reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzona jest przez kandydatów do pracy najczęściej jako forma odpytywania przez pracodawcę. I oczywiście w dużej mierze tak jest, że to osoba aplikująca na dane stanowisko udziela informacji, opowiada o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o stanowiskach, jakie zajmowała poprzednio, przebiegu edukacji, zainteresowaniach itd. Ale zazwyczaj pod koniec rozmowy pracodawca pozostawia czas, kiedy to kandydat może zadawać pytania.

Czy wypada to robić i czy nie zostanie to źle odebrane? Jeśli tylko mamy taką możliwość, aby porozmawiać z przyszłym pracodawcą i rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie nas nurtują, to należy z tej okazji skorzystać.

To wszystko jest uzależnione od tego, co już wiemy o firmie i o stanowisku, na jakie aktualnie aplikujemy. Unikajmy pytań dotyczących ogólnego funkcjonowania firmy czy obszaru, jakim się zajmuje. Takie informacje powinniśmy uzyskać wcześniej i z taką wiedzą należy się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej, a nie dopiero w momencie spotkania z pracodawcą uzupełniać braki. Nie należy również pytać, czym właściwie się będziemy zajmować na przyszłym stanowisku, zwłaszcza, jeśli aplikujemy jako specjalista. To my powinniśmy być merytorycznie przygotowani do swojej pracy. Oczywiście można zapytać o dokładny zakres obowiązków, ale w taki sposób, aby pracodawca nie miał wątpliwości, że jesteśmy dobrze przygotowani do pracy w zawodzie.

Możemy również zapytać o szanse rozwoju, jakie są możliwe w danej firmie. Takie informacje nie są zazwyczaj umieszczane na stronach internetowych, dlatego często kandydat nie posiada takiej wiedzy. Dobrze byłoby wiedzieć, czy będziemy mieli szansę na rozwój osobisty i zawodowy, czy pracodawca przewiduje szkolenia swoich pracowników, czy wspomaga kształcenie swojego personelu. Należy jednak pamiętać, aby pytanie to zadać raczej z myślą o udoskonalaniu efektów swojej pracy, a nie pytając wprost, czy jest możliwość awansu czy gratyfikacji finansowych. Często, podczas rozmowy na ten temat, zdarza się, że pracodawca wyjaśni, jakie są możliwości rozwoju, awansu, podwyżki itd., ale może źle odebrać, jeśli sami go o to zapytamy.

Dobrze również wyjaśnić kwestie finansowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza, jeśli kandydat do pracy, jest osobą pracującą i jednym z głównych motywów zmiany pracy jest wynagrodzenie. Często kandydaci do pracy obawiają się poruszania tego typu tematów, ale jest to jedyna sposobność, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Należy także pamiętać, aby dokładnie sprecyzować nasz charakter pracy czyli konieczność wyjazdów służbowych, korzystnie z prywatnego samochodu do celów związanych z obowiązkami zawodowymi, konieczność pracy w święta i weekendy, świadczenie usług w godzinach nadliczbowych itd. Często pracodawca sam o takie rzeczy pyta, ale jeśli nie został ten temat podjęty wcześniej, a nurtują nas te kwestie, to należy o tym wspomnieć.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama