| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa osoby zatrudnianej wynika z wysokości płacy minimalnej, która w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje więc zmian w prawie dotyczących minimalnej stawki godzinowej.

Godzinowa stawka minimalnego wynagrodzenia osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy jest zróżnicowana. Zależy bowiem od ilości godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach, co wiąże się oczywiście z ilością dni w danym miesiącu.

Minimalna stawka godzinowa - sposób obliczenia

Schemat obliczenia minimalnej stawki godzinowej przedstawia się następująco: płaca minimalna dzielona przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. Płaca minimalna w 2014 roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. 2013 poz. 1074) wynosi 1680 zł brutto.

Jeżeli więc liczba godzin do przepracowania wyniesie 168 to łatwo obliczyć, że (minimalna) stawka godzinowa sięgnie 10 zł. Odpowiednio: 160 godzin w miesiącu, stawka godzinowa 10,5 zł oraz 176 godzin miesięcznie, to 9,5 zł płacy godzinowej.

Płaca minimalna

Wartym podkreślenia jest fakt, że pensja pracownika wynagradzanego w systemie godzinowym, czyli obliczana jako suma stawki godzinowej i liczby przepracowanych godzin, musi osiągnąć poziom płacy minimalnej. Jeśli płaca ta miałaby być w danym miesiącu niższa, wówczas pracownikowi przysługuje wyrównanie, wypłacane miesięcznie wraz z należnym wynagrodzeniem. Wyrównanie takie przysługuje za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę pomiędzy przysługującą stawka godzinową a stawką godzinową wynikającą z podzielenia płacy minimalnej.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Wynagrodzenie godzinowe

Pracodawcy bardzo rzadko stosują rozwiązanie, jakim jest wynagrodzenie godzinowe. Jego zastosowanie jest jednak możliwe, wymaga określenia w umowie o pracę stawki godzinowej oraz wymiaru czasu pracy. W związku z wprowadzoną w lipcu 2013 roku nowelizacją, pozwalającą na rozliczanie pracownika w systemie 12-miesięcznym, pracodawcy powinni częściej korzystać z tej formy płacy, co pozwoli im na rozliczanie faktycznie przepracowanego czasu. Długie okresy rozliczeniowe są oceniane pozytywnie w sytuacji, w której harmonogram pracy danego zakładu przewiduje spore zróżnicowanie godzin pracy w poszczególnych miesiącach. Powyższe uregulowania dotyczą wyłącznie zatrudnionych, świadczących pracę na podstawie stosunku pracy.

Stawka godzinowa a umowy cywilnoprawne

Objęcie godzinową płacą minimalną osób prowadzących własną firmę oraz osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych wydaje się być mało prawdopodobnym. Stosunek cywilnoprawny zakłada bowiem swobodę umów, a przepisy kodeksu cywilnego wyznaczają jedynie jego ramy, pozwalając na kształtowanie go w różnorodny i specyficzny sposób. Wprowadzenie tej stawki doprowadziłoby de facto do ujednolicenia stosunku cywilnoprawnego oraz pracowniczego. Natomiast w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło najważniejszą rolę odgrywają indywidualne cechy zleceniobiorcy/ wykonawcy dzieła, jego tempo pracy, doświadczenie, konkretne umiejętności. Problem minimalnego wynagrodzenia za pracę świadczoną na podstawie stosunku cywilnoprawnego staje się coraz bardziej powszechny w związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem tą formą zatrudnienia.

Polecamy serwis: Zarobki

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. 2013 poz. 1074).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »