| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wlicza się czas zarówno obowiązkowego jak i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Czy do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wlicza się czas zarówno obowiązkowego jak i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Prowadzę od 1 listopada jednoosobową działalność, opłacam wszystkie ubezpieczenia, w tym składkę chorobową. W zeszłym tygodniu zachorowałem, nie wiem, czy mogę składać już wniosek do ZUS-u o zasiłek chorobowy. Z końcem sierpnia, po 3 latach pracy zostałem zwolniony u dotychczasowego pracodawcy. Potem pracowałem na umowę zlecenie od 13 do 29 października. Już w październiku chorowałem, ale mimo tego, iż zgłosiłem się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego, nie przysługiwał mi zasiłek. Nie wiem, czy praca na etacie i zlecenie będą zaliczone do okresu ubezpieczenia chorobowego, potrzebnego, by należał mi się teraz zasiłek? Od kiedy mam do niego prawo? Zwolnienie lekarskie mam od 22 listopada.

Ekspert odpowiada:

Niestety, obecnie nie nabył Pan jeszcze prawa do zasiłku chorobowego.Świadczenia na wypadek choroby przysługują co do zasady po 30 dniach przy ubezpieczeniu obowiązkowym, bądź 90 dniach, przy ubezpieczeniu dobrowolnym.

Do tych 30 lub 90 dni można zaliczyć poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, charakter tego ubezpieczenia nie ma znaczenia. Ale jest jeden warunek - przerwa między tymi okresami ubezpieczenia nie może przekroczyć 30 dni. Chyba, że pauza w ubezpieczeniu była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym, albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego, wtedy możemy zliczać okresy ubezpieczenia.

A więc w Pana przypadku, jako przedsiębiorcy objętego dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, okres wyczekiwania na prawo do świadczeń wynosi 90 dni. Przerwa pomiędzy przebytymi okresami ubezpieczenia wynosi 2 dni od zakończenia umowy zlecenia do rozpoczęcia wykonywania działalności oraz 42 dni od zakończenia pracy do zlecenia. Oznacza to, że zsumować do okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń możemy ubezpieczenie dobrowolne z tytułu zlecenia – 17 dni – oraz obecne ubezpieczenie dobrowolne z tytułu prowadzenia działalności – 21 dni do pierwszego zwolnienia lekarskiego. Ubezpieczenie z tytułu umowy o prace nie będzie brane pod uwagę, gdyż minęło więcej niż 30 dni do następnego objęcia ubezpieczeniem chorobowym.

A więc łącznie, posiada Pan już 38 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Do koniecznych 90 dni brakuje jeszcze Panu 52 dni ubezpieczenia. Zatem prawo do zasiłku chorobowego będzie Pan miał od dnia 13 stycznia następnego roku. Wtedy minie razem 90 dni ubezpieczenia, bez przerw dłuższych niż 30 dni. W przypadku choroby po 12 stycznia następnego roku, będzie Panu już przysługiwał zasiłek chorobowy.

Należy jednak pamiętać, by terminowo i w należytej wysokości opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, ponieważ to jest warunkiem zachowania ciągłości dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna: Art., 4 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 31 z 2005 poz. 267 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »