REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Do procesu kwalifikacyjnego przystępują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo często kandydaci do pracy czują się dyskryminowani ze względu na wiele czynników. Są to np. wiek, płeć, rasa, wyznanie, religia, kolor skóry itp. Dlaczego zatem większe poczucie dyskryminacji mają kobiety podczas rozmów z pracodawcą?

REKLAMA

Proces rekrutacji jest często złożony z kilku etapów. Począwszy od przeanalizowania przez pracodawcę dokumentów aplikacyjnych czyli CV oraz listu motywacyjnego poprzez różnego rodzaju testy psychologiczne, osobowościowe, specjalistyczne, branżowe czy wreszcie rozmowę kwalifikacyjną.

REKLAMA

Kobiety są w większym stopniu narażone na nieprzychylność pracodawcy, ponieważ stanowią dla niego większe zagrożenie ze względów roli jaką mają przypisaną społecznie. Zadaniem życiowym kobiety jest urodzenie dziecka oraz jego wychowanie. Oczywiście w obecnym czasie coraz bardziej mężczyźni włączają się w pomoc przy opiece nad potomstwem, jednak dla pracodawcy nadal istnieją związane z tym zagrożenia. W pierwszej kolejności pracodawca obawia się czy kobieta nie zajdzie w ciążę. Chociaż nie powinna taka sytuacja mieć miejsca, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej poruszane są tego typu kwestie. Kobiety czują się zażenowane, zdegustowane, a czasem przerażone. Z obawy przed utratą szansy na zdobycie zatrudnienia, zapewniają, że jeszcze nie myślą o założeniu rodziny, posiadaniu dzieci.

REKLAMA

Kobiety w okresie ciąży pozostające w zatrudnieniu są w szczególności objęte ochroną. Mają prawo do pełnopłatnych zwolnień lekarskich, mają prawo do odmowy pracy na komputerze powyżej określonego czasu, nie mogą pracować w systemie zmiany nocnej, nie można ich zwolnić do czasu porodu bez względu termin zakończenia umowy. To powoduje, że pracodawca mając w swoim zespole kobietę w ciąży jest zobowiązany do zapewnienia jej szczególnych warunków pracy. Czasem zdarza się, że kobieta w ogóle nie może pracować podczas ciąży i dlatego też pracodawca jest zmuszony do zatrudnienia innej osoby, która będzie zastępowała pracownicę lub rozdzielić zadania tak, aby praca został wykonana pomimo nieobecności pracownika.

Nieuczciwi pracodawcy dopuszczają się nawet zmuszenia do pisemnego zapewnienia kandydatki do pracy, iż nie zajdzie w ciążę w określonym w kontrakcie czasie. Jest to rzeczą niedopuszczalną, jednak wiele kobiet decyduje się na taką formę ze strachu przed bezrobociem.

Kolejnym elementem na który uskarżają się kobiety dyskryminowane przez pracodawcę są małe dzieci, które matka ma pod opieką. Pracownicy wówczas przysługują dodatkowe dni na opiekę nad swoim potomstwem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, choroby, wypadku, braku możliwości sprawowania opieki przez inne osoby. Dla pracodawcy są to kolejne dni w roku, kiedy jest zobowiązany udzielić pełnopłatnego urlopu, mimo absencji w pracy. Zadania, które ma do zrealizowania pracownica muszą zostać wypełnione przez inne osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem jest opieka nad osobami zależnymi. To właśnie kobiety w dużej mierze opiekują się starszymi, schorowanymi bliskimi w rodzinie. To może powodować zmęczenie, brak zaangażowania w wykonywanie obowiązków czy brak koncentracji i obniżenia kondycji psychicznej i fizycznej pracownicy. Taka pracownica przestaje być dla pracodawcy w pełni wydajna i atrakcyjna.

Chociaż pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień przy rekrutacji na stanowiska do swojej firmy, to jednak również kobiety często doprowadzają do sytuacji, by potencjalny pracodawca zadawał osobiste pytania.

Zamieszczenie w swoim CV lub/i liście motywacyjnym informacji dotyczących sytuacji rodzinnych powoduje, iż pracodawca dostaje bodziec do rozmowy na ten temat. Dlatego też powinno się zwracać szczególną uwagę na to, co jest wpisywane do dokumentów przy aplikacji do pracy.

Kobiety nie są zobowiązane do odpowiedzi na pytania osobiste podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą zawsze powiedzieć, iż ich sytuacja rodzinna nie ma żadnego związku z jakością wykonywanych usług lub po prostu nie odpowiadać na te pytania. Jednak przy obecnej sytuacji, kiedy są trudności ze zdobyciem dobrej pracy, kobiety pozwalają się wykorzystywać już podczas rekrutacji. Jest to zupełnie zrozumiały mechanizm, ponieważ za wszelką cenę chcą uzyskać zatrudnienie, które podniesie ich status społeczny i ekonomiczny. Jednak należy się zastanowić czy pracodawca, który dyskryminuje już na samym początku współpracy będzie szefem, który zrozumie kobietę w trudnych sytuacjach i nie będzie jej robił problemów, kiedy już będzie jego pracownicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA