REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Magdalena Przepiórka

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Możliwa jest również wypłata na rachunek bankowy jeśli pracownik wyrazi na to zgodę albo gdy taką formę przewidują postanowienia układu zbiorowego pracy. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma również prawo dokonać wypłaty zarobków osobie wskazanej przez pracownika.

Forma wypłaty wynagrodzenia

REKLAMA

Wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej, a nie w naturze (np. towarami produkowanymi w zakładzie). Oznacza to, że postanowienia umowy o pracę o wynagrodzeniu spełnianym w formie całkowicie niepieniężnej będą z mocy prawa nieważne.

Przepisy dopuszczają jednak częściową jego wypłatę w innej formie (np. deputaty – świadczenia w naturze), ale tylko wówczas gdy przewidują taką możliwość przepisy ustawy lub układu zbiorowego pracy.

Zobacz również: Podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia

Świadczenia deputatowe występują obecnie bardzo rzadko, głównie w rolnictwie oraz w branżach przemysłowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że roszczenia o nie powstają z reguły na podstawie samego trwania stosunku pracy, a ich wielkość jest uzależniona od potrzeb pracownika (stan rodzinny, warunki mieszkaniowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby wypłaty wynagrodzenia

Zgodnie z obowiązującym prawem wyróżniamy następujące sposoby wypłaty wynagrodzenia:

1. do rąk pracownika,

2. na rachunek bankowy,

3. wskazanej przez pracownika osobie.

Zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia do rąk pracownika. Wypłata na rachunek bankowy możliwa jest tylko wówczas, gdy taką formę wypłaty przewiduje postanowienie układu zbiorowego pracy lub gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. Wymaganie pisemnej zgody ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne Wynagrodzenie powinno się znaleźć w takim przypadku na rachunku bankowym pracownika w dniu wypłaty.

Pracownik może w każdej chwili cofnąć zgodę na płatność wynagrodzenia przelewem, a pracodawca musi się z tym pogodzić i wypłacać wynagrodzenie w gotówce.

Wynagrodzenie może być również wypłacane upoważnionej przez pracownika osobie. Takie upoważnienie przysługuje z mocy prawa małżonkowi pracownika pozostającemu z nim we wspólnym pożyciu w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pracownika (np. w razie jego choroby, urlopu, wyjazdu służbowego), jeżeli pracownik nie zastrzegł inaczej.

Zobacz również serwis: Zarobki

Termin wypłaty wynagrodzenia

Termin wypłaty wynagrodzenia, miejsce i czas powinny być ustalone w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Strony mogą jednak oznaczyć te elementy odmiennie.

Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane przynajmniej raz w miesiącu w ustalonym i stałym terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu niezwłocznie po obliczeniu, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzednim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA