| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalne wynagrodzenie za pracę a inne świadczenia pracownika

Minimalne wynagrodzenie za pracę a inne świadczenia pracownika

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma bezpośredni wpływ na wysokość innych świadczeń należnych pracownikowi. W 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1680 zł brutto. Jaki wpływ ma wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego na inne świadczenia pracownika?

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Wysokość minimalnego wynagrodzenia wynika w Polsce z ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679). Zgodnie, z którą Prezes Rady Ministrów ma obowiązek podania wysokości płacy minimalnej do 15 września każdego roku. Wysokość wynagrodzenia minimalnego ustalana jest więc corocznie. Podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski". Minimum płacowe ustalane jest odgórnie. Jego określenie ma na celu ochronę pracowników i ich praw poprzez wyeliminowanie zjawiska obniżania kosztów pracodawców przejawiającego się w zaniżaniu wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2014 wynosi 1680 zł brutto. W stosunku do roku 2013 wzrosło o 80 zł brutto, czyli o 5%.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na wysokość innych świadczeń

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma bezpośredni związek z wysokością innych świadczeń należnych pracownikowi. Zatem podwyższeniu ulegnie m.in.: dodatek za pracę w porze nocnej oraz zasiłek chorobowy.

Za pracę świadczoną w porze nocnej, czyli pomiędzy godziną 21 a 7 rano, pracownikowi przysługuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające z zawartej umowy oraz dodatek za pracę w porze nocnej. Podstawę wysokości dodatku stanowi stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek wynosi 20% tej stawki.

Zobacz również: Minimalna stawka godzinowa

Za czas nieprzewidzianej przerwy w normalnym toku pracy, której przyczyny mogą pochodzić z zewnątrz lub mogą być spowodowane przez jedną ze stron stosunku pracy (przestój) pracownikowi może przysługiwać wynagrodzenie. Minimalna wysokości wynagrodzenia za czas przestoju w pracy wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1680 zł brutto.

Od wysokości wynagrodzenia minimalnego zależy także wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim. Minimalną podstawą wymiaru tego świadczenia jest wynagrodzenie minimalne pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracownika. Dotyczy to pracownika świadczącego pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (zatrudniony na pełny etat).

Wynagrodzenie minimalne a zmiana umowy o pracę

Coroczna zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę nie wymaga dokonywania zmian w zawartych wcześniej umowach o pracę. Staje się częścią stosunków pracy z mocy samego prawa.

Polecamy serwis: Zarobki

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r., (Dz. U. z 2013 r. poz. 1074),
  • ustawa z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK