| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Zarobki przy umowie zlecenia

Zarobki przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Wypłata wynagrodzenia następuje, co do zasady, dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mogą jednak zmienić tę zasadę i dowolnie ustalić termin zapłaty. Jeżeli w umowie nie została ustalona wysokość wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Jeśli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się zapłata. W przypadku, gdy dla powierzonych czynności nie ma obowiązujących stawek, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Wyliczenie wysokości wynagrodzenia oprzeć należy w takiej sytuacji na wyliczeniu czasu poświęconego na wykonanie zlecenia z uwzględnieniem stopnia skomplikowania zleconych czynności oraz kwalifikacji zleceniobiorcy

Strony mają swobodę w określaniu wysokości wynagrodzenia w umowie. Może być ono określone w pieniądzach, rzeczach innego rodzaju, usługach czy innych świadczeniach.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa zlecenia?

Co do zasady zapłata wynagrodzenia następuje dopiero po wykonaniu zlecenia. Oznacza to, że jeżeli brak jest odmiennego postanowienia umowy, wynagrodzenie za wykonanie zlecenia należy się dopiero po jego wykonaniu. Nie ma jednak żadnych ograniczeń żeby strony same uregulowały tę kwestię w treści umowy.

Nie jest konieczne stosowanie zasady comiesięcznej wypłaty wynagrodzenia przy umowach zawieranych na dłuższy czas np. na rocznych, półrocznych. Można bowiem prowadzić rozliczeniach w okresach miesięcznych, dwumiesięcznych, kwartalnych czy rocznych.

Zobacz również serwis: Wysokość zarobków

Przy umowie zlecenia bardzo ważne jest wskazanie konkretnego terminu płatności. Strony mogą ustalić, że wynagrodzenie zostanie wypłacone dopiero po upływie określonej liczby dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego oraz po rozliczeniu się zleceniobiorcy np. z posiadanych dokumentów.

W umowie zlecenia może być zawarte postanowienie, że wynagrodzenie zostanie wypłacone po zakończeniu umowy, w terminie 8 dni od dnia w którym zleceniobiorca rozliczy się ze zleceniodawcą z powierzonych mu narzędzi używanych do wykonania zlecenia.

Jeżeli zlecenie dało kilka osób, odpowiadają one za zapłatę wynagrodzenia solidarnie. Oznacza to, że zleceniobiorca może żądać całości lub części wynagrodzenia od wszystkich zleceniodawców łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze zleceniodawców zwalnia pozostałych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »