REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalna stawka godzinowa

Redakcja
Minimalna stawka godzinowa wynika z wysokości płacy minimalnej. /fot. Fotolia
Minimalna stawka godzinowa wynika z wysokości płacy minimalnej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa osoby zatrudnianej wynika z wysokości płacy minimalnej, która w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje więc zmian w prawie dotyczących minimalnej stawki godzinowej.

Godzinowa stawka minimalnego wynagrodzenia osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy jest zróżnicowana. Zależy bowiem od ilości godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach, co wiąże się oczywiście z ilością dni w danym miesiącu.

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa - sposób obliczenia

Schemat obliczenia minimalnej stawki godzinowej przedstawia się następująco: płaca minimalna dzielona przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. Płaca minimalna w 2014 roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. 2013 poz. 1074) wynosi 1680 zł brutto.

Jeżeli więc liczba godzin do przepracowania wyniesie 168 to łatwo obliczyć, że (minimalna) stawka godzinowa sięgnie 10 zł. Odpowiednio: 160 godzin w miesiącu, stawka godzinowa 10,5 zł oraz 176 godzin miesięcznie, to 9,5 zł płacy godzinowej.

Płaca minimalna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartym podkreślenia jest fakt, że pensja pracownika wynagradzanego w systemie godzinowym, czyli obliczana jako suma stawki godzinowej i liczby przepracowanych godzin, musi osiągnąć poziom płacy minimalnej. Jeśli płaca ta miałaby być w danym miesiącu niższa, wówczas pracownikowi przysługuje wyrównanie, wypłacane miesięcznie wraz z należnym wynagrodzeniem. Wyrównanie takie przysługuje za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę pomiędzy przysługującą stawka godzinową a stawką godzinową wynikającą z podzielenia płacy minimalnej.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Wynagrodzenie godzinowe

Pracodawcy bardzo rzadko stosują rozwiązanie, jakim jest wynagrodzenie godzinowe. Jego zastosowanie jest jednak możliwe, wymaga określenia w umowie o pracę stawki godzinowej oraz wymiaru czasu pracy. W związku z wprowadzoną w lipcu 2013 roku nowelizacją, pozwalającą na rozliczanie pracownika w systemie 12-miesięcznym, pracodawcy powinni częściej korzystać z tej formy płacy, co pozwoli im na rozliczanie faktycznie przepracowanego czasu. Długie okresy rozliczeniowe są oceniane pozytywnie w sytuacji, w której harmonogram pracy danego zakładu przewiduje spore zróżnicowanie godzin pracy w poszczególnych miesiącach. Powyższe uregulowania dotyczą wyłącznie zatrudnionych, świadczących pracę na podstawie stosunku pracy.

Stawka godzinowa a umowy cywilnoprawne

Objęcie godzinową płacą minimalną osób prowadzących własną firmę oraz osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych wydaje się być mało prawdopodobnym. Stosunek cywilnoprawny zakłada bowiem swobodę umów, a przepisy kodeksu cywilnego wyznaczają jedynie jego ramy, pozwalając na kształtowanie go w różnorodny i specyficzny sposób. Wprowadzenie tej stawki doprowadziłoby de facto do ujednolicenia stosunku cywilnoprawnego oraz pracowniczego. Natomiast w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło najważniejszą rolę odgrywają indywidualne cechy zleceniobiorcy/ wykonawcy dzieła, jego tempo pracy, doświadczenie, konkretne umiejętności. Problem minimalnego wynagrodzenia za pracę świadczoną na podstawie stosunku cywilnoprawnego staje się coraz bardziej powszechny w związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem tą formą zatrudnienia.

Polecamy serwis: Zarobki

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. 2013 poz. 1074).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA