REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytura i 3/4 etatu

 Czy zatrudnienie na 3/4 etatu wpływa na wysokość emerytury? Czy znacznie ją obniża? Jak to ma się do płaconych składek, głównie tych przez pracodawcę?

Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może ustać z wielu przyczyn. Może na to wpłynąć zachowanie osoby, która pobiera świadczenia. W niektórych jednak przypadkach świadczenie ustaje z urzędu.

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

Jak wyłączyć określoną rzecz lub osobę z dziedziczenia

Częstym pytaniem dotyczącym prawa spadkowego są kwestię związane z wyłączeniem określonego przedmiotu z masy spadku – tak aby niektórzy spadkobiercy ich nie otrzymali. Kwestia wyłączenia z dziedziczenia niestety nie jest prosta.

REKLAMA

Sprawdź komu płacisz

Okienko pocztowe, przelew bankowy, agencja pośrednictwa finansowego – możliwości uregulowania naszych zobowiązań jest wiele. Przekonujemy się również do innych, nowych form – tak wynika z najnowszych badań UOKiK.

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Decyzja o ustaleniu ojcostwa z pewnością nie jest prosta. Budzi wiele wąrpliwości. Nastręcza ona potencjalnym ojcom wielu problemów. Zastanawiasz od czego zacząć ustalenie ojcostwa? Przeczytaj...

Czy do testu DNA potrzebna jest matka?

Wielu mężczyzn biorących pod uwagę możliwość przeprowadzenia testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa zastanawia się czy do badania potrzebna jest także matka. W przypadku gdy ustalenie ojcostwa dotyczy dziecka niepełnoletniego wymagana jest zgoda obu rodziców lub prawnych opiekunów.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa

Badanie DNA nie należy do najtańszych. Jest jednak jedynym, prawie stuprocentowym sposobem ustalenia ojcostwa.  

REKLAMA

Ustalanie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca

Wydawać by się mogło, że możliwość dochodzenia biologicznego ojcostwa istnieje jedynie w przypadku osób żyjących. Nic bardziej mylnego. Można ustalić ojcostwo po śmierci ojca.

Rynek telekomunikacyjny

Czy rynek usług telekomunikacyjnych nadal zdominowany jest przez monopolistę? Czy istnieje konkurencja i czy ma ona wpływ na pozycję konsumentów? Jakie praktyki  stosują przedsiębiorstwa? Przeczytaj i sprawdź.

Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest, aby pokryć wydatki na opiekę osoby niepełnosprawnej. Na świadczenie pielęgnacyjne może liczyć osoba opiekująca się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Najczęstsze problemy na rynku energii

Wadliwe działanie licznika, zawyżone rachunki, zła jakość usług czy nieuzasadnione kary za nieterminowe opłaty. Sprawdź z jakimi innymi problemami na rynku energetycznym najczęściej zmagają  się konsumenci.

Gdzie szukać pomocy?

Masz problem ze sprzedawcą? Złożyłeś reklamacje, ale przedsiębiorca jest uparty i jej nie uznaje? Zobacz gdzie możesz szukać pomocy przy rozwiązywaniu sporów. Sprawdź gdzie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajduje się odpowiednia jednostka.

Towar promocyjny też można reklamować

Często, zwabieni dobrą ceną, zakupujemy towary promocyjne. Jeżeli promocja nie była spowodowana uszkodzeniem produktu, a jedynie sezonową wyprzedażą, to mamy prawo oczekiwać, że zakupiony przez nas produkt będzie sprawny. W przypadku gdyby okazał się niezgodny z umową możemy składana niego reklamacje do sklepu.

Renta nie chroni przed wypowiedzeniem


Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Prawo takie, nie dotyczy jednak osób, które uzyskają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Okresy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony uznawana jest za najbardziej pewną umowę, na podstawie której pracownik świadczy swoją pracę. Jednak nawet umowę na czas nieokreślony można wypowiedzieć. Jakie są okresy obowiązujące przy wypowiedzeniu umowy nieterminowej.

Czy do przedsiębiorstwa energetycznego można złożyć reklamacje

Jednym z najczęstszych problemów jakie pojawiają się między konsumentem a przedsiębiorstwem energetycznym jest przerwa w dostawie energii elektrycznej. Często mamy do czynienia również ze źle naliczoną fakturą. W obu przypadkach konsument nie jest pozbawiony praw. Może składać reklamacje.

Zaświadczenie ZUS ZLA

Zaświadczenie lekarskie jest dowodem przy ustalaniu zasiłku chorobowego. Stwierdza niezdolność do pracy. Ma wpływ na wysokości zasiłku. 

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie pieniężne wypłacane pracownikowi w związku ze zmniejszoną sprawnością do pracy.  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS to państwowa jednostka organizacyjna, zajmująca się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz wypłacaniem świadczeń. 

Zasiłek dla bezrobotnych

Osoby, które zostały zwolnione z pracy, często znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Bezrobotnym przysługuje prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W okresie pobierania świadczenia nie mogą jednak zaprzestać poszukiwania pracy. 

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa wydatki poniesione na zorganizowanie pogrzebu. 

Wypadek w drodze z pracy lub do pracy

Za wypadek w drodze do pracy lub w drodze z pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia.  

Wypadek w pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. 

Jakie obowiązki ma przedsiębiorstwo energetyczne

Pod pojęciem usługi dystrybucji energii elektrycznej należy rozumieć transport energii sieciami dystrybucyjnymi w celu ich dostarczania konsumentom do ich gospodarstw domowych. Podstawą do świadczenia tych usług jest umowa zawierana z przedsiębiorstwem energetycznym. Poprzez taką umowę przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do dostarczenia odbiorcy energii elektrycznej za określoną opłatą.

Świadczenie rehabilitacyjne

Ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. 

Rehabilitacja zawodowa

Rehabilitacją zawodową objęte są osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. 

Okres wyczekiwania

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Czyli określonego czasu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność musi nie rokować odzyskania jej po przekwalifikowaniu.  

Badania kontrolne

Badania kontrolne są badaniami dodatkowymi. O potrzebie przeprowadzenia takich badań decyduje niezdolność pracownika trwająca dłużej niż 30 dni. 

Na jakie świadczenia może liczyć osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego: wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w maksymalnej wysokości. Po ich wykorzystaniu, jeśli będzie nadal niezdolna do pracy, może wystąpić o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Wzory reklamacji

 

Na co wpływają okresy zasiłkowe

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przysługuje przez ustalony przepisami okres. Przepisy różnicują również nasze prawo do zasiłku, w zależności od przebytych okresów ubezpieczenia oraz momentu, na który przypada niezdolność do pracy. 

Kto może liczyć na rehabilitacją leczniczą

Rehabilitację leczniczą prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzona jest  w ramach prewencji rentowej. Rehabilitacją objęte są osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Świadczenia przysługujące w razie choroby zawodowej

Osobom niezdolnym do pracy w wyniku stwierdzonej choroby zawodowej przysługują świadczenia jednorazowe, krótkoterminowe, bądź długoterminowe. Sprawdź, na co możesz liczyć w razie choroby zawodowej. 

Czym jest choroba zawodowa

Za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych. Choroba ta powodowana jest działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. 

Przebywasz na zwolnieniu lekarskim - może Cię czekać kontrola

Na zwolnieniu lekarskim mamy odpoczywać i wracać do zdrowia. Często zdarza się, że wykorzystujemy je na wyjazdy zagraniczne, remonty czy załatwianie innych spraw. Musimy jednak uważać, pracodawca może zapukać do naszych drzwi i sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy chorzy.

Potrącenia i egzekucja z zasiłków

Zasiłki podlegają potrąceniom i egzekucji. Zasiłki podlegają egzekucji między innymi na zaspokojenie alimentów.  

Czy dziadek dostanie alimenty

Utrzymuje się z niewielkiej renty. Brakuje mi pieniędzy na wykupienie leków i zapłatę czynszu. Mój syn już nie żyje. Czy mogę domagać się alimentów od pełnoletniego wnuka. Ma bardzo dobra sytuację finansową.

Jak długo trwa odpowiedzialność sprzedawcy

Jeżeli zakupiony produkt ma wady, usterki, nie ma takich cech jakie powinien posiadać produkt nie musimy od razu załamywać rąk. Nawet jeśli nie mamy gwarancji na daną rzecz. Za każdy towar konsumpcyjny sprzedawca odpowiada przez dwa lata od momentu jego wydania.

Kiedy można złożyć reklamację do sprzedawcy

Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. Jeżeli zauważymy w naszym towarze jakieś usterki można złożyć na niego reklamacje. O tym wiedzą prawie wszyscy. Lecz rzadko mamy świadomość, że w przypadku składania reklamacji konieczne jest przestrzeganie pewnych terminów. Mamy dwa miesiące na poinformowanie sprzedawcy o wadzie.

Czas trwania gwarancji

Gwarancja zawsze trwa rok. To jest hasło, którym często posługują się konsumenci. Nie jest ono jednak prawdziwe. Gwarancja trwa tyle, na ile została wydana.

Co przysługuje konsumentowi za niezgodną z umową wycieczkę

Niekiedy wyobrażenia o pięknej plaży i cudownym hotelu pozostają tylko marzeniami. W szczególności jeśli jadąc na wycieczkę jesteśmy przekonani, że wszystko będzie w odpowiedni sposób wykonane. Problemy zaczynają się gdy w miejscu basenu są krzaki, plaża jest oddalona od hotelu 2 km , a nie 200 m, a w pokoju nie ma klimatyzacji.

Czego można żądać od sprzedawcy

Osoba, która zakupiła towar na własny użytek i który okazał się popsuty, posiadający jakiekolwiek wady może złożyć reklamacje do sklepu. Zgodnie z przepisami konsument ma prawo wyboru co do żądania, ale niestety nie ma tu całkowitej dowolności.

Co ze spadku można sprzedać

Poszczególne przedmioty pochodzące ze spadku, a także przypadający nam spadek w całości można sprzedać. Czasem wymagana jest jednak zgoda pozostałych spadkobierców.

Odszkodowanie za odwołany lot

Przeloty samolotami cieszą się w społeczeństwie coraz większą popularnością. Trwają krócej, są wygodniejsze od innych środków transportu a ich ceny stają się przystępniejsze. Niekiedy jednak podróż nie przebiega bez zakłóceń, tak jakbyśmy tego sobie życzyli albo w ogóle się nie odbywa. Czy pasażerom przysługują jakieś prawa w przypadku odwołania lotu?

Reklamacja usługi telekomunikacyjnej

Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie świat bez telefonów komórkowych, a tym bardziej jakikolwiek dom bez telefonu stacjonarnego. Lecz mimo, iż są to tak powszechne usługi nadal bywają wykonywane przez operatorów w sposób nieprawidłowy. Jakie uprawnienia nam przysługują jeśli nagle nasz telefon nie będzie chciał dzwonić?

Wady budynku

Zakup nieruchomości jest bardzo poważną i kosztowną decyzją. W momencie odbioru lokalu należy dokładnie sprawdzić czy nie ma żadnych wad, żeby je od razu zgłosić. Jednak niekiedy dopiero po odbiorze mieszkania od sprzedawcy okazuje się, że w lokalu znajdują się wady. Odpowiedzialność za to ponosi sprzedawca. Na rynku pierwotny jest to najczęściej deweloper, a na wtórnym spółdzielnia mieszkaniowa lub TBS. 

Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy może mieć różną wysokość. Podstawą jego jest wynagrodzenie lub przychód osiągany za okres 12 miesięcy, przed powstaniem niezdolności do pracy.

Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego przysługuje nam w razie utraty zdolności do pracy. Zasiłek będzie nam przysługiwał z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Warunkiem otrzymania świadczenia jest więc podleganie tym ubezpieczeniom.

REKLAMA