prokuratorem", a nie "pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego", a

2) Dariusza Barskiego "Prokuratorem Krajowym".

Dlatego zarządzenie sądu dotyczy nie tylko przedłużenia aresztu tymczasowego, ale jest też pośrednio zakwestionowaniem przez sąd pozbawienia Dariusza Barskiego funkcji Prokuratora Krajowego. Pokazuje to skalę konfliktu, jaki rozdarł wymiar sprawiedliwości w kierunku dwóch systemów prawnych. 

W sądzie neosędzia kontra neoprokurator

Sytuację, w której znalazła się Polska krótko oddał Dziennik Gazeta Prawna tytułując relację z wydarzeń w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie:

"Neosędzia kwestionuje status neoprokuratora" (autor Piotr Szymaniak).

Istnieje ryzyko, że w szeregu postępowań sądowych nie mających nic wspólnego z wielką polityką, sąd i prokuratura, będą szarpane sporami podobnymi do tego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. To nie jest już problem Warszawy i nazwisk potężnych polityków, prawników i sędziów. Może się okazać, że także np. w Bieszczadach nie ma możliwości wydania w 100% pewnego, niepodważalnego wyroku.

Szczegóły wydarzeń - zwrot wniosku do prokuratury

REKLAMA

1) 23 lutego 2023 r. sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie uznała, że prokurator Tomasz Nowicki występujący przed sądem nie jest prawidłowo umocowany. 15 lutego 2024 r. prokurator Jacek Bilewicz powierzył prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie.Sąd w Warszawie zakwestionował na sali sądowej nominację prokuratora.

2) Sędzia stwierdziła, że akt powierzenia przez prokuratora Jacka Bilewicza narusza postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia 2024 r. sygn. akt TS 9/24, w którym TK:

"nakazał Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokurator Krajowego w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r."

3) Sędzia zakwestionowała sposób wykładni art. 47 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze przyjęty przez A. Bodnara jako Prokuratora Generalnego. Wykładnia ta stała się podstawą uznania przez Adama Bodnara (jako PG), że Prokurator Krajowy – Dariusz Barski nigdy skutecznie nie powrócił ze stanu spoczynku.

Sąd zwrócił finalnie wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, gdyż wniosek wniósł podmiot nieuprawniony.

Źródło: DGP, Rzeczpospolita, wPolityce, własne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA