REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowód z badania krwi - czy zgoda badanego jest potrzebna?

Dowód z grupowego badania krwi - co ze zgodą w przypadku dziecka?/Fot. Shutterstock
Dowód z grupowego badania krwi - co ze zgodą w przypadku dziecka?/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 306 Kodeksu postępowania cywilnego konieczna jest zgoda na dokonanie badania krwi. Jednak nie zawsze ona musi być wyrażona przez osobę badaną. Celem regulacji kodeksowej jest zapewnienie badanemu prawa do decydowania o sobie, w tym także prawa do nie naruszania integralności cielesnej.

Forma zgody

Musi być ona na tyle wyraźna by z łatwością można było odczytać wolę osoby zamierzającej poddać się badaniu. Bierne zachowanie nie może zostać poczytane jako tzw. ,,milcząca zgoda”. Jednak nie ma konieczności by była to zgoda pisemna. Pomimo jednak możliwości ustnej zgody należy pouczyć osobę o prawie do odmowy jej wyrażenia.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Odwołanie zgody

Do czasu wykonania badania możliwe jest odwołanie zgody. Każdy, kto wcześniej zdecydował się na badanie, także jako przedstawiciel ustawowy badanego może odwołać zgodę. Z tego wynika, że nikogo nie wolno przymusić do wzięcia udziału w badaniu, nawet jeśli wcześniej wyraził na nie zgodę. Oczywiście jeśli już doszło do pobrania krwi, cofnięcie zgody nie wywoła żadnych skutków, a badanie będzie uznane za skuteczne.

Zgoda w przypadku małoletnich do lat 13 i osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

REKLAMA

W takim przypadku konieczna jest zgoda przedstawiciela ustawowego. Problematyczna natomiast staje się kwestia, w której brak zgody na badanie pochodzi od jednego rodzica. W takim przypadku możliwe jest by w trybie art. 109  § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako: k.r.o.) sąd opiekuńczy wydał postanowienie w przedmiocie pobrania krwi od dziecka.

Również istotne mogą być kwestie wyrażania i odmowy zgody na badanie z perspektywy spraw o zaprzeczenie pochodzenia dziecka. Warto mieć na uwadze, że sąd opiekuńczy wyda zastępczą zgody na podstawie art. 109 § 1 k.r.o. tylko wtedy, gdy proces jest w toku. Nie ma możliwości ubiegania się o zgodę w tym trybie przed wszczęciem właściwego postępowania np. o zaprzeczenie ojcostwa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki braku zgody

Nie przeprowadzenie dowodu z badania krwi wynikające z braku zgody na badanie nie musi oznaczać przegranej, albo wygranej sprawy. Sąd za każdym razem oceni jaką wartość należy przypisać odmowie. Jednak faktem jest, że przeprowadzenie badania może ułatwić rozstrzygniecie w sprawie. Ojciec dziecka chcący zaprzeczyć ojcostwu, może mieć w przypadku braku zgody utrudnione zadanie procesowe. Jednak istnieją inne możliwości dowodowe, dzięki którym podważy się ojcostwo, nawet jeśli sąd opiekuńczy nie zezwoli na badanie.

Różnice z badaniem genetycznym

Badanie DNA nie różni się w zakresie odmowy wyrażenia zgody od badania krwi. Przepisy art. 306 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako: k.p.c.) stosuje się odpowiednio do badań genetycznych. Mimo, iż badanie DNA ma trochę inny charakter niż badanie krwi, to obecnie brak jest uregulowania w ramach procedury, które odnosiłoby się do badań genetycznych.

Podstawa prawna

Art. 306 k.p.c.:

Pobranie krwi w celu jej badania może nastąpić tylko za zgodą osoby, której krew ma być pobrana, a jeżeli osoba ta nie ukończyła trzynastu lat lub jest ubezwłasnowolniona całkowicie - za zgodą jej przedstawiciela ustawowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA