REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Pozew

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inwestowanie przez fundusze sekurytyzacyjne - wady i zalety

Inwestowanie w certyfikaty funduszy łączy się często z ponadprzeciętną stopą zwrotu, ale i ryzykiem inwestycyjnym, a nade wszystko jest związane z procesem sekurytyzacyjnym rozciągniętym w czasie na 2-3 lata. Jak inwestować przez fundusze sekurytyzacyjne?

Czym jest niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

W przeciwieństwie do standaryzowanego funduszu sekurytyzacyjnego niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny nie musi, ale może być utworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami.

Czym jest standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny

Standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny jest tworzony jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami. Subfundusze związane są z odrębnymi pulami wierzytelności, które mogą być nabywane w różnym czasie od różnych podmiotów.

Czym są fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy.

REKLAMA

Co powinna zawierać umowa timesharingu?

W umowie timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania do korzystania z określonego lokalu przez pewien okres w danym roku. Umowa musi zawierać m.in. dokładne określenie lokalu.

Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

Jeżeli po powrocie z udanego urlopu stwierdzisz, że w takie miejsce chciałbyś jeździć co roku, to zastanów się nad timesharingiem.

Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Co do zasady większość roszczeń ulega przedawnieniu po określonym czasie. Jeżeli jednak wykażemy się zapobiegliwością również dobrze przedawnienie może nie nastąpić nigdy.

Umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową

Podstawowym ustrojem majątkowym małżeńskim jest ustrój wspólności majątkowej. Powstaje on z mocy samego prawa, jeżeli małżonkowie nie zawarli wcześniej umowy majątkowej małżeńskiej. Przez zawarcie majątkowej umowy małżonkowie mogą wspólność majątkową rozszerzyć lub ograniczyć.

REKLAMA

Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy pozwala małżonkom zawrzeć umowę, na podstawie której mogą oni kształtować swój ustrój majątkowy w sposób odmienny niż tzw. ustawowy ustrój majątkowy małżeński. Umowa ta zawarta przed zawarciem małżeństwa ma charakter organizacyjny, natomiast gdy zostaje zawarta już w czasie trwania małżeństwa, powoduje modyfikacje ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, uchyla dotychczasowy ustrój majątkowy i wprowadza nowe postanowienia w tym zakresie. Jakie rodzaje ustrojów majątkowych przewiduje polski ustawodawca i jaka jest ich treść oraz zakres?

Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

W przypadku funduszu sekurytyzacyjnego zarówno forma prawna, jak i polityka inwestycyjna są szczególnie i z reguły niespotykane w innych rodzajach funduszy. Inwestowanie w taki fundusz wiąże się z ponadprzeciętnym ryzykiem inwestycyjnym, ale również daje często ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji.

Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 200 złotych.

Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych

Wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku przygotowano z myślą o inwestorach indywidualnych, aby mogli oni kontrolować prace ociepleniowe na własnej budowie, bez studiowania wielostronicowych technicznych instrukcji i materiałów informacyjnych.

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Wymagana forma czynności prawnych powinna być również zachowana, jeżeli oświadczenia woli stron są składane w postaci elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zachować formę czynności?

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Czym jest ubezpieczenie leasingu?

Leasing, podobnie jak kredyt bankowy jest produktem finansowym. Wobec skutków, jakie może pociągać za sobą, nieregularne regulowanie rat, warto pomyśleć o ubezpieczeniu.

Co zrobić, gdy kontrahent wprowadził w błąd?

Na jednym z serwisów aukcyjnych kupiłem od osoby prywatnej sprzęt elektroniczny. Po pewnym czasie okazało się, że sprzęt jest używany, a tym samym jest wart o wiele mniej, niż zapłaciłem. Co robić?

Jak domagać się usunięcia wad budynku przez dewelopera?

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.

Jak obliczyć bieg przedawnienia? – cz. 2

Sprawdzenie, czy żądane od dłużnika roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych jego czynności. Tylko, jak obliczyć termin?

Jak liczyć bieg przedawnienia? – cz. 1

Sprawdzenie, czy żądane roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych czynności każdego dłużnika. Tylko, jak poprawnie wyliczyć upływ tego terminu?

Spełnienie przedawnionego świadczenia – czy można domagać się zwrotu?

Niedawno otrzymałem od pewnej firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty rachunku telefonicznego. Po tym jak go opłaciłem dowiedziałem się, że roszczenie jest przedawnione. Czy mogę domagać się zwrotu?

Czy wypowiedzenie umowy pożyczki e-mailem jest skuteczne?

Pożyczkodawca otrzymał od pożyczkobiorcy e-mailową odpowiedź w sprawie zwrotu pożyczonych pieniędzy, czyli wiadomo, że wypowiedzenie umowy pożyczki zostało odebrane. Czy takie wypowiedzenie w formie wiadomości e-mail jest ważne?

Zawarcie umowy sprzedaży przez przyjęcie oferty

Do umowy sprzedaży może dojść przez sformułowanie oferty przez sprzedawcę i jej przyjęcie przez drugą stronę. Z chwilą przyjęcia dochodzi do zawarcia umowy.

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa.

Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?

Zdarza się, że konsumenci składający reklamację dotyczącą zakupionego towaru domagają się w pierwszej kolejności zwrotu ceny. Nie zawsze jednak takie uprawnienie im przysługuje. W jakich sytuacjach sprzedawca będący przedsiębiorcą musi się liczyć z koniecznością zwrotu ceny?

Kim jest referendarz sądowy

Instytucja referendarza sądowego została wprowadzona do sądów powszechnych na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997r o zmianie ustaw - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze. Referendarz sądowy jest zatrudniony do wykonywania określonych w ustawach czynności. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

Jak są dobierani sędziowie w sądzie polubownym?

Sądownictwo polubowne różni się w sposób istotny od postępowania przed sądem państwowym. Jedną z takich kluczowych różnic jest właśnie wybór arbitrów.

Czym jest umowa poza lokalem przedsiębiorstwa?

Zawarłeś umowę sprzedaży w swoim domu z przedstawicielem firmy? W takiej sytuacji zawarłeś umowę poza lokalem przedsiębiorstwa i dzięki temu masz szczególne prawa.

Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?

Nie zawsze do umowy sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy konsumenckie. W takich sytuacjach inne są uprawnienia kupującego przy zaistnieniu wady kupionej rzeczy. Chodzi o rękojmie za wady fizyczne rzeczy.

Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?

Chciałem wynająć mieszkanie. Oferta na jednym z portali internetowych okazała się z agencji. Ta wymaga ode mnie podpisania umowy, zanim wynajmę mieszkanie.

Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Rozwodem określa się rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Sąd orzeka o rozwodzie na żądanie małżonka.

Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.

Jak eksmitować lokatora?

Eksmisja lokatora to często droga przez mękę. Zanim pójdziemy do komornika najpierw będziemy musieli uzyskać prawomocny wyrok sądu.

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Jak i kiedy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Odstąpienie od zawartej umowy jest jedną z klauzul, które można zamieścić w treści samej umowy. Po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu, umowa jest uważana za niezawartą.

Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki może stać się jedną z poważnych alternatyw dla tradycyjnego kredytu samochodowego. Warto więc dowiedzieć się co możemy znaleźć w umowie leasingowej i na co zwrócić uwagę przy leasingu konsumenckim.

Wszczęcie postępowania cywilnego

Wszczęcie postępowania cywilnego zmierza do zrealizowania przez konkretną osobę ochrony jej praw. Wszczęcie postępowania powoduje nadanie sprawie biegu, rozpoczyna postępowanie w sprawie.

Właściwość umowna sądu w postępowaniu cywilnym

Kodeks postępowania cywilnego reguluje w sposób szczegółowy właściwość rzeczową, miejscową oraz funkcjonalną sądu do rozpoznawania i rozstrzygania spraw. W pewnych przypadkach ustawodawca dopuszcza jednak ustanowienie właściwości sądu przez strony w drodze umowy. Właściwość wyznaczona na podstawie ustaleń umownych zwana jest właściwością umowną lub prorogacyjną.

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Pozwać przedsiębiorcę, czy jego agenta?

Niedawno zawarłem umowę, z której druga strona się nie wywiązała. Kogo mam pozwać, umowę podpisywałem z agentem, bez udziału przedsiębiorcy?

Udział prokuratora w postępowaniu cywilnym

Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu. Przesłanką uczestnictwa prokuratora w postępowaniu jest ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach o ubezwłasnowolnienie udział prokuratora jest obligatoryjny.

Czy wiesz co to jest droga sądowa

Chcąc wszcząć jakikolwiek proces początkowo trzeba upewnić się czy nasza sprawa przynależy do tak zwanej drogi sądowej. Przez pojęcie drogi sądowej należy rozumieć kompetencje sądów powszechnych i Sądu Najwyższego do rozpoznawania spraw cywilnych. Przesłankę dopuszczalności drogi sądowej w sprawach cywilnych formułuje przepis artykułu drugiego Kodeksu postępowania cywilnego.

Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Powództwo stanowi żądanie, które zawiera oświadczenie wiedzy i woli osoby, która je składa. Ze względu na żądanie zawarte w powództwie procedura cywilna wyróżnia trzy rodzaje powództw.

Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Kupiłem samochód, który okazał się w o wiele gorszym stanie niż mnie o tym zapewniano. Po wniesieniu pozwu do sądu okazało się, że pozwałem agenta, który jedynie sprzedawał w imieniu właściciela. Czy mogę jakoś uratować sprawę?

Czy zapis na sąd polubowny wyklucza pozew do sądu?

Zawarcie umowy z klauzulą arbitrażową lub też zawarcie odrębnej umowy, która oddaje rozstrzyganie sporów sądowi polubownego nie oznacza, że powód nie może ze swoimi roszczeniami udać się do sądu powszechnego.

Jak szybko odzyskać pieniądze w sądzie

Zakupiłem nowe okna do budowanego domu. Pomimo zapłaty całej kwoty, dostawca okien nie dostarczył. Postępowanie w sądzie się przeciąga, dom prawie gotowy a ja nie mam pieniędzy, ani okien.

Jakie są skutki procesowe uznania powództwa

Uznanie powództwa przyspiesza postępowanie sądowe i w określonych okolicznościach może oszczędzić pozwanemu kosztów procesu.

Jak skutecznie dochodzić roszczeń od sprzedawcy?

W zakupionych butach popękały podeszwy. Jesteś pewien swego, ale sprzedawca nie chce uznać reklamacji? Tutaj dowiesz się, jakie podjąć kroki.

REKLAMA