reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Do procesu kwalifikacyjnego przystępują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo często kandydaci do pracy czują się dyskryminowani ze względu na wiele czynników. Są to np. wiek, płeć, rasa, wyznanie, religia, kolor skóry itp. Dlaczego zatem większe poczucie dyskryminacji mają kobiety podczas rozmów z pracodawcą?

Proces rekrutacji jest często złożony z kilku etapów. Począwszy od przeanalizowania przez pracodawcę dokumentów aplikacyjnych czyli CV oraz listu motywacyjnego poprzez różnego rodzaju testy psychologiczne, osobowościowe, specjalistyczne, branżowe czy wreszcie rozmowę kwalifikacyjną.

Kobiety są w większym stopniu narażone na nieprzychylność pracodawcy, ponieważ stanowią dla niego większe zagrożenie ze względów roli jaką mają przypisaną społecznie. Zadaniem życiowym kobiety jest urodzenie dziecka oraz jego wychowanie. Oczywiście w obecnym czasie coraz bardziej mężczyźni włączają się w pomoc przy opiece nad potomstwem, jednak dla pracodawcy nadal istnieją związane z tym zagrożenia. W pierwszej kolejności pracodawca obawia się czy kobieta nie zajdzie w ciążę. Chociaż nie powinna taka sytuacja mieć miejsca, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej poruszane są tego typu kwestie. Kobiety czują się zażenowane, zdegustowane, a czasem przerażone. Z obawy przed utratą szansy na zdobycie zatrudnienia, zapewniają, że jeszcze nie myślą o założeniu rodziny, posiadaniu dzieci.

Kobiety w okresie ciąży pozostające w zatrudnieniu są w szczególności objęte ochroną. Mają prawo do pełnopłatnych zwolnień lekarskich, mają prawo do odmowy pracy na komputerze powyżej określonego czasu, nie mogą pracować w systemie zmiany nocnej, nie można ich zwolnić do czasu porodu bez względu termin zakończenia umowy. To powoduje, że pracodawca mając w swoim zespole kobietę w ciąży jest zobowiązany do zapewnienia jej szczególnych warunków pracy. Czasem zdarza się, że kobieta w ogóle nie może pracować podczas ciąży i dlatego też pracodawca jest zmuszony do zatrudnienia innej osoby, która będzie zastępowała pracownicę lub rozdzielić zadania tak, aby praca został wykonana pomimo nieobecności pracownika.

Nieuczciwi pracodawcy dopuszczają się nawet zmuszenia do pisemnego zapewnienia kandydatki do pracy, iż nie zajdzie w ciążę w określonym w kontrakcie czasie. Jest to rzeczą niedopuszczalną, jednak wiele kobiet decyduje się na taką formę ze strachu przed bezrobociem.

Kolejnym elementem na który uskarżają się kobiety dyskryminowane przez pracodawcę są małe dzieci, które matka ma pod opieką. Pracownicy wówczas przysługują dodatkowe dni na opiekę nad swoim potomstwem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, choroby, wypadku, braku możliwości sprawowania opieki przez inne osoby. Dla pracodawcy są to kolejne dni w roku, kiedy jest zobowiązany udzielić pełnopłatnego urlopu, mimo absencji w pracy. Zadania, które ma do zrealizowania pracownica muszą zostać wypełnione przez inne osoby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama