REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – kwota netto

Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – kwota netto. /fot. Shutterstock
Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – kwota netto. /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualna wysokość zasiłku dla bezrobotnych obowiązuje od 1 czerwca 2018 r. do 31 maja 2019 r. Jaka jest kwota netto zasiłku dla bezrobotnych w 2019 r.? Kiedy zostanie przyznany zasiłek w pełnej wysokości, a kiedy obniżony lub podwyższony? Sprawdź, ile wynosi każda z tych kwot.

Kwota zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2019 r. do 31 maja 2020 r. -> Zasiłek dla bezrobotnych 2019/2020 – kwota netto
Zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2020 r. -> Zasiłek dla bezrobotnych 2020 – kwota netto

REKLAMA

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2019 r.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych waloryzowana jest raz w roku z dniem 1 czerwca. Zasiłek przyznawany jest na okres 6 miesięcy (180 dni) i 12 miesięcy (365 dni) i przysługuje za każdy dzień kalendarzowy. W zależności od okresu uprawniającego do otrzymania zasiłku (mniej niż 5 lat, od 5 lat do 20 lat i co najmniej 20 lat) bezrobotnemu przysługuje 80%, 100% lub 120% wysokości zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2018 r. do 31 maja 2019 r. w okresie pierwszych 90 dni (3 miesięcy) posiadania prawa do zasiłku wynosi 847,80 zł (kwota netto – 730,50 zł), a w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku wynosi 665,70 zł (kwota netto – 583,79 zł).

Okres obowiązywania

80% kwoty zasiłku (okres uprawniający do zasiłku wynosi mniej niż 5 lat)

100% kwoty zasiłku (okres uprawniający do zasiłku wynosi od 5 lat do 20 lat)

120% kwoty zasiłku (okres uprawniający do zasiłku wynosi co najmniej 20 lat)

w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku

678,24 zł

847,80 zł

1017,36 zł

w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku

532,56 zł

665,70 zł

798,84 zł

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Zasiłek obniżony (80% kwoty zasiłku) w okresie pierwszych 90 dni (3 miesięcy) posiadania prawa do zasiłku wynosi 678,30 zł (kwota netto – 594,25 zł), a w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku wynosi 532,60 zł (kwota netto – 476,67 ). Natomiast zasiłek powiększony (120% kwoty zasiłku) w okresie pierwszych 90 dni (3 miesięcy) posiadania prawa do zasiłku wynosi 1017,40 zł (kwota netto – 867,83 zł), a w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku wynosi 798,90 zł (kwota netto – 691,00 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek dla bezrobotnych – warunki otrzymania

Zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest przez starostę na podstawie danych zawartych w rejestrze bezrobotnych. Nie każdy zarejestrowany w urzędzie pracy otrzyma jednak zasiłek. Należy spełnić w tym celu określone warunki. Jednym z warunków jest przepracowanie minimum 365 dni w okresie ostatnich 18 miesięcy (poprzedzających rejestrację). Ponadto, osoba ubiegająca się o zasiłek powinna we wskazanym okresie otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie z odprowadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy. Poza tym duże znaczenie ma sposób rozwiązania stosunku pracy. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika lub rozwiązania jej na mocy porozumienia stron zasiłek można otrzymać po 90 dniach od daty rejestracji w urzędzie pracy. Natomiast w sytuacji rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę (tzw. dyscyplinarka) zasiłek przysługuje dopiero po 180 dniach od daty rejestracji w urzędzie pracy.

Sprawdź wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 r. >>>

Czas oczekiwania skraca okres pobierania zasiłku. W związku z tym może zdarzyć się taka sytuacja, że bezrobotny w ogóle nie otrzyma zasiłku.

Osoba bezrobotna, której umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron z powodu likwidacji pracodawcy pracowała od 1 sierpnia 2017 r. do 31 października 2018 r. Otrzymywała w tym czasie wynagrodzenie w wysokości 3000 zł brutto. Dokonała rejestracji w urzędzie pracy z dniem 4 stycznia 2019 r. W okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowała 14 miesięcy. Osoba otrzyma zasiłek dla bezrobotnych. Przepracowała bowiem więcej niż 365 dni, a minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r. wynosiło 2100 zł brutto. Kwota zasiłku wyniesie 100%, gdyż poprzednie okresy zatrudnienia razem z ostatnim zatrudnieniem wynoszą ponad 5 lat. W okresie pierwszych 3 miesięcy posiadania prawa do zasiłku otrzyma 847,80 zł (kwota netto – 730,50 zł), a w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku - 665,70 zł (kwota netto – 583,79 zł).

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1265)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dziennik Ustaw rok 2012 poz. 1299)

 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dziennik Ustaw rok 2009 nr 136 poz. 1118)

OBWIESZCZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  RPO o braku waloryzacji u żołnierzy i funkcjonariuszy. Ich emerytury zostały zaniżone o 7,8%

  Sprawa to 2023 r., ale wielokrotnie pisali o niej mundurowi w komentarzach do artykułów Infor.pl dotyczących podwyżek w 2024 r. Byli żołnierze i policjanci twierdzą, że w 2023 r. zostali "legislacyjnie oszukani".

  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  REKLAMA

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  REKLAMA