Kategorie

Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Małgorzata Czarnota
Rozmowa kwalifikacyjna kojarzona jest przez kandydatów do pracy najczęściej jako forma odpytywania przez pracodawcę. I oczywiście w dużej mierze tak jest, że to osoba aplikująca na dane stanowisko udziela informacji, opowiada o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o stanowiskach, jakie zajmowała poprzednio, przebiegu edukacji, zainteresowaniach itd. Ale zazwyczaj pod koniec rozmowy pracodawca pozostawia czas, kiedy to kandydat może zadawać pytania.

Czy wypada to robić i czy nie zostanie to źle odebrane? Jeśli tylko mamy taką możliwość, aby porozmawiać z przyszłym pracodawcą i rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie nas nurtują, to należy z tej okazji skorzystać.

Jakie pytania można zadawać pracodawcy?

Reklama

To wszystko jest uzależnione od tego, co już wiemy o firmie i o stanowisku, na jakie aktualnie aplikujemy. Unikajmy pytań dotyczących ogólnego funkcjonowania firmy czy obszaru, jakim się zajmuje. Takie informacje powinniśmy uzyskać wcześniej i z taką wiedzą należy się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej, a nie dopiero w momencie spotkania z pracodawcą uzupełniać braki. Nie należy również pytać, czym właściwie się będziemy zajmować na przyszłym stanowisku, zwłaszcza, jeśli aplikujemy jako specjalista. To my powinniśmy być merytorycznie przygotowani do swojej pracy. Oczywiście można zapytać o dokładny zakres obowiązków, ale w taki sposób, aby pracodawca nie miał wątpliwości, że jesteśmy dobrze przygotowani do pracy w zawodzie.

Możemy również zapytać o szanse rozwoju, jakie są możliwe w danej firmie. Takie informacje nie są zazwyczaj umieszczane na stronach internetowych, dlatego często kandydat nie posiada takiej wiedzy. Dobrze byłoby wiedzieć, czy będziemy mieli szansę na rozwój osobisty i zawodowy, czy pracodawca przewiduje szkolenia swoich pracowników, czy wspomaga kształcenie swojego personelu. Należy jednak pamiętać, aby pytanie to zadać raczej z myślą o udoskonalaniu efektów swojej pracy, a nie pytając wprost, czy jest możliwość awansu czy gratyfikacji finansowych. Często, podczas rozmowy na ten temat, zdarza się, że pracodawca wyjaśni, jakie są możliwości rozwoju, awansu, podwyżki itd., ale może źle odebrać, jeśli sami go o to zapytamy.

Dobrze również wyjaśnić kwestie finansowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza, jeśli kandydat do pracy, jest osobą pracującą i jednym z głównych motywów zmiany pracy jest wynagrodzenie. Często kandydaci do pracy obawiają się poruszania tego typu tematów, ale jest to jedyna sposobność, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Reklama

Należy także pamiętać, aby dokładnie sprecyzować nasz charakter pracy czyli konieczność wyjazdów służbowych, korzystnie z prywatnego samochodu do celów związanych z obowiązkami zawodowymi, konieczność pracy w święta i weekendy, świadczenie usług w godzinach nadliczbowych itd. Często pracodawca sam o takie rzeczy pyta, ale jeśli nie został ten temat podjęty wcześniej, a nurtują nas te kwestie, to należy o tym wspomnieć.

Warto pamiętać, aby pracodawca nie odniósł wrażenia, że jesteśmy bardzo pewni tego, że pozytywnie przejdziemy proces rekrutacji. Może to odnieść wręcz odwrotny skutek. Dlatego nie należy zadawać pytań, które by świadczyły, że już jesteśmy pracownikiem danej firmy. Nie powinniśmy pytać, w jakim pokoju będziemy siedzieć, jaka jest marka służbowego samochodu, po jakim czasie można liczyć na premię, czy są organizowane wyjazdy integracyjne dla pracowników, jak wysokie są świadczenia socjalne itp. Są to informacje, które pracodawca na pewno nam udzieli w momencie, kiedy już zostaniemy pracownikiem jego firmy. Ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy tego typu pytań unikać.

Jeśli uzyskamy potwierdzenie pozytywnego przebiegu rekrutacji, to również należy pamiętać, aby uzyskać wszelkie potrzebne informacje. I tak powinniśmy się dokładnie dowiedzieć, kiedy zostanie podpisana umowa, w jakim terminie należy dostarczyć badania lekarskie, poświadczające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy itd.

Chociaż rozmowa kwalifikacyjna bardziej nam się kojarzy z egzaminem niż swobodną pogawędką, to należy pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek i dobrze byłoby nawiązać z nim interakcję. Jeśli będziemy tylko sucho odpowiadać na pytania, które zada nam pracodawca, to może on odnieść wrażenie, że nie angażujemy się w proces rekrutacyjny, a aplikacja została złożona w sposób przypadkowy, nieprzemyślany. Oczywiście należy pamiętać, aby nie przekroczyć pewnych granic, które powinny być przez cały czas zachowane miedzy pracodawcą a kandydatem do pracy. Najlepiej, gdy sami pomyślimy, jakie pytania chcielibyśmy usłyszeć od osoby aplikującej, gdybyśmy sami zatrudniali pracownika. W ślad za tym, zaraz przyjdą nam do głowy pytania, jakich wcale nie chcielibyśmy usłyszeć.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

  Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych

  18.06.2021 odbyło się spotkanie zespołu roboczego Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania projektu nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych.

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.