REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja czasu pracy

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Jednym z jej rodzajów jest ewidencja czasu pracy.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Instytucja powołana do wypłaty pracownikom, byłym pracownikom oraz uprawnionym do renty rodzinnej członkom rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika wynagrodzeń i innych świadczeń w razie niemożności ich zaspokojenia przez pracodawcę z powodu niewypłacalności.

Ekwiwalent

Ekwiwalent za urlop przysługuje w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Dyżur

Dyżurem określamy czas, w którym pracownik po swoich normalnych godzinach pracy na polecenie pracodawcy pozostaje w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i jest gotowy do świadczenia pracy.

REKLAMA

Czas pracy

Czasem pracy jest czas,w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa jest to choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Powstaje wskutek stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, systematycznego wykonywania forsownych czynności lub regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Bezrobotny

Osobą bezrobotną możemy nazwać osobę, która nie posiada pracy ani innego zatrudnienia, a która aktywnie poszukuje pracy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena to pojęcie związane z ochroną zdrowia pracowników i zapewnieniem odpowiednich warunków pracy.

REKLAMA

Badania lekarskie

Badania lekarskie są elemente ochrony zdrowia pracownika. Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania lekarskie, a pracownik ma obowiązek się im poddać.

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę?

Pracuję w firmie budowlanej na umowę o pracę. W tym miesiącu pracodawca spóźnił się o kilka dni z wypłatą mojego wynagrodzenia. Niestety nie jest to pierwszy taki przypadek. Wiem, że łatwo znajdę nowa pracę. Mam pytanie czy w tej sytuacji mogę rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy?

Czy pracownik może domagać się określonej umowy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Wkrótce wygasa. Pracodawca zapewnił mnie, że jest zadowolony z mojej pracy i chce podpisać ze mną tego samego rodzaju umowę. Czy mogę żądać podpisania umowy na czas nieokreślony?

Jaka grozi mi kara porządkowa

Pracodawca postanowił ukarać mnie karą porządkową za spóźnianie się do pracy. W związku z tym wymierzył mi karę w postaci: sprzątania przez godzinę, w ciągu najbliższego miesiąca zakładu pracy, bez wynagrodzenia Czy miał ma prawo zastosować taką karę?

Kiedy pracodawca wypowie pracownikowi umowę terminową?

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy o pracę posiada zarówno pracownik jak i pracodawca. Pracownik znajduje się w znacznie trudniejszej sytuacji, gdy umowę wypowie mu pracodawca. Tym bardziej, że wypowiedzenia umowy terminowej, pracodawca nie musi uzasadniać.

Jakie są korzyści jobsharingu?

Jobsharing czyli praca dwóch lub więcej osób na tym samym stanowisku. Zwana jest potocznie „dzieleniem biurka”. Pracownicy dzielą jedno stanowisko pomiędzy siebie w taki sposób, że suma ich etatów daje jeden etat. Każdy z pracowników jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale praca w sumie jest wykonywana w pełnym wymiarze. W przyszłości może stać się nową formą zatrudnienia w Polsce.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia ma jeden najważniejszy cel - ochronę obu stron stosunku pracy. Pracodawca ma możliwość znalezienia nowego pracownika na miejsce zwalnianego. Może dokonać niezbędnych zmian reorganizacyjnych w swojej firmie. Pracownik ma czas na znalezienie nowej pracy. Tym bardziej, iż w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego co najmniej 2 tygodnie ma możliwość skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Trzecia umowa o pracę na czas określony

Umowa na czas określony jest jedną z najbardziej popularnych umów o pracę. Pracownik i pracodawca sami ustalają czas jej trwania. Istnieje ograniczenie w ilości umów okresowych zawieranych z pracownikiem. Kolejna umowa o pracę będzie już umową na czas nieokreślony.

Jak napisać pozew o przymusową licytację lokalu we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota nie jest bezradna wobec właściciela lokalu, który nie płaci czynszu, czy uprzykrza życie sąsiadom. Zarząd wspólnoty może skierować do sądu pozew o przymusową licytacją lokalu.

Od nieujawnionej darowizny jest 20% podatku

Podatnik, który powoła się przed urzędem skarbowym na darowiznę- jako źródło finansowania - będzie musiał zapłacić podatek od darowizny w wysokości 20%.

Jak nie zapłacić podatku od darowizny?

Jeśli darowizna jest dokonywana na rzecz : zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, macochy, ojczyma, lub pasierba - jest ona zwolniona od podatku od spadków i darowizn- ważne jest zgłoszenie do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dokonania darowizny.

Jak uzyskać wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków?

Zarówno wypis jak i wyrys z ewidencji są niezbędne w wielu czynnościach dotyczących obrotu nieruchomościami (np. założenia księgi wieczystej, czy zawarcia umowy przed notariuszem).

Wyrok przyznający emerytury 60-latkom

Według Trybunału Konstytucyjnego nie ma uzasadnienia różnicowanie w uprawnieniach w przechodzeniu na wcześniejsze emerytury pracownicze pomiędzy mężczyznami a kobietami z długim stażem emerytalnym.

Jak napisać wniosek o wykreślenie hipoteki

Wykreślenie hipoteki zabezpieczającej spłacony kredyt co do zasady spoczywa na właścicielu nieruchomości, nie na banku.

Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to pozyczek w najbliższej rodzinie. Ale gdy pożyczka przekracza 9637 zł trzeba spełnić kilka warunków formalnych.

Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Kupując mieszkanie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy jego sprzedaży będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Obciążenia podatkowe będą też związane z formą finansowania takiej transakcji, zwłaszcza gdy podatnik zaciąga na nią kredyt.

Czy mam prawo do wcześniejszej emerytury

Moja żona rocznik 1952 ma udokumentowane do dnia 31.12.1998 r. okres składkowy: 16 lat, 2 m-ce i 19 dni i okres nieskładkowy 3 lata, 9 m-cy i 12 dni. Od dnia 1. 01.1999 r. pracuje nieprzerwanie. Czy wobec tego uzyska 31.12.2008 r. prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli do tego czasu będzie pracowała?

Jak odrolnić działkę ?

Wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim to jednak nastąpi, trzeba załatwić dużo formalności, oraz uzbroić się w cierpliwość.

Jak odwołać się od decyzji ZUS

Od niekorzystnej decyzji ZUS dotyczącej emerytury lub renty przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu. Zakwestionować można odmowę przyznania świadczenia, jak i ustaloną jego wysokość.

Od czego zależy wysokość świadczenia emerytalnego

Osoby urodzone przed 1949 rokiem i niektóre urodzone w latach 1949-1968 otrzymają tzw. starą emeryturę. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz kwoty bazowej, obowiązującej w chwili powstania prawa do świadczenia.

Jak napisać wniosek o wpisanie hipoteki

Ustanowienie hipoteki na rzecz banku nie wymaga aktu notarialnego. Wystarczą do tego dokumenty opatrzona pieczęcią banku.

Jak napisać wniosek o założenie księgi wieczystej

Jeśli nabycie odrębnej własności lokalu nastąpiło na drodze sądowej, lub sami chcemy założyć księgę wieczystą dla mieszkania własnościowego - wówczas musimy złożyć właściwy wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Jak prawidłowo napisać wniosek o założenie księgi wieczystej?

Jak wpisać nowego właściciela nieruchomości w księdze wieczystej

W przypadku odziedziczenia nieruchomości, lub uzyskania tytułu do nieruchomości w inny sposób na drodze sądowej (np. sądowego zniesienia współwłasności) – musimy dokonać wpisu w księdze wieczystej.

Kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.

Jak uchyla się uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej jesteśmy co do zasady związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Jednakże jeśli w naszej (uzasadnionej) opinii uchwała jest niezgodna z prawem, lub krzywdząca dla niektórych członków - wówczas możemy ją zaskarżyć do sądu.

Jak znieść współwłasność?

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa - jeśli jednak właściciele nie są zgodni, procedura cywilna pozwala na przymusowe zniesienie współwłasności na drodze sądowej.

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Kiedy i jak należy się zameldować?

Każdy obywatel Polski jest obciążony obowiązkiem meldunkowym. Innymi słowy musi w różnych okolicznościach wskazywać adres stałego, lub czasowego miejsca pobytu. Kiedy jak i gdzie należy się zameldować ?

Jak skorzystać z umowy dożywocia

Umowa „dożywocia” nie ma nic wspólnego z prawem karnym i długoletnim wyrokiem więzienia. Oznacza przekazanie własności nieruchomości w zamian za opiekę i prawo do dożywotniego mieszkania.

Organ rentowy

To instytucja odpowiadająca przede wszystkim za wypłatę emerytur, rent i innych świadczeń oraz ściąganie składek od ubezpieczonych osób.

Jak następowało wyrównanie kwoty bazowej

Wyrównywanie kwoty bazowej mylnie określane jest likwidacją starego portfela. Warto więc poznać zasady wyrównania kwoty bazowej.

Zbieg prawa do świadczeń

Od zasady, że można pobierać tylko jedno świadczenie emerytalno-rentowe, są wyjątki. Dotyczą one emerytów uprawnionych do renty wypadkowej oraz osób mających prawo do renty rodzinnej i socjalnej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS to państwowa instytucja publicznoprawna realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Waloryzacja

Jest to mechanizm polegający na przywracaniu wartości wierzytelnościom pieniężnym i różnym płatnościom, które straciły na wartości. Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych zapobiega spadkowi realnej wartości emerytur i rent po ich przyznaniu.

Ubezpieczenie społeczne

Ubezpieczenia społeczne to rozwiązania prawne, mające na celu zapewnienie środków utrzymania ubezpieczonym i ich rodzinom w przypadkach czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, niemożności zarobkowania lub też ograniczenia tej zdolności.

Świadczenia rehabilitacyjne

Przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Stary portfel

Stary portfel, to grupa emerytów, którzy dostają emeryturę obliczoną w oparciu o zmniejszoną tzw. kwotę bazową.

Sąd pracy i ubezpieczeń społecznych

W systemie wymiaru sprawiedliwości sądy pracy i ubezpieczeń społecznych stanowią odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych, okręgowych lub apelacyjnych.

Renta

Jest to świadczenie mające na celu dostarczenie środków utrzymania m.in. z powodu niezdolności do pracy zarobkowej, utraty żywiciela rodziny.

Pracownik

Pracownikiem jest osoba fizyczna wykonująca pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierunkiem. W zamian otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie.

Pracodawca

Pracodawcą jest każda osoba fizyczna lub osoba prawna, która spełniając pewne wymogi prawne i społeczne, zatrudnia pracowników.

Pierwszy filar

I filar to emerytura ze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trafia tu większa część składki, potrącanej co miesiąc z pensji. Każdy ubezpieczony ma indywidualne konto w ZUS na którym rejestrowana jest wartość odkładanych pieniędzy.

REKLAMA