reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Możliwa jest również wypłata na rachunek bankowy jeśli pracownik wyrazi na to zgodę albo gdy taką formę przewidują postanowienia układu zbiorowego pracy. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma również prawo dokonać wypłaty zarobków osobie wskazanej przez pracownika.

Wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej, a nie w naturze (np. towarami produkowanymi w zakładzie). Oznacza to, że postanowienia umowy o pracę o wynagrodzeniu spełnianym w formie całkowicie niepieniężnej będą z mocy prawa nieważne.

Przepisy dopuszczają jednak częściową jego wypłatę w innej formie (np. deputaty – świadczenia w naturze), ale tylko wówczas gdy przewidują taką możliwość przepisy ustawy lub układu zbiorowego pracy.

Zobacz również: Podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia

Świadczenia deputatowe występują obecnie bardzo rzadko, głównie w rolnictwie oraz w branżach przemysłowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że roszczenia o nie powstają z reguły na podstawie samego trwania stosunku pracy, a ich wielkość jest uzależniona od potrzeb pracownika (stan rodzinny, warunki mieszkaniowe).

Zgodnie z obowiązującym prawem wyróżniamy następujące sposoby wypłaty wynagrodzenia:

1. do rąk pracownika,

2. na rachunek bankowy,

3. wskazanej przez pracownika osobie.

Zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia do rąk pracownika. Wypłata na rachunek bankowy możliwa jest tylko wówczas, gdy taką formę wypłaty przewiduje postanowienie układu zbiorowego pracy lub gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. Wymaganie pisemnej zgody ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne Wynagrodzenie powinno się znaleźć w takim przypadku na rachunku bankowym pracownika w dniu wypłaty.

Pracownik może w każdej chwili cofnąć zgodę na płatność wynagrodzenia przelewem, a pracodawca musi się z tym pogodzić i wypłacać wynagrodzenie w gotówce.

Wynagrodzenie może być również wypłacane upoważnionej przez pracownika osobie. Takie upoważnienie przysługuje z mocy prawa małżonkowi pracownika pozostającemu z nim we wspólnym pożyciu w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pracownika (np. w razie jego choroby, urlopu, wyjazdu służbowego), jeżeli pracownik nie zastrzegł inaczej.

Zobacz również serwis: Zarobki

Termin wypłaty wynagrodzenia, miejsce i czas powinny być ustalone w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Strony mogą jednak oznaczyć te elementy odmiennie.

Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane przynajmniej raz w miesiącu w ustalonym i stałym terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu niezwłocznie po obliczeniu, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzednim.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama