REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkich pieniędzy.

umowa zlecenie komornik dłużnik potrącenie wynagrodzenie
Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkich pieniędzy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkiego. Należność z tytułu umowy zlecenia może stanowić jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, ale może też mieć charakter jednorazowego zastrzyku gotówki. Ile może z tego zabrać komornik? Wszystko, chyba że zleceniobiorca zacznie działać. Sprawdź swoje prawa.

Umowa zlecenia  bywa jedynym źródłem utrzymania

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, która została uregulowana w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.). W praktyce jednak funkcjonuje na pograniczu prawa pracy i prawa cywilnego, a sami zleceniodawcy traktują ją niekiedy jako rozwiązanie zastępujące umowę pracę i automatycznie stosują do zleceniobiorców takie same zasady współpracy jak do pracowników. Jednak równie częste, jak zastępowanie umową zlecenia umowy o pracę, jest ich wzajemne uzupełnianie się. Przepisy nie zabraniają bowiem zawierania takiej umowy z własnym pracownikiem, a strony stosunku pracy chętnie korzystają z tej możliwości – pracownik, bo ma szanse dorobić do wynagrodzenia, a pracodawca, bo może zapewnić sobie wykonanie niezbędnych czynności przez osobę, która zna już potrzeby i specyfikę firmy i jednocześnie jest osobą zaufaną.
Jednak zawarcie umowy zlecenia, czy to zamiast umowy o pracę, czy obok niej, bywa ryzykowne – czy to ze względu na to, że może ona nosić cechy stosunku pracy, czy też dlatego, że jej celem może być obejście przepisów prawa o nadgodzinach. Czułym punktem może w tym zakresie okazać się także zagadnienie egzekucji komorniczej.

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie

Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie. Jednym z jej przejawów jest ścisłe określenie w obowiązujących przepisach zasad dokonywania z niego potrąceń i egzekucji. Zasady te zobowiązują pracodawcę do dokonywania potrąceń w określonej kolejności, a także we wskazanych granicach i przy zastosowaniu kwot wolnych od potrąceń. 
Z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego podlegają potrąceniu należności wymienione w art. 87 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Wśród nich znajdują się m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych i sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Granice potrąceń z wynagrodzenia za pracę

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia;
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości ½ wynagrodzenia.

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

W art. 87k.p. ustawodawca wskazał także kwoty wolne od potrąceń, czyli minimum, które pracownik musi otrzymać. Jest ono obliczane w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i ma wysokość:

  1. minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  2. 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
  3. 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

Czy komornik może zająć całą należność ze zlecenia?

A co z potrąceniami z umowy zlecenia? Jak wynika z art. 833 § 21 ustawy 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, przepisy art. 87 i art. 871 k.p. stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną. Oznacza to, że istnieje możliwość zastosowania szczególnej ochrony także w odniesieniu do świadczeń z tytułu umowy zlecenia. Ochrona ta nie jest jednak stosowana automatycznie. Z punktu widzenia pracodawcy istotne jest to, co komornik wskaże w piśmie, którym dokonuje zajęcia. Zazwyczaj w odniesieniu do świadczeń z tytułu umów cywilnoprawnych będzie to dokonanie potrącenia 100% świadczenia.

Jak zapanować nad egzekucją ze zlecenia?

Nawet jeśli pracodawca posiada informacje dotyczące innych źródeł dochodów zleceniobiorcy (mógł je otrzymać np. do celów podatkowych), to jednak nigdy nie ma on pełnego obrazu sytuacji majątkowej zleceniobiorcy. To sprawia, że to nie on, a właśnie zleceniobiorca powinien zwrócić się do komornika z wnioskiem o zastosowanie ograniczenia potrącenia i wykazać, że wypłata z tytułu umowy zlecenia jest świadczeniem powtarzającym się, którego celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiącym jedyne źródło dochodu. Pracodawca będzie mógł zastosować zasady wynikające z art. 87 i art. 871 k.p. dopiero wówczas, gdy tak wskaże mu komornik. Oznacza to, że do momentu dyspozycji komornika, pracodawca jest zobowiązany dokonywać potrącenia w wysokości 100% należności z tytułu umowy zlecenia. Takiego samego potrącenia będzie zobowiązany dokonywać w sytuacji, gdy zawarł umowę zlecenia ze swoim pracownikiem. Wówczas wypłata z tytułu umowy zlecenia nie jest świadczeniem, którego celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiącym jedyne źródło dochodu, a więc pomimo stosować ograniczeń w zakresie potrąceń z wynagrodzenia, świadczenie z tytułu zlecenia należy zająć w całości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA