REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek szkolny

 Obowiązek nauki jest obowiązkiem konstytucyjnym – zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji „Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. …”.

Nieletni

Pojęcie „nieletni” używane jest w prawie karnym. W jego rozumieniu nieletnim jest osoba, która w chwil popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 lat

Nasciturus

 Dziecko poczęte lecz jeszcze nie narodzone (łac. – mający się urodzić).

Małoletni i młodociany

"Małoletni" i "młociany" to określenia pojawiąjące się w różnych przepisach prawa, dotyczące osób młodych, lub dzieci. Róznica pomiędzy nimi jest jednak niebagatelna

REKLAMA

Dzień Dziecka

1 czerwca jest istotnym dniem w kalendarzu każdego polskiego dziecka. W wielu krajach dzień dziecka przypada jednak w innym czasie.

Alimenty

To świadczenia polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowawczych.

Adopcja

Adopcja to potoczne określenie instytucji prawnej jaką jest przysposobienie

Przemoc wobec dzieci

Przemoc wobec dziecka jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla młodego, a często małego człowieka. Przy tym dziecko jako ofiara przemocy nie jest w stanie pomóc sobie samo dlatego tak ważna jest reakcja otoczenia, z którym dziecko się styka (np. sąsiadów, nauczycieli w szkole).

REKLAMA

Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Często osoby decydujące się na separację lub rozwód nie wiedzą do jakiego sądu mają wnieść pozew. Zastanawiają się czy powinni wybrać sąd okręgowy czy rejonowy. 

Bigamia przyczyną unieważnienia małżeństwa

Bigamia inaczej nazywana wielożeństwem jest jedną z podstaw umożliwiających unieważnienie małżeństwa. W Polsce zakazane jest zawieranie związku małżeńskiego w przypadku pozostawania w poprzednim małżeństwie.  

Unieważnienie uznania ojcostwa

Jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa jest uznanie ojcostwa. Ojciec przed sądem lub kierownikiem stanu cywilnego składa oświadczenie, że uznaje dziecko jako swoje. Czasami zdarzają się sytuację, w których okazuje się, że ojciec nie jest prawdziwym ojcem dziecka. W takim przypadku może on unieważnić swoje uznanie.

Nowe zasady dziedziczenia ustawowego

Od 28 czerwca 2009 r. do grona spadkobierców ustawowych zostaną dopuszczeni również dziadkowie oraz rodzeństwo rodziców spadkodawcy – a w niektórych przypadkach nawet pasierbowie. To największa zmiana prawa spadkowego od 1964 roku kiedy uchwalono kodeks cywilny.

Jak uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

Z dniem 1 października 2008 ponownie rozpoczął działalność Fundusz Alimentacyjny. Podpowiadamy, jak ubiegać się o świadczenie alimentacyjne. 

Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Może się wydawać, że separacja powoduje takie same skutki jak rozwód. To prawda, ale nie do końca. Najważniejszą różnicą, jest niemożliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po orzeczeniu separacji.

Uznanie dziecka sposobem na ustalenie ojcostwa

Uznanie dziecka to jeden ze sposobów ustalenia ojcostwa dziecka. Uznając swoje ojcostwo mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. 

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Bardzo wiele rozwodzących się kobiet chce powrócić do swojego panieńskiego nazwiska. Jest to dla nich niekiedy tak samo ważne, jak orzeczenie rozwodu. Czy jednak zawsze można powrócić do starego nazwiska? 

Jak szybko przeprowadzić sprawę spadkową

O stwierdzeniu nabycia spadku orzeka sąd na wniosek spadkobiercy lub innej osoby zainteresowanej ustaleniem praw do spadku. W sprawie o nabycie spadku niezbędne jest przeprowadzenie rozprawy.

Jak wyłączyć określoną rzecz lub osobę z dziedziczenia

Częstym pytaniem dotyczącym prawa spadkowego są kwestię związane z wyłączeniem określonego przedmiotu z masy spadku – tak aby niektórzy spadkobiercy ich nie otrzymali. Kwestia wyłączenia z dziedziczenia niestety nie jest prosta.

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Decyzja o ustaleniu ojcostwa z pewnością nie jest prosta. Budzi wiele wąrpliwości. Nastręcza ona potencjalnym ojcom wielu problemów. Zastanawiasz od czego zacząć ustalenie ojcostwa? Przeczytaj...

Czy do testu DNA potrzebna jest matka?

Wielu mężczyzn biorących pod uwagę możliwość przeprowadzenia testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa zastanawia się czy do badania potrzebna jest także matka. W przypadku gdy ustalenie ojcostwa dotyczy dziecka niepełnoletniego wymagana jest zgoda obu rodziców lub prawnych opiekunów.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa

Badanie DNA nie należy do najtańszych. Jest jednak jedynym, prawie stuprocentowym sposobem ustalenia ojcostwa.  

Ustalanie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca

Wydawać by się mogło, że możliwość dochodzenia biologicznego ojcostwa istnieje jedynie w przypadku osób żyjących. Nic bardziej mylnego. Można ustalić ojcostwo po śmierci ojca.

Czy dziadek dostanie alimenty

Utrzymuje się z niewielkiej renty. Brakuje mi pieniędzy na wykupienie leków i zapłatę czynszu. Mój syn już nie żyje. Czy mogę domagać się alimentów od pełnoletniego wnuka. Ma bardzo dobra sytuację finansową.

Co ze spadku można sprzedać

Poszczególne przedmioty pochodzące ze spadku, a także przypadający nam spadek w całości można sprzedać. Czasem wymagana jest jednak zgoda pozostałych spadkobierców.

Wpisy dłużników alimentacyjnych do Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która wejdzie w życie 1 października 2008 r. zmieni zapisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. W związku z tą zmianą Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta będą przekazywali do biura informacji gospodarczej informacje gospodarcze o dłużnikach alimentacyjnych, którzy nie regulują zobowiązań na czas. 

Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Małżonkowie, którzy rozstają się mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo domagać się orzeczenia separacji. Rozwiedziony małżonek może założyć nową rodzinę. Natomiast pozostający może mieć rodzinę nową tylko nie może zalegalizować kolejnego małżeństwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Jeśli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego, jego ojcostwo można ustalić sądownie. Często zdarzają się spory czy wskazany przez matkę mężczyzna jest ojcem dziecka.

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Co można darować aby nie zapłacić podatku?

Podatek od spadków i darowizn naliczany jest od wartości rzeczy otrzymanych w spadku, lub w darowiźnie. Jednakże przedmioty do określonej wartości, oraz przedmioty określonego typu są zwolnione z podatku.

Czy alimenty na dziecko muszą być równe

Mój były mąż ma dziecko pozamałżeńskie. Domaga się obniżenia alimentów na dzieci pochodzące z naszego związku. Sąd przyznał nieślubnemu dziecku wyższe alimenty, motywując to faktem, iż matka dziecka jest rencistką. Czy dzieci nie powinny mieć prawa do równych alimentów?

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

Odwołanie darowizny udzielonej małżonkom

Darowiznę udzieloną kilku osobom również można odwołać. W niektórych przypadkach odwołanie darowizny może dotyczyć tylko jednej z obdarowanych osób. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku obdarowanych małżonków.

Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego

Z dniem 1 października ponownie rozpoczyna działalność Fundusz Alimentacyjny. Wnioski o pieniądze z funduszu warto złożyć jak najwcześniej. Podpowiadamy, jak ubiegać się o świadczenie alimentacyjne.

Gdzie z wnioskiem o świadczenie alimentacyjne?

Podmiotem wypłacającym świadczenie będzie gmina. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego ustala się i wypłaca na podstawie wniosku osoby uprawnionej do alimentów lub jej przedstawiciela ustawowego.

Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany

W czerwcu 2008 roku do Sejmu został skierowany projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odnosi się do kontaktów dzieci z rodzicami po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu lub separacji. Warto sprawdzić jakie zmiany nas czekają.

Wyrok rozwodowy

Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć.

Rozwód z orzekaniem o winie

Jedną z najważniejszych kwestii w sprawach rozwodowych jest ustalenie, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Sąd nie orzeka o winie małżonków, tylko na ich zgodny wniosek. Sprawy, w których wniesiono pozew o rozwód z orzeczeniem winy toczą się znacznie dłużej niż sprawy bez orzekania o winie.

Darowizna ekspektatywy mieszkania

Anna K. postanowiła wykupić zajmowane przez jej dziadków mieszkanie kwaterunkowe. Działając jako ich pełnomocnik dokonała wszelkich niezbędnych czynności, uiściła w ich imieniu cenę za mieszkanie oraz zawarła w formie aktu notarialnego umowę 31 marca 2008r. Ponieważ jednak pieniądze na wykup mieszkania pochodziły z jej majątku prywatnego, postanowiła zabezpieczyć sobie prawo do lokalu.

Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obecnie pełnoletnie dziecko, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może żądać alimentów od swoich rodziców. Niedługo sytuacja taka może ulec zmianie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowywało projekt zmiany przepisów prawa rodzinnego. 

Kiedy spadkobierca jest niegodny dziedziczenia

  Nie każda osoba może być spadkobiercą, nawet jeśli wskazuje na to zarówno testament, jak i ustawa. Niektóre osoby z racji swojego stosunku, lub zachowania wobec spadkodawcy mogą zostać uznane za niegodne dziedziczenia.

Zaliczenie darowizny na schedę spadkową a zachowek

 Ojciec przekazał mi w darowiźnie mieszkanie – poza nim nie posiada w zasadzie nic. Zachował sobie prawo do dożywotniego mieszkania. Zważywszy na to, że mamy słaby kontakt z moim bratem, abym nie musiał w ramach zachowku wypłacać mu pieniędzy, w akcie darowizny znalazło się wskazanie, że darowizna mieszkania nie będzie zaliczona do mojej schedy spadkowej. Czy to słuszna koncepcja i czy brat nie będzie mógł się domagać zachowku za tę darowiznę?

Zgłoszenie darowizny mieszkania

 Moja mama chce mi podarować mieszkanie, które zakupiła ponad 20 lat temu i przez cały czas była tam zameldowana.
Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny?Jeśli będzie to w formie aktu notarialnego, to czy będę musiała darowiznę jeszcze zgłosić do Urzędu Skarbowego?Czy w podarowanym mieszkaniu będę musiała się zameldować? Informuję, że jestem juz właścicielką innego mieszkania, gdzie jestem zameldowana.

Niewykonanie polecenia

 Mój wujek przekazał mi w darowiźnie kwotę 5.000 zł – którą zobowiązałem się przeznaczyć na zapłacenie czesnego w prywatnej uczelni, na której miałem rozpocząć studia- zawarł to w umowie. W międzyczasie postanowiłem jednak wyjechać do Irlandii do pracy, a studia opóźnić o rok. Darowizna pozwoliłam na utrzymanie się za granicą zanim znalazłem pracę. Teraz wujek grozi mi sądem –za to, że nie rozpocząłem studiów… mówi że mnie zmusi do edukacji. Czy może tak zrobić ?

Darowizna gotówki

Otrzymałem od ojca 15.000 zł. Wypłacił je z banku i przekazał mi w gotówce, czy muszę teraz zawiadomić urząd skarbowy, żeby nie zapłacić podatku ?

Jaka forma umowy darowizny nieruchomości?

  Przeczytałem w kodeksie cywilnym, że umowa darowizny nie musi mieć formy aktu notarialnego jeśli zostanie wykonana. Sporządziłem z synem umowę darowizny kawalerki – wydałem mu klucze do mieszkania, wyprowadziłem się i wymeldowałem. Syn chciał wpisać się w księdze wieczystej, czy może to zrobić ?

Odwołanie niewykonanej darowizny

Spisałem z moim bratankiem umowę darowizny – nie byliśmy u notariusza. Obiecałem przelać mu na konto 5.000 zł – potrzebował ich na wyjazd do Stanów. Jednakże w międzyczasie (pomiędzy podpisaniem umowy a przelewem) pokłóciliśmy się – i postanowiłem nie robić przelewu. Niewdzięczny bratanek straszy mnie sądem – czy może mnie pozwać i wyciągnąć ode mnie darowiznę?

Darowizny a spadek

Udzielone darowizny nie pozostają bez wpływu na spadek po darczyńcy. Darczyńca, bądź co bądź, uszczupla swój majątek pod tytułem darmym, tym samym ogranicza to co odziedziczą po nim spadkobiercy. Ustawodawca postanowił zabezpieczyć spadkobierców, zaliczając darowizny na rzecz schedy spadkowej, czy uwzględniając je przy wyliczaniu zachowku.

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Ustawodawca uzależnił zwolnienie najbliższej rodziny od podatku od spadków od dokonania zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Nie dotyczy to sytuacji, w których umowa jest sporządzana przed notariuszem - wówczas to on dokonuje zgłoszenia.

Kiedy najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od darowizny?

Najbliższa rodzina może uniknąć podatku od darowizn. Musi jedynie spełnić kilka warunków, których niedotrzymanie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

 Ustawodawca wziął pod uwagę skalę pomocy rodziny związanej z potrzebami mieszkaniowymi. Stąd liczne związane z tym zwolnienia – w tym przypadku dodatkowa kwota wolna od podatku.

REKLAMA