| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK?

Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK?

Powstają pytania o zakres danych pracownika jakie pracodawca może przekazać instytucji finansowej prowadzącej PPK. Czy pracodawca musi posiadać zgodę pracownika na przekazanie jego danych wybranej instytucji? Sprawdźmy, co na to Kodeks pracy.

Obowiązek pozyskania danych osobowych uczestnika PPK

Dzisiaj większość firm zastanawia się nad wyborem instytucji prowadzącej PPK, a pracownicy nie wiedzą czy oszczędzać w ramach nowego programu na przyszłą emeryturę – ja nie będę nikogo przekonywać czy to dobry czy zły plan. Chcę wam napisać jakie dane pracodawcy mogą udostępniać wybranej instytucji finansowej i czy potrzebują do tego zgody pracownika.

Pracodawca ma obowiązek prawny do pozyskania danych osobowych uczestnika PPK takich jak adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu i przekazania tych danych do wybranej instytucji finansowej. Takie dane stanowią załącznik do umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych i zgodnie z ustawą są uznane za dane identyfikujące uczestnika PPK.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dodatkowe dane osobowe - niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa

Zgodnie z art. 221 § 4 kodeksu pracy pracodawca żąda podania innych danych osobowych niż określone w § 1 i 3 (jak m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL), gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. Takim obowiązkiem w przypadku ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, jest pozyskanie przez pracodawcę danych pracownika potrzebnych do zawarcia umowy z wybraną instytucją finansową. W tej sytuacji ważny jest cel przetwarzania danych pracownika. Należy podkreślić, że pracodawca musi przetwarzać takie dane jedynie w celu ich przekazania do wybranej instytucji finansowej.

Brak zgody pracownika

Należy pamiętać przy tym, że brak zgody pracownika na przetwarzanie jego danych nie będzie sprzeczne z zasadami przetwarzania danych zawartymi w RODO.  Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 lit. c  przepisy rozporządzenia ogólnego uprawiają administratora do przetwarzania danych osobowych, gdy jest to niezbędne do wypełniania ciążącego na nim obowiązku prawnego

Ale nie zapominajmy również o tym, że  takich danych jak adres poczty elektronicznej czy numer telefonu pracownik nie musi posiadać. W polskim systemie prawnym nie istnieje, żaden przepis, który zobowiązywałby osobę fizyczną do posiadania takich środków komunikacji. Dysponowanie adresem poczty elektronicznej i telefonem jest i powinno pozostać dobrowolne. Dlatego należy pozostawić pracownikowi wybór podawania takich danych.

 W związku z powyższym ustawodawca wprowadził dodatkowe możliwości informowania uczestników PPK poprzez zapewnienie im dostępu do systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a jeśli będzie to niemożliwe, to  przekazywanie takiej informacji w postaci papierowej ale tylko na wniosek uczestnika PPK.

Podsumowanie

Reasumując,  pracodawca ma obowiązek prawny przekazania danych osobowych m.in. w postaci adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu od pracownika bez wyrażenia jego zgody do wybranej instytucji finansowej, o ile pracownik takie dane mu udostępni.

Mam nadzieję, że rozwieje to wszelkie wątpliwości jakie pojawiają się wśród pracodawców co do możliwości przekazywania danych osobowych swoich pracowników do PPK i ewentualnego pozyskiwania od nich w tym celu zgód.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Gabriela Rychły-Stucke

Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK? Dane osobowe, RODO, Kodeks pracy. /fot. shutterstock
Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK? Dane osobowe, RODO, Kodeks pracy. /fot. shutterstock

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »