reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa osoby zatrudnianej wynika z wysokości płacy minimalnej, która w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje więc zmian w prawie dotyczących minimalnej stawki godzinowej.

Godzinowa stawka minimalnego wynagrodzenia osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy jest zróżnicowana. Zależy bowiem od ilości godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach, co wiąże się oczywiście z ilością dni w danym miesiącu.

Minimalna stawka godzinowa - sposób obliczenia

Schemat obliczenia minimalnej stawki godzinowej przedstawia się następująco: płaca minimalna dzielona przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. Płaca minimalna w 2014 roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. 2013 poz. 1074) wynosi 1680 zł brutto.

Jeżeli więc liczba godzin do przepracowania wyniesie 168 to łatwo obliczyć, że (minimalna) stawka godzinowa sięgnie 10 zł. Odpowiednio: 160 godzin w miesiącu, stawka godzinowa 10,5 zł oraz 176 godzin miesięcznie, to 9,5 zł płacy godzinowej.

Płaca minimalna

Wartym podkreślenia jest fakt, że pensja pracownika wynagradzanego w systemie godzinowym, czyli obliczana jako suma stawki godzinowej i liczby przepracowanych godzin, musi osiągnąć poziom płacy minimalnej. Jeśli płaca ta miałaby być w danym miesiącu niższa, wówczas pracownikowi przysługuje wyrównanie, wypłacane miesięcznie wraz z należnym wynagrodzeniem. Wyrównanie takie przysługuje za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę pomiędzy przysługującą stawka godzinową a stawką godzinową wynikającą z podzielenia płacy minimalnej.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Wynagrodzenie godzinowe

Pracodawcy bardzo rzadko stosują rozwiązanie, jakim jest wynagrodzenie godzinowe. Jego zastosowanie jest jednak możliwe, wymaga określenia w umowie o pracę stawki godzinowej oraz wymiaru czasu pracy. W związku z wprowadzoną w lipcu 2013 roku nowelizacją, pozwalającą na rozliczanie pracownika w systemie 12-miesięcznym, pracodawcy powinni częściej korzystać z tej formy płacy, co pozwoli im na rozliczanie faktycznie przepracowanego czasu. Długie okresy rozliczeniowe są oceniane pozytywnie w sytuacji, w której harmonogram pracy danego zakładu przewiduje spore zróżnicowanie godzin pracy w poszczególnych miesiącach. Powyższe uregulowania dotyczą wyłącznie zatrudnionych, świadczących pracę na podstawie stosunku pracy.

Stawka godzinowa a umowy cywilnoprawne

Objęcie godzinową płacą minimalną osób prowadzących własną firmę oraz osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych wydaje się być mało prawdopodobnym. Stosunek cywilnoprawny zakłada bowiem swobodę umów, a przepisy kodeksu cywilnego wyznaczają jedynie jego ramy, pozwalając na kształtowanie go w różnorodny i specyficzny sposób. Wprowadzenie tej stawki doprowadziłoby de facto do ujednolicenia stosunku cywilnoprawnego oraz pracowniczego. Natomiast w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło najważniejszą rolę odgrywają indywidualne cechy zleceniobiorcy/ wykonawcy dzieła, jego tempo pracy, doświadczenie, konkretne umiejętności. Problem minimalnego wynagrodzenia za pracę świadczoną na podstawie stosunku cywilnoprawnego staje się coraz bardziej powszechny w związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem tą formą zatrudnienia.

Polecamy serwis: Zarobki

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. 2013 poz. 1074).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama