REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Alimenty na dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

Ulga na dzieci a alimenty. "Fakt płacenia alimentów na dzieci, nie jest rozstrzygający dla uznania, że rodzic wykonuje władzę rodzicielską"

Ulga na dzieci a alimenty. Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego, czyli fakt płacenia alimentów na dzieci, nie jest rozstrzygający dla uznania, że rodzic wykonuje władzę rodzicielską. Obowiązek alimentacyjny jest bowiem niezależny od władzy rodzicielskiej.

Ulga na dziecko a władza rodzicielska. Samo płacenie alimentów na dziecko oraz sporadyczne spotkania to za mało

Samo płacenie alimentów na dziecko oraz sporadyczne spotkania z małoletnim dzieckiem nie są rozstrzygające dla uznania, że rodzic wykonuje władzę rodzicielską. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia w PIT całości kwoty ulgi na dziecko może skorzystać tylko ten rodzic.

Czy „alimenciarz” może być niegodnym dziedziczenia?

Ostatnie zmiany w prawie spadkowym dotyczą m.in. osób uchylających się od płacenia alimentów. Trzeba jednak pamiętać, iż istnieją określone warunki do uznania spadkobiercy niegodnym dziedziczenia.

REKLAMA

Czy matka samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z ulgi prorodzinnej w całości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości przez matkę trójki małoletnich dzieci, w stosunku do których sprawuje ona władzę rodzicielską oraz faktyczną pieczę nad nimi, ich potrzebami i wychowaniem.

Kiedy matka trojga dzieci ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni, będąca matką trzech synów i w trakcie rozwodu, ma prawo do pełnego odliczenia ulgi prorodzinnej za lata 2021, 2022, 2023 oraz kolejne, zgodnie z art. 27f ustawy o PIT.

Czy alimenty podlegają dziedziczeniu?

Co z alimentami w przypadku śmierci rodzica? Czy można odziedziczyć długi alimentacyjne? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Czy matka w przypadku rozwodu może rozliczyć ulgę prorodzinną w całości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że matka może rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT-37 na każde z dzieci w całości, tj. 100% za wszystkie miesiące roku 2022. Stan faktyczny, w którym matka jest głównym opiekunem dzieci, pełni wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem i zapewnia im potrzeby, uzasadnia takie rozliczenie.

REKLAMA

Czy podatnik samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi prorodzinnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.

Prawo do pełnej ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica - Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą prawa do ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica. Według KIS, jeśli tylko jeden z rodziców faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, to tylko temu rodzicowi przysługuje prawo do pełnej ulgi prorodzinnej.

Rozwód a prawa rodzicielskie. Najważniejsze zasady

Jak rozwód wpływa na prawa rodzicielskie? Czy sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu małżonkom? Jakie są aktualne przepisy? 

Alimenty natychmiastowe - kiedy wejdą w życie?

Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce.

Zaległości alimentacyjne w 2022 wzrosły do 13,4 mld zł

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec listopada br. zaległe zobowiązania z tytułu alimentów wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego i sięgają niemal 13,4 mld zł - to najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych.

Jurysdykcja w sprawach małżeńskich - projekt przyjęty przez rząd

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dostosowuje polskie prawo m.in. do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich. Chodzi też m.in. o sprawy związane z uprowadzeniem dziecka za granicę.

Co jest najważniejsze w wychowaniu dziecka dla Polaków? [BADANIE CBOS]

CBOS zbadał opinie Polaków o wychowywaniu dzieci. Zaledwie 8 proc. Polaków uważa, że w wychowaniu ważne jest posłuszeństwo dzieci wobec rodziców, 90 proc. stawia na porozumienie rodziców z dziećmi – wynika z sondażu CBOS. A co Polacy uważają na temat stosowania kar fizycznych wobec dzieci?

Zostawienie dziecka samego w domu

Chwilowo lub na kilka godzin – to bez znaczenia. Pozostawienie dziecka samego w domu może rodzić konsekwencje prawne.

Skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej

Perspektywa ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej dla wielu jest przerażająca, dlatego w toku postępowania sądowego zazwyczaj takie osoby zaciekle walczą o utrzymanie pełnej władzy rodzicielskiej nad swym dzieckiem. Niestety często jednak brakuje stronie sensownych argumentów w tym zakresie, jak również wiedzy z czym ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej tak naprawdę się wiąże.

Obniżenie alimentów – przesłanki, pozew, opłaty

Podstawą prawną do obniżenia alimentów jest art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRO). Przepis ten stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów

Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.

Ingerencja sądu – zobowiązanie rodziców do określonego zachowania

Artykuł 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRO) stanowi szczególny przykład możliwości przełamania przez sąd opiekuńczy zasady autonomii rodziny. Jeżeli bowiem dobro dziecka jest zagrożone, przepis ten daje sądowi opiekuńczemu możliwość wydania „odpowiednich zarządzeń”.

Alimenty a osobiste starania jednego z rodziców

Obowiązek alimentacyjny jest instytucją prawną mającą zapewnić uprawnionemu środki utrzymania, a w miarę potrzeby, w przypadku dziecka, także i wychowania. Obowiązek ten i powiązane z nim uprawnienie do alimentów dotyczy osób pozostających w stosunku prawnorodzinnym i jest wyrazem idei solidarności rodzinnej. W stosunku między rodzicami a dzieckiem stanowi on jeden z prawnych przejawów realizacji zasady ochrony dobra dziecka i jest środkiem przeciwdziałającym ujemnym majątkowym skutkom rozłączenia z jednym z rodziców.

Prawo rodzinne – planowane zmiany

W prawie rodzinnym zaplanowano ważne zmiany, które dotyczą m.in. alimentów czy postępowań rozwodowych.

Prawa matki do dziecka

Jakie są prawa matki względem dziecka? Komu sąd przyznaje opiekę nad dzieckiem po rozwodzie? Jakie są prawa mamy w konkubinacie?

Alimenty na dziecko – do kiedy [ZMIANY]

Alimenty na dziecko. Do kiedy rodzice mają płacić świadczenia alimentacyjne? Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany

Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?

Ile wynoszą alimenty na dziecko?

Ile powinny wynosić płacone na dziecko alimenty? Od czego zależy ich wysokość?

Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Alimenty od ciotki i wujka dziecka – co na to prawo?

Czy dziecku należą się alimenty od wujka czy ciotki? Co o obowiązku alimentacyjnym mówią przepisy prawa?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - przyczyny i skutki

Władzę rodzicielską stanowi katalog uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka. Katalog ten obejmuje wychowanie dziecka, reprezentowanie go oraz sprawowanie opieki nad nim i jego majątkiem.

Alimenty za okres wsteczny

Alimenty zasądza się na przyszłość, począwszy od dnia wskazanego w pozwie. Przepisy przewidują jednak możliwość dochodzenia alimentów za okres wsteczny po spełnieniu określonych warunków.

Koronawirus – alimenty i kontakty z dzieckiem w praktyce [WYWIAD]

Jak obecnie wyglądają rozprawy w sądach? W jakim stopniu sytuacja związana z koronawirusem wpływa na wysokość płaconych alimentów? Czy ograniczenia w działalności przedszkoli lub szkół mogłyby stanowić powód do zmiany ustalonych kontaktów? O praktycznych aspektach dotyczących spraw rodzinnych opowiada adwokat Agnieszka Jakubowska-Gregier.

Sądy coraz częściej skazują za niepłacenie alimentów

Po zmianie przepisów sądy częściej skazują za niepłacenie alimentów. Powiększa się również zadłużenie tych osób, które są już w Krajowym Rejestrze Długów.

Zaległe alimenty a pomoc społeczna

Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie wskazują wprost czy zaległe alimenty mają wpływ na dochód osoby ubiegającej się o świadczenia. Odwołują się jedynie ogólnie do pojęcia alimentów.

Jak wziąć szybki rozwód?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej - opłata w 2020 r.

W sierpniu 2019 r. zmieniły się opłaty od niektórych pism w postępowaniu cywilnym. Ile zatem w 2020 r. wynosi opłata od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej? W jakich sytuacjach sąd orzeka o pozbawieniu rodzica praw rodzicielskich?

MS chce wrócić do pomysłu wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wrócić do tematu alimentów natychmiastowych. Projekt przewidujący wprowadzenie natychmiastowych alimentów wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji. Ustawę popiera Rzecznik Praw Dziecka.

Odpowiedź na pozew o alimenty - przykładowy wzór pisma

W jaki sposób sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty? Wzór takiego pisma w przykładowej sprawie na pewno może pomóc. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest inna, a odpowiedź powinna wynikać z konkretnego pozwu, jaki otrzymał pozwany.

Odebranie władzy rodzicielskiej i adopcja z błędami - wyrok ETPCz

ETPCz wydał wyrok w sprawie Strand Lobben i Inni przeciwko Norwegii, stwierdzając naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Odebranie władzy rodzicielskiej i zezwolenie rodzinie zastępczej na adopcję nastąpiło z licznymi błędami.

Alimenty na pełnoletnie dziecko - czy można uchylić się od płacenia?

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Czy każda zmiana sytuacji majątkowej rodzica będzie uzasadniała uchylenie się od świadczenia alimentacyjnego? Kiedy dochodzi do usamodzielnienia się dziecka?

Alimenty natychmiastowe 2020 – jakie kwoty?

Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot alimentów natychmiastowych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do 30 listopada 2020 r. Jakie stawki będą obowiązywały do tego momentu?

WSA: Sporadyczne kontakty z dzieckiem nie uprawniają do ulgi prorodzinnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, iż o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nie świadczy tylko sam fakt jej posiadania, czy spełniania obowiązku alimentacyjnego, ani sporadyczne kontakty z dzieckiem. Jeżeli władza rodzicielska nie jest wykonywana, to podatnik nie nabywa prawa do ulgi.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w 2020 r. z wyższym kryterium dochodowym

W 2020 r. kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma ponownie wzrosnąć. Ile wyniesie?

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda rodzica

Czy na wyjazd dziecka za granicę potrzeba jest zgoda drugiego rodzica? Co z wyrobieniem paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka?

Szkoda wyrządzona przez dziecko na terenie zakładu pracy

Jednym z rozwiązań dla rodziców w przypadku zamknięcia szkoły z powodu strajku jest zabranie ze sobą dziecka do pracy. Kto poniesie odpowiedzialność, gdy dojdzie do wyrządzenia szkody przez dziecko?

Ugoda w rodzinnym postępowaniu informacyjnym

Ugoda w rodzinnym postępowaniu informacyjnym przede wszystkim ureguluje kwestie dotyczące wspólnych dzieci rozwodzących się małżonków. Jakie elementy będzie zawierała?

Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom

Tylko 40 procent kobiet otrzymuje wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi. Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom, kierując się dobro dziecka. Rośnie również odsetek rozwodów bez orzekania o winie.

Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Alimenty mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat. Planowane na 2019 rok zmiany mają dotyczyć alimentów orzeczonych przez sąd lub ustalonych w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody. Nie wszystkie dzieci zostaną objęte nowymi przepisami.

Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim

Roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej strony, której obywatelem jest dziecko. Zatem gdy dziecko jest obywatelem Ukrainy – sąd będzie stosował prawo ukraińskie. Jak zatem wygląda kwestia ustania obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim?

Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

REKLAMA