reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Egzekucja roszczeń alimentacyjnych poza granicami kraju

Egzekucja roszczeń alimentacyjnych poza granicami kraju

Tylko niewielki odsetek alimentów jest egzekwowany bez żadnych kłopotów. Problem jest mniejszy jeżeli dłużnik ma majątek w kraju lub tutaj pracuje,a komornik ma z czego pobierać regularnie miesięczną ratę alimentów. Gorzej jeśli zobowiązany wyjechał poza granice kraju lub jeśli jest cudzoziemcem. 

Jak w takim wypadku dochodzić alimentów?

Uzyskanie alimentów od obywatela polskiego przybywającego czasowo lub stale poza granicami kraju nie różni się niczym od normalnego postępowania.

Właściwym będzie sąd polski według miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów.

Różnica jedynie sprowadza się do tego, że całe postępowanie będzie toczyć się nieco wolniej z uwagi na dłuższe terminy powiadomienia strony o terminie posiedzeń sądowych jak również ewentualne problemy z przesłuchaniem takiej strony. W przypadku niechęci takiej osoby do stawienia się przed polskim sądem można domagać się przesłuchania jej w drodze pomocy prawnej przez polską placówkę dyplomatyczną właściwą dla miejsca pobytu takiej osoby.

Gdy zobowiązanym jest cudzoziemiec, na ogół także sąd polski będzie właściwy do rozpoznania sprawy alimentacyjnej zwłaszcza jeżeli mieszka on lub przebywa w Polsce, ma tutaj swój majątek albo jeśli zobowiązanie alimentacyjne powstało lub ma być wykonane w Polsce.

Zagadnienia to regulują szczegółowo umowy międzynarodowe zawarte przez Polskę. Uzyskanie wyroku zobowiązującego do płacenia alimentów to jednak tylko połowa sukcesu. Problemem może się okazać również wyegzekwowanie alimentów od takich osób. Co do zasady polscy komornicy nie mogą prowadzić egzekucji poza granicami kraju. Jeśli więc majątek pozostawiony w kraju nie wystarczy do zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych niezbędne będzie zwrócenie się do obcego państwa o prowadzenie egzekucji na ich terytorium.

Do wszczęcia egzekucji konieczne będzie stwierdzenie wykonalności wyroku polskiego sądu przez sąd państwa, w którym ma być prowadzona egzekucja, właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania dłużnika lub miejsce, w którym ma być prowadzona egzekucja.

W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do Sądu Okręgowego o przekazanie orzeczenia sądu polskiego do uznania. Do wniosku należy dołączyć oryginał orzeczenia podlegającego wykonaniu wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Dopiero taki uznany przez obcy sąd wyrok może być egzekwowany przez tamtejszego komornika.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja osoby, która przed polskim sądem uzyskała wyrok alimentacyjny przeciwko cudzoziemcowi. Rozporządzenie przewiduje, że niesporne orzeczenia sądowe, pochodzące z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, będą mogły być wykonywane w każdym innym państwie członkowskim, w taki sam sposób, jak tytuły egzekucyjne wydane w tym ostatnim państwie. Nie będzie więc potrzeby uprzedniego przeprowadzania odrębnego postępowania o uznanie i stwierdzenie wykonalności w państwie, gdzie orzeczenie (inny tytuł) ma być przedmiotem wykonania. Osoba zobowiązana do obowiązku alimentacyjnego powinna brać czynny udział w postępowaniu ustalającym wysokość alimentów lub być przynajmniej poinformowana o jego rozstrzygnięciu i nie skorzystać z przysługujących środków odwoławczych.

Chcąc uzyskać zaświadczenie europejskiego tytuł egzekucyjnego wierzyciel powinien zwrócić się o to z wnioskiem do sądu, który wydał wyrok w sprawie alimentacyjnej.

Obecnie planuje się dalsze uproszczenie możliwości prowadzenia egzekucji alimentów poza granicami kraju. Komisja Europejska planuje bezpośrednie wprowadzenie do egzekucji wyroków alimentacyjnych bez względu na kraj sądu, który wydał takie orzeczenie. Ograniczeniu miałby podlegać jedynie sposób takiej egzekucji – do egzekucji z rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę.

Konwencja Nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą – 1956 r

Rozporządzenie z dnia 21 stycznia 2005 r. nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych Dz.Urz. UE L 143 z 30.04.2004, s. 15-39

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama