REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny, Więziennictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym - ETPC

Zgodnie z Kodeksem karnym rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem, obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym, odbywa się poufnie. Czy kontroli służby więziennej nie podlegają także kontakty z przedstawicielem reprezentującym osadzonego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC), który nie należy do samorządu prawniczego?

Kary za cofanie liczników - co ze starą wersją przepisów?

Sejm nie uniknął wpadki przy modyfikacji przepisów sankcjonujących cofanie licznika. Wątpliwości budzi fakt istnienia obok siebie dwóch wersji art. 306a Kodeksu karnego.

Kary za cofanie liczników w samochodach od 25 maja 2019 r.

Surowe kary za cofanie liczników w samochodach wprowadziła nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła w życie 25 maja 2019 r. Do 5 lat więzienia grozi za każde "przekręcenie" licznika.

Zalecenia penitencjarno-ochronne nie mogą ingerować w prawa więźniów - RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że zalecenia penitencjarno-ochronne Służby Więziennej nie mogą ingerować w prawa więźniów. Nie mogą być stosowane w sposób nadmierny i nieuzasadniony.

REKLAMA

Negatywna ocena RPO nowelizacji Kodeksu karnego uchwalonej 16 maja 2019 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich negatywnie ocenił uchwaloną przez Sejm 16 maja 2019 r. nowelizacje Kodeksu karnego. Zdaniem RPO zmiana ogranicza swobodę sądów, niepotrzebnie zaostrza kary za niektóre przestępstwa, Przepisy dotyczące pomówienia mogą zaś znacząco ograniczać wolność słowa.

Nowe przestępstwa i sankcje - zmiany w Kodeksie karnym

Nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje ostrzejsze kary za niektóre z przestępstw. Wprowadza również nowe przestępstwa. Co się zmieni?

Decyzja o udziale w komunii córki powinna należeć do więźnia i jego rodziny - RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich decyzja o udziale w komunii córki pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej powinna należeć do więźnia i jego rodziny.

Zaostrzenie kar za pedofilię - Sejm pracuje nad nowelizacją przepisów

Zaostrzenie kar za przestępstwa związane z pedofilią przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który został skierowany do drugiego czytaia w Sejmie. Nowe przepisy zakładają również objęcie ochroną przed takimi czynami dzieci do 16 roku życia.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie karnym - zmniejszenie surowości kary na rzecz nieuchronności kary

Zdaniem RPO zmiany w Kodeksie karnym polegające na zwiększeniu surowości kar nie wpłyną na zmniejszenie przestępczości. Należy skupić się na zapewnieniu nieuchronności kary. RPO omawia zagadnienia: warunkowego zwolnienia przy dożywociu, zasad sądzenia małoletnich, okoliczności łagodzących i obciążających oraz zabójstwa.

Przepustka dla więźnia na pogrzeb - uprzedzenie o kajdankach, odzieży więziennej i straży

Więzień, który otrzymuje przepustkę losową na pogrzeb bliskiej osoby, powinien zostać uprzedzony o warunkach przepustki już w decyzji o zgodzie na nią. Więźniowie jeżdżą na pogrzeb w kajdankach, odzieży więziennej i pod strażą. Taka informacja mogłaby wpłynąć na zmianę decyzji o uczestnictwie w pogrzebie.

Złośliwe naruszanie praw pracowniczych - czym jest i kto za nie odpowiada karnie?

Naruszanie praw pracowniczych nie jest niczym nowym w polskim systemie prawnym. Poważny problem pojawia się dopiero w momencie, gdy naruszenie praw pracowniczych jest złośliwe lub uporczywe. Wówczas pracownicy błędnie myślą, że mogą dochodzić swoich praw tylko w postępowaniu cywilnym. Aby ukrócić tego typu praktyki i pomóc pracownikom, ustawodawca postanowił zakwalifikować złośliwe naruszanie praw pracowniczych jako przestępstwo.

Zakaz prowadzenia pojazdów w rozumieniu Kodeksu karnego

Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów jest sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie gdy pojazd jest naszym podstawowym środkiem transportu. Jednocześnie, aby nie orzekać każdemu sprawcy omawianego zakazu, ustawodawca wskazał sytuacje, w których można orzec zakaz prowadzenia pojazdów jak również sytuacje, w których należy go orzec obowiązkowo. Dodatkowo uregulowano okres czasu na jaki zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony.

Nielegalna adopcja - nowe przepisy w Kodeksie karnym

Nielegalne przyjęcie lub oddanie dziecka do adopcji będzie podlegało karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Nowelizacja Kodeksu karnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma chronić dzieci przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Jak rozumieć namowę i pomoc do samobójstwa w polskim prawie karnym?

Dokonanie zabójstwa albo nakłonienie i pomoc w samobójstwie ma istotne znaczenie w kontekście odpowiedzialności karnej sprawcy. Być może wspomniane przestępstwa brzmią podobnie, ale nie są one tożsame i należy je rozróżnić, co też zrobił ustawodawca i spenalizował je jako dwa różne przestępstwa.

Na czym polega kara ograniczenia wolności?

Kara ograniczenia wolności jest pewnego rodzaju nagrodą przewidzianą przez ustawodawcę dla skazanego. Mówiąc wprost, sprawca popełnił przestępstwo, jednak ustawodawca widzi możliwość, aby skazany nie trafił do zakładu karnego, tylko odbył orzeczoną karę poza nim pod pewnymi warunkami.

Zatarcie skazania w rozumieniu Kodeksu karnego

Zatarcie skazania jest pewnego rodzaju nagrodą dla skazanego, który w przeszłości popełnił przestępstwo, wykonał karę i od tej chwili przestrzega porządku prawnego. Dzięki kodeksowej możliwości zatarcia skazania ustawodawca pozwala na usunięcie danych skazanego z rejestru skazanych i posługiwanie się mianem niekaranego.

Stalking w rozumieniu Kodeksu karnego

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o stalkingu i uporczywym nękaniu, chociaż tak naprawdę oba pojęcia są tożsame i stanowią jedno przestępstwo. Jednak największą trudność sprawia nam prawidłowe rozumowanie tego pojęcia jak również forma jego ścigania, a co za tym idzie bezkarność stalkera.

Przedawnienie karalności przestępstw w projektowanej nowelizacji Kodeksu karnego

Przepisy, dotyczące przedawnienia karalności przestępstw w projektowanej nowelizacji Kodeksu karnego są dość niejasne. Tymczasem precyzyjne ustalenie momentu, w którym dochodzi do przedłużenia okresu przedawnienia jest niezwykle istotne.

Bezwzględne dożywocie i 30 lat pozbawienia wolności - zmiany w Kodeksie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Wprowadza on m.in karę bezwzględnego dożywocia oraz zaostrza kary do 30 lat pozbawienia wolności.

USA walczy z przepełnionymi więzieniami - duża reforma prawa karnego

Rząd USA podejmuje walkę z przepełnionymi więzieniami. Senat przyjął ustawę o złagodzeniu kar dla tysięcy więźniów - dzięki temu rozwiązaniu z federalnych zakładów karnych szybciej wyjdzie na wolność ok. 53 tys. osób. Szacuje się, że w amerykańskich więzieniach przebywa obecnie 2,3 mln skazanych, co jest efektem prowadzonej od lat 80 "wojny z narkotykami" i wprowadzonej w związku z tym zasady "do trzech razy sztuka".

Kary za cofanie licznika w samochodzie od 2019 r.

Od 2019 r. wysokie kary z cofanie licznika mają grozić nie tylko mechanikowi, ale również osobie zlecającej taką usługę. Projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie karnym jest na etapie opiniowania.

Rośnie liczba skazań za zniesławienia i znieważenia

Rośnie liczba skazanych za przestępstwa zniesławienia i znieważenia. Dane ministerstwa sprawiedliwości wskazują, że w ub. roku sądy rejonowe wydały łącznie 729 takich wyroków, a w I połowie 2018 r. było ich już 387. Najczęściej zasądzaną karą za popełnienie tgo typu czynu zabronionego była grzywna - w wielu przypadkach warunkowo umarzano postępowanie, rzadziej zasądzano prace społeczne.

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - planowane zmiany

Utrudnianie orzeczonych kontaktów ma być wprost traktowane jako zagrożenie dobra dziecka. Pojawi się również nowy typ przestępstwa. Jakie kary czekają rodziców za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Łapówkarstwo wielkich rozmiarów zbrodnią?

Nowelizacja Kodeksu karnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, iż łapówkarstwo wielkich rozmiarów będzie zbrodnią. Za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych ma grozić 20 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?

Chociaż wręczanie łapówek policjantom nie jest już tak powszechne jak kiedyś, to jednak wciąż zdarzają się kierowcy, którzy chcą uniknąć kary w zamian za wręczenie pieniędzy funkcjonariuszowi. Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?

Wybory samorządowe 2018: przestępstwa wyborcze

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom, obywatel ma prawo do wniesienia protestu wyborczego. Jakiego rodzaju wyróżniamy przestępstwa wyborcze i co grozi za ich popełnienie?

Kontrola fiskusa bywa wstępem do postępowania karnego

Firmy i przedsiębiorcy w trakcie prowadzenia biznesu muszą liczyć się z wieloma różnymi ryzykami. Niesolidni kontrahenci, zatory płatnicze, niedobory towarów, trudne warunki atmosferyczne, brak zrozumienia dla prowadzonej działalności ze strony urzędów. Większość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest do tego lepiej lub gorzej przygotowana. Zdarzają się jednak sytuacje, których nie uwzględnią nawet ci najbardziej przewidujący. Zamieszanie firmy w sprawę karną związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest jedną z nich.

Kradzież - przestępstwo czy wykroczenie? MS proponuje zmiany

Sejm proceduje zmiany dotyczące progu, od którego kradzież nie jest wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Pierwotnie proponowano by granicą była stała kwota - 400 zł, jednak w czasie prac podkomisji wysokość tego progu zmodyfikowano do 500 zł.

Jak napisać pozew o zniesławienie?

Pojęcie "pozew o zniesławienie" występuje w języku potocznym, natomiast w języku prawniczym określany jest jako pozew o ochronę dóbr osobistych. Jak napisać taki pozew? Czy konieczne jest uiszczenie opłaty?

Przestępstwa przetargowe i metody ich wykrywania

Jakie są podstawowe przestępstwa, związane z procedurą udzielania zamówień publicznych, przewidziane w polskim kodeksie karnym? I jakich metod używa się w celu wykrycia tych przestępstw?

Nawet 100 lat więzienia? MS proponuje przełomowe zmiany w łączeniu kar

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada przełomowe zmiany w zakresie łączenia kar. Propozycja nowelizacji kodeksu karnego zakłada likwidację instytucji kary łącznej i wyroku łącznego. Proponowane przez MS rozwiązania sprawią, że wyroki będą się sumować, co pozwoli sądom na wymierzenie kary za kilka przestępstw w wysokości np. 100 lat pozbawienia wolności. W związku z tym zaostrzeniu ulegną również zasady dotyczące warunkowego zwolnienia z więzienia.

Kara łączna do likwidacji?

Możliwość wymierzania kary łącznej ma zostać zlikwidowana. Zgodnie z reformą Ministerstwa Sprawiedliwości kary za wszystkie czyny będą wykonywane po kolei. Łączny wymiar kar będzie mógł zostać zmniejszony więźniowi pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków.

Nigeryjski przekręt - czym jest i jak nie dać się nabrać?

Mówiąc o cyberprzestępczości nie sposób nie wspomnieć o tzw. nigeryjskim przekręcie, jednym z przestępstw, które cyberoszuści upodobali sobie najbardziej i które (nawet dzisiaj) przynosi im spore zyski. Czym jest nigeryjski przekręt, dlaczego wciąż tak wiele osób nabiera się na to oszustwo i jak się przed nim bronić?

Większe kary za handel dopalaczami i ich posiadanie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zaostrzającej kary za handel dopalaczami i za ich posiadanie. Od 1 listopada 2018 r. dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami.

Jakie sankcje grożą za fałszowanie faktur

W marcu bieżącego roku prokuratorzy otrzymali wytyczne: żądać surowych kar za przestępstwa gospodarcze i finansowe. Następnie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło program reform, który jeszcze bardziej zaostrza sankcje grożące za przestępstwa gospodarcze. Fałszerze faktur narażający budżet państwa na uszczuplenie znacznej wartości mają być karani podobnie jak gwałciciele i zabójcy.

Odpowiedzialność za zamieszczane opinie w internecie

Internet to dziś potężne i niezwykle bogate źródło informacji. W sieci można zamieścić dowolną ilość informacji, porad czy opinii. Niestety, niektóre z nich mogą okazać się nieprawdziwe (tzw. fake newsy), niesprawdzone, naruszające cudze dobra osobiste, czy wręcz niebezpieczne (np. materiały zachęcające do wstępowania do organizacji terrorystycznych). Rodzi się więc pytanie, czy i jaką odpowiedzialność ponoszą twórcy tego rodzaju fałszywych czy groźnych materiałów.

Kary dyscyplinarne dla więźniów

Odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym wiąże się z obowiązkiem przestrzegania reguł wynikających nie tylko z ustaw ale także i z regulaminu wewnętrznego danego zakładu karnego. Więzień, który nie przestrzega ustalonych zasad może otrzymać od dyrektora zakładu jedną z licznych kar dyscyplinarnych.

Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują?

Liczba widzeń przysługujących skazanemu oraz zasady ich przeprowadzania uzależnione są od przede wszystkim od rodzaju zakładu karnego w jakim skazany odbywa karę. Możemy wyróżnić zakłady karne zamknięte, półotwarte oraz otwarte. Skazany może widzieć się nie tylko z rodziną i osobami najbliższymi, ale także i ze swoim obrońcą lub inną osobą za zgodą dyrektora zakładu karnego.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami - zmiany w 2018 r.

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami przewiduje podpisana przez Prezydenta ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny. Dotychczas obowiązujące kary uznano za rażące nadmierną łagodnością.

Zakaz pracy ze zwierzętami za znęcanie się nad nimi - surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Obowiązkiem sądu, a nie możliwością, będzie orzeczenie zakazu pracy ze zwierzętami w przypadku skazania za szczególnie okrutne znęcanie się nad nimi. Sejm tym samym odrzucił poprawkę Senatu, który proponował fakultatywność takiego zakazu. Nowela ustawy o ochronie zwierząt zaostrza karalność za znęcanie się nad zwierzętami, poprzez m.in. podwyższenie sankcji za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności.

Groźby karalne - jaka odpowiedzialność karna?

Z groźbą karalną mamy do czynienia w przypadku niekoniecznie tylko, gdy sprawca ma faktycznie zamiar i możliwość popełnienia przestępstwa - wystarczy, aby groźba wzbudziła w pokrzywdzonym silny, uzasadniony lęk. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Drony cywilne a prawa właścicieli nieruchomości

Pomimo iż w ostatnich latach drony cywilne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jaką odpowiedzialnością wiąże się ich pilotowanie oraz jakie obowiązki spoczywają na ich operatorach. Szczególne wątpliwości dotyczą coraz częstszego pojawiania się dronów na terenach osiedli mieszkaniowych. Warto zatem rozważyć jakie prawa w takiej sytuacji przysługują właścicielom nieruchomości.

Zmiany w Służbie Więziennej w 2018 r.

Służba kandydacka, egzaminy oficerskie, centralny nabór - to tylko niektóre ze zmian jakie rząd planuje w funkcjonowaniu Służby Więziennej. Ministerstwo Sprawiedliwości chce także utworzenia zaplecza akademickiego dla Służby Więziennej poprzez utworzenie Uczelni SW.

MS: Program ,,Praca dla więźniów'' wielkim sukcesem

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83 proc. Przed wdrożeniem programu pracowało 36 proc. wszystkich skazanych, dziś jest to 54 proc. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych przy zakładach karnych

Skorzystanie ze split payment może być dowodem umyślnego popełnienia przestępstwa fakturowego

Od marca 2017 roku najistotniejszym ryzykiem jest „użycie” sfałszowanej faktury „w okolicznościach faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia należności publicznej” – tak brzmią nowe przepisy regulujące fałsz materialny (art.270 a) i intelektualny (art. 271 a) Kodeksu karnego. Jak rozumieć to zdanie?

Przestępstwa fakturowe - odpowiedzialność karna

W tym artykule – drugim w serii o nierzetelnych fakturach – autor przybliża ogólne informacje o odpowiedzialności karnej oraz o przestępstwie fałszu materialnego (art. 270a Kodeksu karnego). Kwestia odpowiedzialności za wystawienie nierzetelnych faktur lub posługiwanie się nimi została od 1 marca 2017 r. znacznie zaostrzona przez ustawodawcę poprzez dodanie nowych rodzajów przestępstw do Kodeksu karnego.

Surowsze kary dla funkcjonariuszy stosujących tortury – nowelizacja KK

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej k.k.). Wejście w życie nowych przepisów miałoby poskutkować penalizacją stosowania przez funkcjonariuszy publicznych tortur, a także zaostrzeniem górnej granicy kar jakim podlegać będą funkcjonariusze stosujący nieuzasadnioną przemoc wobec obywatela.

Zmiany w obronie koniecznej w 2018 r.

Rząd przyjął projekt nowelizujący kodeks karny. Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dotyczą one przekroczenia granic obrony koniecznej.

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt 2017/2018

Do pięciu lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Sejm pracuje nad zaostrzeniem kar w ustawie o ochronie zwierząt. W kwietniu projekt trafił na biurko marszałka Kuchcińskiego. Obecnie projekt jest na etapie trzeciego czytania.

Świadek incognito - art. 184 kpk

Świadek incognito może pojawić się w każdej sprawie, najczęściej z uwagi na rodzaj i przesłanki uzasadniające jego powołanie, będzie występował w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa. Ustanowienie świadka incognito zależy czy istnieje obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach dla świadka lub dla osoby najbliższej, musi być uzasadniona.

REKLAMA