REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK, Wpłaty na PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Problemy z przeniesieniem pracownika w ramach holdingu

Przeniesienie pracownika do innej spółki działającej w ramach jednego holdingu napotyka pewne problemy. Kodeks pracy nie ułatwia transferu pracownika do innej spółki tego samego koncernu. Dodatkowe wątpliwości wywołują przepisy o PPK.

Uzupełnienie danych identyfikacyjnych uczestnika PPK

Przy zawieraniu umów o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w imieniu naszych pracowników wielu z nich nie podało adresów e-mail, twierdząc, że ich nie mają. Teraz kilkoro nam je dostarczyło, prosząc o ich przekazanie do instytucji finansowej. Czy możemy to zrobić? Czy powinniśmy uzyskać od pracowników upoważnienie lub zgodę do przekazania tych danych?

Ile osób przystępuje do PPK?

Pierwsze statystyki wskazują, że do PPK przystępuje 40% pracowników. Dla porównania zakładano, że będzie to około 70-75%. Sytuacja ta może ulec zmianie, gdyż kolejne etapy wdrażania PPK (w mniejszych firmach) są jeszcze przed nami.

Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK?

Powstają pytania o zakres danych pracownika jakie pracodawca może przekazać instytucji finansowej prowadzącej PPK. Czy pracodawca musi posiadać zgodę pracownika na przekazanie jego danych wybranej instytucji? Sprawdźmy, co na to Kodeks pracy.

REKLAMA

Jaką kwotę można zaoszczędzić w PPK?

Sprawdź, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach PPK. Pamiętaj, że państwo dopłaci do Twoich oszczędności w postaci dopłaty powitalnej i dopłaty rocznej. PFR Portal PPK podaje przykładową kalkulację wypłat z PPK.

Rezygnacja z PPK - co oznacza w praktyce?

Wraz z przystąpieniem do PPK firmy jej pracownicy zostają automatycznie przyłączeni do programu. Uczestnictwo w PPK jest jednak dobrowolne. Każdy może zrezygnować z programu. Co w praktyce oznacza złożenie deklaracji rezygnacji z wpłat do PPK?

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

PPK i OFE to dwa różne programy - porównanie

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy. Porównując, jedyne co je łączy to cel - gromadzenie dodatkowych pieniędzy na przyszłość. Czym więc Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od Otwartych Funduszy Emerytalnych?

REKLAMA

Ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK!

Piątek 25 października 2019 r. to ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez duże firmy z wybraną instytucją finansową. Jest to pierwszy etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych i dotyczy zatrudniających co najmniej 250 pracowników.

Wyższe koszty pracy w 2020 r. - skutki

Wyższe koszty pracy w 2020 r. będą wynikiem podniesienia płacy minimalnej, wdrożenia PPK oraz zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Jakie będą skutki nowych rozwiązań?

PPK – porównanie ofert instytucji finansowych

Wybór instytucji finansowej, która będzie prowadziła program Pracowniczych Planów Kapitałowych to wyzwanie, przed którym stoi wielu pracodawców w Polsce. Decyzja ta jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo finansowe pracowników. Na co zwrócić uwagę przy tego rodzaju wyborze?

Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania gromadzonych środków?

Środki uczestnika PPK gromadzone są na rachunku imiennym instytucji finansowej prowadzącej PPK dla danego zakładu pracy. Inwestowane są w funduszach zdefiniowanej daty. Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania swoich środków?

PPK – co w przypadku upadłości i likwidacji pracodawcy

Co dzieje się ze środkami, zgromadzonymi na koncie PPK uczestnika w przypadku: połączenia podmiotów zatrudniających/podziału/likwidacji/upadłości podmiotu zatrudniającego?

Jak inwestowane są środki uczestnika PPK?

Środki uczestnika PPK trafiają na rachunek imienny prowadzony przez wybraną instytucję finansową. Zgromadzone oszczędności są inwestowane. Na to jak są inwestowane wpływ ma wiek danego uczestnika PPK.

Wcześniejsza wypłata środków z PPK – przed ukończeniem 60. roku życia

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wcześniejszej wypłaty środków z rejestru PPK w dowolnym momencie, bez podawania przyczyny oraz w dwóch szczególnych sytuacjach życiowych, tj. w przypadku poważnego zachorowania i pokrycia wkładu własnego.

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy

Już niedługo oszczędzanie w ramach PPK rozpocznie każdy zatrudniony. Powstaje pytanie jak na uczestnictwo w programie wpływa zmiana pracodawcy?

PPK czyli jak podnieść wysokość swojej emerytury

Przewiduje się, że za 30 lat emerytura wyniesie około 30% ostatniej pensji. Jak podnieść wysokość świadczenia emerytalnego? Jednym ze sposobów jest PPK.

Lista instytucji finansowych oferujących PPK

Oficjalny portal internetowy PPK podaje listę instytucji finansowych oferujących PPK. Pracodawcy wybierają z listy tę instytucję, której oferta im najbardziej odpowiada. Uzgadniają to z pracownikami, a następnie podpisują z wybranym podmiotem umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK.

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Zarówno Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) jak i Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są regulowanymi ustawowo programami długoterminowego oszczędzania. Są one dedykowane osobom pracującym. Pracodawcy oferujący te programy dbają o bezpieczeństwo finansowe pracowników w czasie ich obniżonej aktywności zawodowej związanej z wiekiem.

PPK a RODO - obowiązki pracodawcy

Czy pracownicy powinni wyrazić zgodę na przetwarzanie ich danych w związku z PPK? Jakie obowiązki pod kątem RODO mają pracodawcy w związku z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Wybór instytucji zarządzającej PPK do 25 października 2019 r.

Dnia 25 października 2019 r. mija ważny termin dotyczący ustawy o PPK. Pierwsi pracodawcy, którzy zostali objęci programem, muszą do tego dnia wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK dla swoich pracowników.

Wybór instytucji prowadzącej PPK do 25 września 2019 r.

Największe firmy, które zostały objęte ustawą o PPK z dniem 1 lipca 2019 r. mają czas do 25 września 2019 r. na porozumienie się z pracownikami w sprawie wyboru instytucji prowadzącej PPK.

PPK - podział środków w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa

Co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na rachunku PPK uczestnika PPK, jeśli jego małżeństwo uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione? Czy były mąż/żona uczestnika PPK ma prawo do tych środków? Jeśli tak, do jakiej ich części?

Śmierć uczestnika PPK – jakie prawa ma wdowa/wdowiec?

Śmierć uczestnika PPK nie powoduje utraty środków zgromadzonych na imiennym rachunku. Jakie prawa ma wdowa lub wdowiec po zmarłym uczestniku PPK?

Zmiana art. 135 ustawy o PPK

Z dniem wczorajszym (5 września 2019 r.) weszła w życie zmiana art. 135 ustawy o PPK. Wprowadza możliwość ubiegania się przez wykonawców zamówień publicznych o wyższe wynagrodzenie w związku ze wzrostem kosztów spowodowanym wpłatami do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

PPK to nie OFE

Zdaniem ekspertów do PPK przystąpi około 50% uprawnionych. Rząd zakłada 75%. Należy jednak wziąć pod uwagę brak zaufania Polaków do państwa za sprawą OFE. Mimo że PPK to nie OFE, gromadzenie oszczędności za pomocą instytucji powołanej przez państwo wciąż spotyka się ze sceptycyzmem społeczeństwa.

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

PPK - bezpłatne szkolenia

Szkolenia o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) są obecnie bardzo popularne. Nie każdy wie, że podmiot powołany ustawą do rozpowszechniania wiedzy o PPK, czyli PFR Portal PPK Sp. z o.o., prowadzi takie szkolenia. Są one bezpłatne i dla każdego, a przekazywana wiedza jest pewna. Pochodzi bowiem wprost ze źródła.

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie nazywane PPK, stanowią powszechny i dobrowolny program oszczędzania na emeryturę. Obecnie odkładanie środków pieniężnych na późniejsze lata życia stało się koniecznością. Planowana wysokość gwarantowanej emerytury nie zapewni bezpieczeństwa finansowego po ukończeniu 60 (kobiety) czy 65 lat (mężczyźni).

Jak są inwestowane wpłaty na PPK

Mechanizm gromadzenia środków na koncie uczestnika PPK jest podobny do działalności OFE, a więc otwartego funduszu emerytalnego. Wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK, ma obowiązek opiekować się naszymi pieniędzmi w sposób zapobiegający ryzyku utraty tych środków, a więc zgodnie z najlepszym interesem uczestnika, dążąc do osiągnięcia bezpieczeństwa i efektywności dokonywanych lokat oraz przestrzegając zasad ograniczania ryzyka inwestycyjnego.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

W 2060 r. emerytura na poziomie 25% ostatniej pensji

W 2060 r. emeryci będą otrzymywali świadczenie na poziomie 25% ostatniej pensji. Pracownicze Plany Kapitałowe mają wspomóc sytuację finansową przyszłych emerytów.

Od 1 lipca 2019 r. PPK w pierwszych firmach

Dnia 1 lipca 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczynają obowiązywać pierwsze firmy. Są to największe podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Rezygnacja z PPK - wzór deklaracji, rozporządzenie

Rezygnacja z PPK zgodnie z ustawą o PPK jest możliwa w każdym czasie. Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Pobierz aktualny wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych.

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK staje się faktem. Prezydent RP podpisał dziś (7 czerwca 2019 r.) ustawę, która ponadto rozszerza katalog osób zatrudnionych. Co jeszcze zmienia nowelizacja?

13 instytucji finansowych oferuje PPK

13 instytucji finansowych oferuje PPK, a więc znajduje się w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jakie podmioty zgłosiły chęć prowadzenia rachunków pracowników w ramach PPK?

Ewidencja PPK - 3 nowe instytucje finansowe

W ewidencji PPK pojawiły się 3 nowe instytucje finansowe oferujące swoje usługi w ramach programu dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Wpisane zostały: Nationale-Nederlanden PTE, TFI Allianz, PKO TFI.

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK zostało uchwalone przez Sejm dnia 16 maja 2019 r. Nowela ustawy o PPK zakłada również rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych.

PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi?

Ustawa o PPK reguluje sytuację śmierci pracownika. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po śmierci uczestnika?

Dziedziczenie PPK

Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Jak liczyć 3 miesiące zatrudnienia pracownika w rozumieniu ustawy o PPK?

Ustawa o PPK nakłada na pracodawcę obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie 3 miesięcy zatrudnienia. Jak liczyć okres zatrudnienia w danym podmiocie? Czy należy brać pod uwagę poprzednie okresy pracy dla jednego pracodawcy?

Planowane zmiany w ustawie o PPK

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Planuje się zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK i uproszczenie systemu PPK.

Osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK

Z dniem 1 lipca 2019 r. najwięksi pracodawcy, jako pierwsi będą mieli obowiązek wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Będą to pomioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Jednakże ustawa o PPK w sposób odmienny definiuje pojęcie osób zatrudnionych.

PZU bez opłat za pierwszy rok zarządzania funduszami w ramach PPK

PZU deklaruje zarządzanie funduszami w ramach PPK przez pierwszy rok bez opłat. Pracodawcy, którzy zdecydują się podpisać umowę o zarządzanie z PZU, będą mogli liczyć na darmowe zarządzanie przez 12 miesięcy, licząc od 1 lipca 2019 r.

6 najważniejszych pytań o instytucje finansowe PPK

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Gdzie znaleźć oferty instytucji finansowych? Czy sam uczestnik może zmienić fundusz zdefiniowanej daty? Czy instytucja finansowa może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie?

Brak wpłat na PPK - nawet milion złotych kary!

Pracodawcy zatrudniający powyżej 250 pracowników muszą przygotować się do wdrożenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o PPK grozi wysokimi karami finansowymi. Za brak wpłat na PPK można zapłacić nawet milion złotych kary.

REKLAMA