REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Do procesu kwalifikacyjnego przystępują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo często kandydaci do pracy czują się dyskryminowani ze względu na wiele czynników. Są to np. wiek, płeć, rasa, wyznanie, religia, kolor skóry itp. Dlaczego zatem większe poczucie dyskryminacji mają kobiety podczas rozmów z pracodawcą?

REKLAMA

Proces rekrutacji jest często złożony z kilku etapów. Począwszy od przeanalizowania przez pracodawcę dokumentów aplikacyjnych czyli CV oraz listu motywacyjnego poprzez różnego rodzaju testy psychologiczne, osobowościowe, specjalistyczne, branżowe czy wreszcie rozmowę kwalifikacyjną.

REKLAMA

Kobiety są w większym stopniu narażone na nieprzychylność pracodawcy, ponieważ stanowią dla niego większe zagrożenie ze względów roli jaką mają przypisaną społecznie. Zadaniem życiowym kobiety jest urodzenie dziecka oraz jego wychowanie. Oczywiście w obecnym czasie coraz bardziej mężczyźni włączają się w pomoc przy opiece nad potomstwem, jednak dla pracodawcy nadal istnieją związane z tym zagrożenia. W pierwszej kolejności pracodawca obawia się czy kobieta nie zajdzie w ciążę. Chociaż nie powinna taka sytuacja mieć miejsca, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej poruszane są tego typu kwestie. Kobiety czują się zażenowane, zdegustowane, a czasem przerażone. Z obawy przed utratą szansy na zdobycie zatrudnienia, zapewniają, że jeszcze nie myślą o założeniu rodziny, posiadaniu dzieci.

REKLAMA

Kobiety w okresie ciąży pozostające w zatrudnieniu są w szczególności objęte ochroną. Mają prawo do pełnopłatnych zwolnień lekarskich, mają prawo do odmowy pracy na komputerze powyżej określonego czasu, nie mogą pracować w systemie zmiany nocnej, nie można ich zwolnić do czasu porodu bez względu termin zakończenia umowy. To powoduje, że pracodawca mając w swoim zespole kobietę w ciąży jest zobowiązany do zapewnienia jej szczególnych warunków pracy. Czasem zdarza się, że kobieta w ogóle nie może pracować podczas ciąży i dlatego też pracodawca jest zmuszony do zatrudnienia innej osoby, która będzie zastępowała pracownicę lub rozdzielić zadania tak, aby praca został wykonana pomimo nieobecności pracownika.

Nieuczciwi pracodawcy dopuszczają się nawet zmuszenia do pisemnego zapewnienia kandydatki do pracy, iż nie zajdzie w ciążę w określonym w kontrakcie czasie. Jest to rzeczą niedopuszczalną, jednak wiele kobiet decyduje się na taką formę ze strachu przed bezrobociem.

Kolejnym elementem na który uskarżają się kobiety dyskryminowane przez pracodawcę są małe dzieci, które matka ma pod opieką. Pracownicy wówczas przysługują dodatkowe dni na opiekę nad swoim potomstwem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, choroby, wypadku, braku możliwości sprawowania opieki przez inne osoby. Dla pracodawcy są to kolejne dni w roku, kiedy jest zobowiązany udzielić pełnopłatnego urlopu, mimo absencji w pracy. Zadania, które ma do zrealizowania pracownica muszą zostać wypełnione przez inne osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem jest opieka nad osobami zależnymi. To właśnie kobiety w dużej mierze opiekują się starszymi, schorowanymi bliskimi w rodzinie. To może powodować zmęczenie, brak zaangażowania w wykonywanie obowiązków czy brak koncentracji i obniżenia kondycji psychicznej i fizycznej pracownicy. Taka pracownica przestaje być dla pracodawcy w pełni wydajna i atrakcyjna.

Chociaż pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień przy rekrutacji na stanowiska do swojej firmy, to jednak również kobiety często doprowadzają do sytuacji, by potencjalny pracodawca zadawał osobiste pytania.

Zamieszczenie w swoim CV lub/i liście motywacyjnym informacji dotyczących sytuacji rodzinnych powoduje, iż pracodawca dostaje bodziec do rozmowy na ten temat. Dlatego też powinno się zwracać szczególną uwagę na to, co jest wpisywane do dokumentów przy aplikacji do pracy.

Kobiety nie są zobowiązane do odpowiedzi na pytania osobiste podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą zawsze powiedzieć, iż ich sytuacja rodzinna nie ma żadnego związku z jakością wykonywanych usług lub po prostu nie odpowiadać na te pytania. Jednak przy obecnej sytuacji, kiedy są trudności ze zdobyciem dobrej pracy, kobiety pozwalają się wykorzystywać już podczas rekrutacji. Jest to zupełnie zrozumiały mechanizm, ponieważ za wszelką cenę chcą uzyskać zatrudnienie, które podniesie ich status społeczny i ekonomiczny. Jednak należy się zastanowić czy pracodawca, który dyskryminuje już na samym początku współpracy będzie szefem, który zrozumie kobietę w trudnych sytuacjach i nie będzie jej robił problemów, kiedy już będzie jego pracownicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA