REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Do procesu kwalifikacyjnego przystępują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo często kandydaci do pracy czują się dyskryminowani ze względu na wiele czynników. Są to np. wiek, płeć, rasa, wyznanie, religia, kolor skóry itp. Dlaczego zatem większe poczucie dyskryminacji mają kobiety podczas rozmów z pracodawcą?

REKLAMA

Proces rekrutacji jest często złożony z kilku etapów. Począwszy od przeanalizowania przez pracodawcę dokumentów aplikacyjnych czyli CV oraz listu motywacyjnego poprzez różnego rodzaju testy psychologiczne, osobowościowe, specjalistyczne, branżowe czy wreszcie rozmowę kwalifikacyjną.

REKLAMA

Kobiety są w większym stopniu narażone na nieprzychylność pracodawcy, ponieważ stanowią dla niego większe zagrożenie ze względów roli jaką mają przypisaną społecznie. Zadaniem życiowym kobiety jest urodzenie dziecka oraz jego wychowanie. Oczywiście w obecnym czasie coraz bardziej mężczyźni włączają się w pomoc przy opiece nad potomstwem, jednak dla pracodawcy nadal istnieją związane z tym zagrożenia. W pierwszej kolejności pracodawca obawia się czy kobieta nie zajdzie w ciążę. Chociaż nie powinna taka sytuacja mieć miejsca, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej poruszane są tego typu kwestie. Kobiety czują się zażenowane, zdegustowane, a czasem przerażone. Z obawy przed utratą szansy na zdobycie zatrudnienia, zapewniają, że jeszcze nie myślą o założeniu rodziny, posiadaniu dzieci.

REKLAMA

Kobiety w okresie ciąży pozostające w zatrudnieniu są w szczególności objęte ochroną. Mają prawo do pełnopłatnych zwolnień lekarskich, mają prawo do odmowy pracy na komputerze powyżej określonego czasu, nie mogą pracować w systemie zmiany nocnej, nie można ich zwolnić do czasu porodu bez względu termin zakończenia umowy. To powoduje, że pracodawca mając w swoim zespole kobietę w ciąży jest zobowiązany do zapewnienia jej szczególnych warunków pracy. Czasem zdarza się, że kobieta w ogóle nie może pracować podczas ciąży i dlatego też pracodawca jest zmuszony do zatrudnienia innej osoby, która będzie zastępowała pracownicę lub rozdzielić zadania tak, aby praca został wykonana pomimo nieobecności pracownika.

Nieuczciwi pracodawcy dopuszczają się nawet zmuszenia do pisemnego zapewnienia kandydatki do pracy, iż nie zajdzie w ciążę w określonym w kontrakcie czasie. Jest to rzeczą niedopuszczalną, jednak wiele kobiet decyduje się na taką formę ze strachu przed bezrobociem.

Kolejnym elementem na który uskarżają się kobiety dyskryminowane przez pracodawcę są małe dzieci, które matka ma pod opieką. Pracownicy wówczas przysługują dodatkowe dni na opiekę nad swoim potomstwem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, choroby, wypadku, braku możliwości sprawowania opieki przez inne osoby. Dla pracodawcy są to kolejne dni w roku, kiedy jest zobowiązany udzielić pełnopłatnego urlopu, mimo absencji w pracy. Zadania, które ma do zrealizowania pracownica muszą zostać wypełnione przez inne osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem jest opieka nad osobami zależnymi. To właśnie kobiety w dużej mierze opiekują się starszymi, schorowanymi bliskimi w rodzinie. To może powodować zmęczenie, brak zaangażowania w wykonywanie obowiązków czy brak koncentracji i obniżenia kondycji psychicznej i fizycznej pracownicy. Taka pracownica przestaje być dla pracodawcy w pełni wydajna i atrakcyjna.

Chociaż pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień przy rekrutacji na stanowiska do swojej firmy, to jednak również kobiety często doprowadzają do sytuacji, by potencjalny pracodawca zadawał osobiste pytania.

Zamieszczenie w swoim CV lub/i liście motywacyjnym informacji dotyczących sytuacji rodzinnych powoduje, iż pracodawca dostaje bodziec do rozmowy na ten temat. Dlatego też powinno się zwracać szczególną uwagę na to, co jest wpisywane do dokumentów przy aplikacji do pracy.

Kobiety nie są zobowiązane do odpowiedzi na pytania osobiste podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą zawsze powiedzieć, iż ich sytuacja rodzinna nie ma żadnego związku z jakością wykonywanych usług lub po prostu nie odpowiadać na te pytania. Jednak przy obecnej sytuacji, kiedy są trudności ze zdobyciem dobrej pracy, kobiety pozwalają się wykorzystywać już podczas rekrutacji. Jest to zupełnie zrozumiały mechanizm, ponieważ za wszelką cenę chcą uzyskać zatrudnienie, które podniesie ich status społeczny i ekonomiczny. Jednak należy się zastanowić czy pracodawca, który dyskryminuje już na samym początku współpracy będzie szefem, który zrozumie kobietę w trudnych sytuacjach i nie będzie jej robił problemów, kiedy już będzie jego pracownicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA