| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Zwrot rozpakowanego towaru

Zwrot rozpakowanego towaru

Kupiłeś coś przez internet ale chciałbyś to zwrócić? Każdy konsument ma prawo dokonać zwrotu towaru zakupionego przez internet w ciągu 10 dni. W pewnych sytuacjach taki zwrot nie będzie jednak możliwy.

Czy tylko gdy towar nie naruszony?

Podstawowym uprawnieniem konsumenta podczas zakupów przez internet jest tzw. prawo do namysłu. Kryje się za tym uprawnienie do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od daty wydania rzeczy. Konsument może odstąpić od umowy bez konieczności podawania przyczyn.

Takie uprawnienia przysługują w sytuacji, gdy kupujący jest konsumentem (osoba fizyczna), a sprzedawca podmiotem profesjonalnym (przedsiębiorcą). Oznacza to, że z uprawnień takich nie skorzystają osoby, które kupują „na firmę”.

W praktyce częstym problemem jest jednak odstąpienie od umowy. Niekiedy może zdarzyć się tak, że sprzedawcy będą próbowali wmówić nam, że w naszej sytuacji odstąpienie nie jest już możliwe. Mogą przy tym zacytować art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta. Zgodnie z treścią tego przepisu przy odstąpieniu od umowy konsument jest obowiązany do zwrotu towaru w stanie niezmienionym. Taki argument można najczęściej znaleźć w odpowiedzi sprzedawcy.

Brak jest jednak informacji o tym, że obowiązek oddania w niezmienionym stanie wcale nie jest bezwzględny. Zgodnie z dalszym brzmieniem przepisu zmiana może być dozwolona jeżeli nastąpiła w granicach „zwykłego zarządu rzeczą”.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Rozpakowanego towaru zwrócić nie można?

Sprzedawcy owy niezmieniony stan interpretują bardzo szeroko. Wedle niektórych nie jest możliwe zwrócenie towaru, który został rozpakowany. Zwrot towaru wszech jest możliwy, ale tylko zgodnie w oryginalnym opakowaniu.

Takie stanowisko jest jednak niezgodne z prawem. Jeżeli sprzedawca stara się w ten sposób zniechęcić nas do rezygnacji z towaru, to możemy śmiało obstawać przy swoim. Używanie produktu jest jak najbardziej dozwolone w czasie okresu, w którym możemy odstąpić od umowy. Świadczy o tym sama konstrukcja prawa do namysłu, które w zamierzeniach ustawodawcy ma dać konsumentowi niezbędny czas na zapoznanie się z produktem i wyrobienie sobie zdania na jego temat.

Sprzedawca nie może pomniejszych naszych ustawowych uprawnień. Konsumentowi przysługuje 10-dniowy okres odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy jest możliwe także w sytuacji gdy produkt został rozpakowany.

Zobacz: Co warto wiedzieć o kupowaniu przez internet?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK