REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Powodem zwrotu wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego jest to, że prokurator Tomasz Nowicki, który podpisał wniosek, to zdaniem sądu osoba nieuprawniona. Prokurator działał bowiem na podstawie nominacji p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza.

REKLAMA

Sąd uznaje legalność Trybunału Konstytucyjnego 

UWAGA! Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał też za ważne postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego nakazujące Adamowi Bodnarowi jako Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej. Minister Sprawiedliwości kwestionuje to postanowienie. Sąd Apelacyjny w Warszawie je zastosował potwierdzając przy okazji, że uznaje Trybunał Konstytucyjny za prawidłowo działający. Co także kwestionuje Adam Bodnar (jako Prokurator Generalny).

Na to postanowienie powołują się zbuntowani prokuratorzy Prokuratury Krajowej. Tu ich stanowisko: Postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego

Kto wydał zarządzenie o zwrocie wniosku podpisanego przez źle umocowanego prokuratora 

Wydała je sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz Przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ma status tzw. "neosędziego". Przed nominacją na sędziego była prokuratorem. 

(prawnicy "po aplikacji" mają możliwość zmiany zawodu, który wykonują - radca prawny, adwokat, prokurator i notariusz co najmniej trzy lata wykonujący swój zawód, mogą zostać sędziami po przejściu procedury akceptacyjnej. Tak samo sędzia może zostać adwokatem albo radcą prawnym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Uderza, że sąd tytułuje:

1) Jacka Bilewicza "prokuratorem", a nie "pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego", a

2) Dariusza Barskiego "Prokuratorem Krajowym".

Dlatego zarządzenie sądu dotyczy nie tylko przedłużenia aresztu tymczasowego, ale jest też pośrednio zakwestionowaniem przez sąd pozbawienia Dariusza Barskiego funkcji Prokuratora Krajowego. Pokazuje to skalę konfliktu, jaki rozdarł wymiar sprawiedliwości w kierunku dwóch systemów prawnych. 

W sądzie neosędzia kontra neoprokurator

Sytuację, w której znalazła się Polska krótko oddał Dziennik Gazeta Prawna tytułując relację z wydarzeń w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie:

"Neosędzia kwestionuje status neoprokuratora" (autor Piotr Szymaniak).

Istnieje ryzyko, że w szeregu postępowań sądowych nie mających nic wspólnego z wielką polityką, sąd i prokuratura, będą szarpane sporami podobnymi do tego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. To nie jest już problem Warszawy i nazwisk potężnych polityków, prawników i sędziów. Może się okazać, że także np. w Bieszczadach nie ma możliwości wydania w 100% pewnego, niepodważalnego wyroku.

Szczegóły wydarzeń - zwrot wniosku do prokuratury

REKLAMA

1) 23 lutego 2023 r. sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie uznała, że prokurator Tomasz Nowicki występujący przed sądem nie jest prawidłowo umocowany. 15 lutego 2024 r. prokurator Jacek Bilewicz powierzył prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie.Sąd w Warszawie zakwestionował na sali sądowej nominację prokuratora.

2) Sędzia stwierdziła, że akt powierzenia przez prokuratora Jacka Bilewicza narusza postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia 2024 r. sygn. akt TS 9/24, w którym TK:

"nakazał Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokurator Krajowego w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r."

3) Sędzia zakwestionowała sposób wykładni art. 47 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze przyjęty przez A. Bodnara jako Prokuratora Generalnego. Wykładnia ta stała się podstawą uznania przez Adama Bodnara (jako PG), że Prokurator Krajowy – Dariusz Barski nigdy skutecznie nie powrócił ze stanu spoczynku.

Sąd zwrócił finalnie wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, gdyż wniosek wniósł podmiot nieuprawniony.

Źródło: DGP, Rzeczpospolita, wPolityce, własne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(81)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zibi
  2024-02-24 09:47:24
  Są tylko sędziowie neo sędziów wymyśliła kasta gdyż właśnie ci neosędziówie śą uczciwi i z po za układu i są zagrożeniem dla bezkarności ludzi którzy z sądów sejmu senatu utworzyli sobie taką własną rodzinę mafijną
  97
  pokażodpowiedzi (3)
 • I dobrze
  2024-02-24 09:48:31
  Jeden sprawiedliwy, który nie chce popierać tego bezprawia. Brawo
  103
  pokażodpowiedzi (1)
 • Robin
  2024-02-24 10:32:59
  Czas zweryfikować brygidir-dorosz która otwarcie sprzeciwiła się orzecznictwu SN i orzeczeń sądów europejskich i stanęła po stronie partyjnych kolesi z TK, nigdy nie powinna być sędzią
  165
  pokażodpowiedzi (8)
 • wojtek
  2024-02-24 10:16:22
  Ktoś jest zaskoczony, że neosędzia wydaliła z siebie toto? Najwyższa pora na weryfikację wadliwe powołanych sędziów, bo jak widać na tym przykładzie, są wśród nich nie sędziowie ale funkcjonariusze.
  160
  pokażodpowiedzi (2)
 • Niepis
  2024-02-24 09:26:04
  Żaden prokurator nie powinien być Sędzią. Za mało wiedzy i doświadczenia.
  56
  pokażodpowiedzi (2)
 • drom
  2024-02-24 11:35:58
  Ciekawe że sąd nie pochylił się nad tym niby „zabezpieczeniem” niby „tk”. Dostrzegł by pewnie, że żeby wydać Zabezpieczenie TK musi najpierw zbadać czy w ogóle są przesłanki do zajęcia się skargą przez TK… może ich nie być bo barski nie wykorzystał żadnej drogi prawnej przed wysłaniem papierów do kucharki 😜
  69
  pokażodpowiedzi (1)
 • Normalny Pilak
  2024-02-24 10:55:25
  Może pani sędzia powinna się douczyć w kwestii zakresu działania YtK. Żaden sędzia trybunału kuchennego niema prawa wydawać jakichkolwiek decyzjii. Są one tak samo obowiązujące jak menela spod budki z piwem.
  133
  pokażodpowiedzi (3)
 • zabi plus
  2024-02-24 08:24:55
  Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny nie jest władny podejmowania decyzji ciekawe.
  59
  pokażodpowiedzi (4)
 • Ewa
  2024-02-24 10:30:16
  I bardzo dobrze! 👍👏
  11
 • Wjs
  2024-02-24 06:53:01
  I dobrze.
  21
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

REKLAMA

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

REKLAMA