REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę może być powodem odmowy wypłaty zasiłku chorobowego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo odmowy zasiłku chorobowego jeżeli ustali, że ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo odmowy zasiłku chorobowego jeżeli ustali, że ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

REKLAMA

REKLAMA

Internauta pyta: W lipcu bieżącego roku chorowałem i złożyłem zwolnienie lekarskie wraz z wnioskiem o wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS, z tytułu działalności, którą prowadzę od 2007 r. Odmówiono mi wypłaty zasiłku twierdząc, że nie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu, mimo, iż opłacam składki na to ubezpieczenie już od roku i nie mam żadnych zaległości. Czy ZUS może nie wypłacić zasiłku podając jako powód odmowy kilkudniowe opóźnienie w uiszczeniu składek za maj i czerwiec 2010 r.?

Ekspert odpowiada:

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał prawo odmowy zasiłku chorobowego jeżeli ustalił, że Pana dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało. 

Prawo do świadczeń na wypadek choroby mają bowiem osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to ma charakter dobrowolny dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z mocy ustawy:

- od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia (ZUS ZWUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,

- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- od dnia ustania tytułu podlegania temu ubezpieczeniu (np. od dnia zaprzestania prowadzenia działalności).

Zobacz również: Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

REKLAMA

W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, opłaci po terminie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – powoduje to ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie.

W Pana sytuacji, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało od 1 maja 2010 r., jeśli składka na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych została opłacona po obowiązującym terminie za ten miesiąc. Dlatego też od 1 maja 2010 r. nie podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a co za tym idzie, nie ma Pan prawa do świadczeń chorobowych.

Jednak UWAGA! W uzasadnionych przypadkach, ZUS na wniosek osoby ubezpieczonej może wyrazić zgodę na opłacenie po terminie składki na ubezpieczenia społeczne i tym samym na dalsze pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym.

Wniosek taki składa się do dyrektora jednostki terenowej ZUS, podając: swoje dane osobowe, identyfikatory NIP i PESEL, adres korespondencyjny, informację za jakie okresy nastąpiło opóźnienie w opłacaniu składek i z jakiego powodu. ZUS ma czas na odpowiedź miesiąc od dnia wpływu wniosku (chyba, że w danej sprawie konieczne są dodatkowe ustalenia, wyjaśnienia, bądź korekty dokumentacji przedsiębiorcy, wtedy termin ten może się wydłużyć).

Jeżeli więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Panu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego w wyniku opłacenia składki chorobowej po terminie, powinien Pan wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu płatności składek za miesiące, w których nastąpiło opóźnienie.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

REKLAMA

Wtedy wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu (roszczenie o zasiłek przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje).

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  REKLAMA

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  REKLAMA

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Kodeks pracy: pracodawca musi chronić seksualność i płodność pracownika [nowy rejestr, nowelizacja]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  REKLAMA