REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania

Umowa darowizny pieniężnej na zakup mieszkania to jedna z darowizn obciążonych poleceniem. Przy darowiźnie gotówki członkom najbliższej rodziny możemy liczyć na zwolnienie z podatku.

Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

Przepisy określające wynagrodzenie są niezbędnym elementem umowy agencyjnej. Co wynagrodzenie przybiera charakter prowizji. Strony mogą jednak inaczej umówić się co do wynagrodzenia.

Co warto wiedzieć o umowie agencji?

Umowa agencyjna co do zasady łączy dwóch przedsiębiorców, z których jeden (agent) działania na korzyść drugiego (zleceniodawcy). W zamian otrzymuje wynagrodzenie uzależnione od rezultatów jego pracy.

Umowa agencyjna czyli sposób na rozwój biznesu

Umowa agencyjna pozwala rozszerzyć zakres terytorialny działalności przedsiębiorcy. Jest ona wygodnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej za pośrednictwem osób trzecich.

REKLAMA

Kiedy porozumienie przedsiębiorców ogranicza konkurencję?

Za nielegalny uznaje się już sam zamiar wpływania na konkurencję, niezależnie od tego, czy został on zrealizowany, czy też nie. Dla uznania danego porozumienia za niedozwolone nie wymagana jest żadna szczególna forma.

Użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Samochody służbowe pracowników są coraz częściej wykorzystywane nie tylko do celów służbowych, lecz również i do prywatnych. Jak kontrolować użytkowanie, by nie powodowało strat dla firmy?

Umowa kontraktacji (cz. 1)

Umowa kontraktacji jest szczególnym typem umowy wykorzystywanym w rolnictwie. Przedmiotem umowy kontraktacji jest oznaczona ilość produktów rolnych.

Umowa pożyczki i umowa kredytu bankowego

Pożyczka jest często utożsamiana z kredytem. Z prawnego punktu widzenia są to jednak odrębne typy umów.

REKLAMA

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 1)

Nie w każdej sytuacji można będzie domagać się odsetek. Podstawa żądania musi bowiem wynikać co do zasady z czynności prawnej, ustawy lub orzeczenia sądu.

Forma umowy pożyczki

Umowa pożyczki o wartości powyżej 500 zł powinna być stwierdzona pismem. Jakie konsekwencje ma niedotrzymanie tego warunku?

Płatne usługi operatora pod kontrolą abonenta

Abonenci mogą zastrzec u operatora pewien próg kwotowy. Nowe przepisy wchodzą w życie 4 maja 2012 r.

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

Przykłady zachowań korupcyjnych

„Byłemu dyrektorowi oddziału banku, obecnie prezesowi innego banku, zarzucono udzielanie olbrzymich kredytów pięciu spółkom. Od początku wiadomym było, że nie były one w stanie ich spłacić…” – to początek jednego z przykładowych zachowań korupcyjnych. Poznaj inne.

Niekaralne formy korupcji

Do niekaralnych form korupcji możemy zaliczyć nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów. Jak rozpoznać takie zachowania?

Przeczytaj OWU zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem

Każda umowa przed podpisaniem powinna być najpierw uważnie przeczytana. Nie zawsze to wystarczy. Przy umowach ubezpieczeniowych powinniśmy zapoznać się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

W jaki sposób zawrzeć umowę? (cz. 1)

Sposoby zawierania umów zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Wyróżniane są cztery sposoby zawarcia umowy: oferta, negocjacje, aukcja i przetarg.

Konkubinat a rozliczenia finansowe

Konkubinat w prawie polskim to nieformalny związek dwojga ludzi odmiennej płci. W obecnych czasach coraz więcej osób rezygnuje z instytucji małżeństwa na rzecz właśnie konkubinatu. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością większa swoboda partnerów oraz minimalizacja wzajemnych zobowiązań. Jednak znaczne problemy mogą pojawić się, gdy między konkubentami dochodzi do rozliczeń majątkowych.

Pozorność czyli wada oświadczenia woli

Prawo cywilne traktuje złożenie oświadczenia dla pozoru, jako jedną z tzw. wad oświadczenia woli. Jednym ze skutków pozorności może być nieważność całej czynności.

ME 2012: wynajem mieszkania zagranicznym kibicom

Wielu kibiców przyjeżdżających na Euro 2012 będzie szukało noclegu na własną rękę. Wynajem mieszkania zagranicznym fanom piłki nożnej może stanowić okazję do zarobku. Jak powinna wyglądać umowa najmu zawarta z cudzoziemcem?

Pułapki prawne w umowie najmu (cz. 1)

Treść umowy może w sposób znaczący modyfikować zakres stosunku prawnego łączącego strony. Dotyczy to także umowy najmu, w której najemca i wynajmujący mogą określić wiele szczegółowych postanowień, w tym także tych dotyczących obowiązku dokonywania niezbędnych napraw.

Niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny

Klauzule kształtujące zasady oprocentowania kredytu nie mogą pozostawiać bankowi swobody i dowolności. Nieprecyzyjne zapisy umowy są niedozwolone – to efekt sporu UOKiKu i BRE Banku, który zakończył się dopiero wyrokiem sądowym.

Squeeze out

Squeeze out to tłumacząc dokładnie wyciśnięcie. Może mieć ono miejsce na mocy Kodeksu spółek handlowych.

Rating

Rating jest pojęciem z ekonomii. Rating jest formą oceny jakiegoś podmiotu, która wynika z przeprowadzenia odpowiednich procedur ratingowych.

Potrącenie

Potrącenie jest uregulowane w Kodeksie cywilnym. Potrącenie to umorzenie wierzytelności, które są wobec siebie przeciwstawne.

Poręczenie

Umowa poręczenia jest umową cywilną i regulowana jest przez Kodeks cywilny. Poręczenie polega na zabezpieczeniu długu.

Faktoring

Faktoring polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. Umowa faktoringu ma charakter dwustronny. Należy do umów handlowych nienazwanych i powstała w oparciu o zasadę swobody umów.

Akcje gratisowe

Akcje gratisowe są to akcje wydawane nieodpłatnie akcjonariuszom spółki. Takie nieodpłatne wydanie akcji ma miejsce w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego.

Umowa o powierzenie samochodu służbowego

Coraz więcej firmy posiada flotę samochodów służbowych, z których korzystają pracownicy. Wiele z nich zawiera umowy o powierzeniu mienia. Jaką treść może mieć taka umowa?

Jak zawierać umowy we Włoszech?

Co zrobić, gdy chcemy odstąpić od umowy? Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu kontraktu? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

W ramach umowy strony mogą umówić się na wynagrodzenie netto. Brak wyraźnego stwierdzenia będzie oznaczał, że strony określiły wynagrodzenie brutto.

Jak podpisać umowę uaktywniającą z nianią - emerytką?

Umowa uaktywniająca przewidziana jest dla niań, czyli osób sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Kto może zatrudnić emerytowaną opiekunkę i jakie rodzi to konsekwencje w kwestii ubezpieczeń społecznych?

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 2.)

Poza umową sposobami na przeniesienie prawa własności są: zasiedzenie, zawłaszczenie i znalezienie rzeczy. Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć prawo własności?

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 1.)

Najczęściej spotykanym sposobem przeniesienia własności jest umowa. Własność nieruchomości nie może zostać przeniesiona pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości może być wszczęte wyłącznie na wniosek. Jednakże, żeby wniosek taki wywołał skutek w postaci rozpoczęcia postępowania, musi zostać złożony w prawidłowy sposób.

Nabycie ruchomości od nieuprawnionego w prawie niemieckim

Mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów właściciela rzeczy ruchomej i uczciwego nabywcy. nabywca nie uzyskuje własności, jeżeli rzecz została skradziona, zgubiona albo w inny sposób utracona przez właściciela.

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej – nie mają obowiązku uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości inwestycyjnych.

Praktyki rynkowe wprowadzające w błąd - "czarna lista"

Poniżej przedstawiamy wykaz praktyk rynkowych, które w każdych okolicznościach będą uznane za wprowadzające w błąd („czarna lista”).

Umowy z użyciem gotowych wzorców

Stosunkowo często w obrocie z udziałem konsumentów są stosowane gotowe wzorce umowne. Klient, podpisując umowę, jednocześnie akceptuje postanowienia zawarte w dodatkowym dokumencie, którego treści nie negocjuje.

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca powinien przed zawarciem umowy pokazać konsumentowi dowód tożsamości, a także dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej. Niedopuszczalne jest zastrzeżenie ze strony dostawcy towaru bądź usługi, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy dopiero po zapłaceniu określonej sumy.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie

Czym różnią się te umowy? Czy w odniesieniu do nich możemy stosować przepisy o sprzedaży konsumenckiej?

Kiedy mamy do czynienia z umową sprzedaży konsumenckiej?

Umowa sprzedaży konsumenckiej dotyczy rzeczy ruchomych. W niektórych przypadkach warunki umowy powinny zostać potwierdzone na piśmie.

Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

W umowie – zawartej pomiędzy deweloperem a nabywcą lokali mieszkalnych – powinny zostać zawarte postanowienia określające zarówno pozycję prawną, jak i finansową dewelopera. Postanowienia te mają istotne znaczenie, gdyż zapewniają one nabywcy gwarancję, że działalność jest prowadzona w sposób profesjonalny przez dewelopera oraz że deweloper posiada stosowne doświadczenie w realizowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży. Warunkowa umowa sprzedaży dotyczy sytuacji, w której sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Natomiast istotnym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości.

Rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych podlega działalność telekomunikacyjna, która jest regulowaną działalnością gospodarczą.

Przekupstwo menedżerskie

Czynu zabronionego przekupstwa menedżerskiego dopuszcza się ten, kto pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostając z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, żąda lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia.

Pozorne bankructwo

Czyn zabroniony pozornego bankructwa polega na tym, że osoba, która będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku. Takiej samej karze podlega ten, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.

Oszustwo kapitałowe

Czyn zabroniony oszustwa kapitałowego popełnia ten, kto w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.

Instytucja kredytowa

Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

REKLAMA