REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestępstwo, Wykroczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pojęcie winy w prawie karnym

Jak wynika z art. 1§3 Kodeksu karnego ,,Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu". Kiedy mamy więc do czynienia z czynem zawinionym i jak należy rozumieć samo pojęcie i rozróżnienie form winy w prawie karnym materialnym?

Będzie kara za blokowanie numeru alarmowego

Prezydent RP zaproponował nowelizację Kodeksu wykroczeń. Zmiana ma polegać na wprowadzeniu karalności bezzasadnego blokowania telefonicznego numeru alarmowego. Jeżeli zmiany wejdą w życie za nieuzasadnione blokowanie numeru alarmowego grozić będzie kara aresztu, ograniczenia wolności

Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.

Cisza nocna w polskim prawie

Huczne imprezy, głośne rozmowy i przekrzykiwania sąsiadów, donośne odgłosy urządzeń podczas dokonywania prac remontowych w środku nocy to tylko niektóre z przykładów ograniczających prawo mieszkańców do ciszy i odpoczynku. By uchronić się przed zmorą hałaśliwych zachowań warto przyjrzeć się regulacjom prawnym - jakie są granice między czynnościami dozwolonymi a zakazanymi i czy z tytułu ich naruszenia, jest możliwość składania roszczeń odszkodowawczych.

REKLAMA

Przestępstwo zgwałcenia - regulacje obowiązujące w 2017 r. oraz propozycje zmian

Przestępstwo zgwałcenia to jedno z najcięższych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Jaka kara grozi w Polsce gwałcicielom oraz od czego zależy jej wysokość?

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część II

W poprzednim odcinku opisałem bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi – analiza fałszowania pieniędzy art. 310 k.k.

W Polsce podobnie jak we wszystkich innych państwach europejskich, fałszowanie pieniędzy jest przez prawo zakazane. W polskim prawie karnym przestępstwo to jest określane jako zbrodnia. Prawnymi środkami płatniczymi są emitowane przez NBP znaki pieniężne Rzeczypospolitej Polskiej.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

REKLAMA

Polisolokaty pod ostrzałem

Na polisolokatach zarabiali wyłącznie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe. Osoby, które skorzystały z tego instrumentu finansowego

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika

W sytuacjach ściśle określonych w Kodeksie pracy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika. Pracodawca rozwiązując umowę o pracę z winy pracownika, może zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Nowy i aktualny taryfikator mandatów 2017 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2017. Jak w 2017 r. skutecznie uniknąć mandatów?

Nowy i aktualny taryfikator punktów karnych 2017 r.

Nowy taryfikator punktów karnych w 2017 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Jak uniknąć punktów karnych? Zobacz nasz zawsze aktualny taryfikator punktów karych 2017.

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm

W dniu 31 marca 2016 r. Sejm uchwalił przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością.

Czy oblanie kogoś w śmigus dyngus jest karalne?

Śmigus dyngus to nadal bardzo żywo kultywowany zwyczaj w całym naszym kraju. Jednak wesoła tradycja często przechodzi w chuligańskie zachowanie. Co grozi za oblanie kogoś wodą w lany poniedziałek?

Przedawnienie karalności przestępstw

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego, która wydłuża do 10 lat okres przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy?

Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna.

Podejrzany o popełnienie wykroczenia a prawo do korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających

Policja jako oskarżyciel w sprawach wykroczeniowych, stoi na stanowisko, jakoby na etapie czynności wyjaśniających osobie podejrzanej o popełnienie wykroczenia, nie przysługiwało prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Z uwagi na powyższe, często zdarza się, iż obrońcy odmawia się dopuszczenia do udziału w czynnościach postępowania, w tym również udziału w przesłuchaniu samego podejrzanego.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

W doktrynie procesu karnego wyróżnia się dwa tryby ścigania przestępstw- z oskarżenia publicznego oraz z oskarżenia prywatnego. Zdecydowana większość czynów zabronionych ścigana jest z oskarżenia publicznego (z urzędu). W przypadku niektórych przestępstw (jak np. przestępstwa uporczywego nękania, groźby karalnej czy też zabiegu leczniczego wykonanego bez zgody pacjenta) możliwość wszczęcia postępowania uzależniona jest jednak od złożenia przez osobę uprawnioną zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie jego sprawcy.

Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia

Postępowanie nakazowe to szczególny tryb postępowania, który daje Sądowi możliwość wydania wyroku nakazowego na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron i bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Pozbawienie życia dziecka przez matkę

Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się matkę, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Wszystkie inne osoby np. ojciec, babka czy też dziadek nowo narodzonego dziecka w razie pozbawienia go życia ponoszą normalną, pełną odpowiedzialność za zbrodnię zabójstwa za którą przewidziana jest kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2016 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2016. Jak w 2016 r. skutecznie uniknąć mandatów?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2016 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2016 r. Jak uniknąć punktów karnych? Sprawdź!

Policja apeluje o rozwagę nad wodą

Od pierwszych dnia maja do 7 czerwca utonęło aż 45 osób. Policja w wielu województwach przeprowadza kontrole miejsc wypoczynku nad wodą.

Sternik nie może być pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie kar dla osób po użyciu alkoholu, a nie jak dotychczas w stanie nietrzeźwości - zakłada nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Prawnicy o zmianach w kodeksie drogowym

W poniedziałek 18 maja 2015 r. weszły w życie zaostrzające sankcje wobec kierowców. Prawo jazdy stracą ci, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu. Będzie odbierane m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Reagowanie na znęcanie

Problem znęcania się coraz częściej pojawia się na sądowej wokandzie. Nasze społeczeństwo staje się bardziej świadomie swoich praw, przez co znęcanie przestaje być tematem tabu. W kodeksie karnym, przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, kara może sięgnąć nawet dziesięciu lat. Jeśli zaś w wyniku znęcania, osoba pokrzywdzona targnie się na własne życie – przestępstwo to zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

Aktualny taryfikator mandatów 2015 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2015.

Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

Jeżeli zostałeś oskarżony o popełnienie przestępstwa kradzieży, oszustwa czy rozboju a zebrany w toku postępowania materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo udowodnienia Twojej winy zadbaj o swoją obronę już na etapie postępowania przygotowawczego.

Zbieg przestępstw pomiędzy oszustwem a oszustwem karnoskarbowym

Ponieważ okres przedawnienia przestępstw karnoskarbowych co do zasady jest niższy niż przestępstw unormowanych w ustawie karnej i często zdarza się że dane przestępstwo skarbowe już dawno uległo przedawnieniu, to jednak organ skarbowy nie przyjmując takiej informacji do wiadomości szuka rozwiązań jak ,,obejść” zaistniały stan rzeczy i dochodzić swoich roszczeń.

Jestem oskarżony o popełnienie przestępstwa – co powinienem wiedzieć?

Oskarżonym stajesz się z chwilą wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Po zamknięciu postępowania przygotowawczego otrzymasz informację o przesłaniu do sądu w Twojej sprawie aktu oskarżenia. Po otrzymaniu takiej informacji skontaktuj się biurem obsługi interesanta w sądzie, ustal sygnaturę swojej sprawy i zarezerwują akta do czytelni.

Wypadek komunikacyjny jako przestępstwo

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego to jedno z nielicznych przestępstw, którego można dopuścić się nieumyślnie. Skazanie za przestępstwo spowodowania wypadku, nawet poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, powoduje dotkliwe konsekwencje. Za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba poniosła śmierć może grozić karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Bardzo często orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Obrońca także w sprawach o wykroczenia?

Obrońca ma – zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeksu postępowania karnego, przygotowanym przez Senat – przysługiwać także w sprawach o wykroczenia. Istnienie prawa do obrony także w sprawach wykroczeniowych zostało potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny.

Wzrost przestępczości podatkowej zagraża przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy obserwują wzrost przestępczości podatkowej, związanej z wyłudzeniami podatku VAT. Wobec tego popierają Ministerstwo Finansów w planowanych działaniach związanych z walką z przestępczością. Podkreślają jednak, że walka z patologiami nie może odbywać się kosztem podmiotów uczciwych, działających na rynku w celu osiągania korzyści z tytułu sprzedaży oferowanych dóbr i usług, a nie z tytułu oszustw podatkowych.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypada - zgodnie z uchwałą Sejmu - 20 listopada. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka to inicjatywa rzecznika praw dziecka - Marka Michalaka. 20 listopada 2014 roku to także 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Przestępstwo zniesławienia na podstawie art. 212 kodeksu karnego

Zniesławienie jest przestępstwem, którego przedmiotem jest naruszenie czci i godności człowieka. Ustawodawca mając na uwadze znaczenie tych wartości uregulował kwestię pomówienia nie tylko w kodeksie cywilnym jako naruszenie dobra osobistego, ale również w kodeksie karnym.

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny, czyli rejestracja przebiegu rozprawy w formie utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku został wprowadzony także w sprawach o wykroczenia. Zmiany w procedurze wykroczeniowej weszły w życie w niedzielę – 9 listopada 2014 roku.

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Większą ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym ma zapewnić Konwencja Rady Europu, na której ratyfikację zgodę wyraził Senat. Jakie nowe obowiązki w zakresie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym nakłada Konwencja na Polskę?

Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym

Według kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. możliwe jest popełnienie przestępstwa przez osoby duchowne, jak również przez osoby świeckie. Przestępstwa mogą być popełniane w odniesieniu do osób, które mogą uczestniczyć w kościelnym procesie małżeńskim o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Zatarcie skazania – nie zawsze z upływem terminów określonych kodeksem karnym

Ustawowe terminy zatarcia skazania zostały wskazane bezpośrednio w kodeksie karnym. Jednak zatarcie skazania nie zawsze następuje wraz z upływem terminów określonych kodeksem karnym. Co w sytuacji, gdy w okresie próby sprawca popełni nowe przestępstwo?

Czy bezskuteczne podżeganie do pomocnictwa jest karalne?

Karalność bezskutecznego podżegania do pomocnictwa w popełnieniu czynu zabronionego stanowiła przedmiot prac Trybunału Konstytucyjnego w dniu 17 lipca 2014 r. W wyroku o sygnaturze SK 35/12 TK stwierdził, że karalność bezskutecznego podżegania do pomocnictwa jest konstytucyjna.

Nowe przestępstwa przeciwko religii

Nowe przestępstwa przeciwko religii (zmuszanie człowieka do udziału w obrzędach religijnych, publiczna obrazę przekonań światopoglądowych innych osób oraz złośliwe przeszkadzanie w publicznym wykonywaniu aktów religijnych) to główne założenia nowelizacji ustawy – Kodeks karny. Nad przestępstwami przeciwko religii pracuje Sejm.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Nowe kary dla pijanych kierowców oraz zaostrzenie tych, już istniejących to główne założenia przyjętej przez rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustawy. Celem nowych kar dla pijanych kierowców jest efektywniejsza walka z nimi.

Zmiany w postępowaniu karnym - niektóre przestępstwa będą wykroczeniami

9 listopada 2013 r. weszło w życie część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Część czynów kwalifikowanych jako przestępstwa została przeniesiona na poziom wykroczeń, wobec czego nastąpi zmiana w orzekaniu kar za niektóre czyny. Jakie nastąpią zmiany?

Zmiany w postępowaniu karnym i w wykroczeniach

Od 9 listopada 2013 r. obowiązuje część przepisów nowelizacji kodeksu postępowania karnego.

Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

W przypadku otrzymania pisma od stosownego organu w sprawie popełnienia wykroczenia, każdy ma prawo odmówić złożenia oświadczenia o zgodności wizerunku osoby prowadzącej pojazd. W szczególności sprawa jest utrudniona, gdy użytkowników pojazdu jest wielu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w tej sprawie.

Zmiany w przedawnieniu przestępstw seksualnych wobec dzieci

Projekt zmian kodeksu karnego ma na celu wydłużenie terminu przedawnienia przestępstw na tle seksualnym popełnianych wobec dzieci. Przedawnienie takiego przestępstwa nie będzie możliwe przed ukończeniem 28 roku życia osoby pokrzywdzonej. Ma to na celu zwiększenie ochrony interesów pokrzywdzonego.

Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym

Rząd poparł projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, który do sejmu wpłynął w styczniu tego roku. Projekt ten dopuszcza występowanie w charakterze pełnomocników w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, osób najbliższych osobom pokrzywdzonym.

Kara grzywny w prawie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna?

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

REKLAMA