REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać tzw. kuroniówkę i ile wynosi w 2023 r. (brutto i netto)?

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Jak otrzymać tzw. kuroniówkę i ile wynosi w 2023 r. (brutto i netto)?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy rejestracja w urzędzie pracy wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kuroniówkę” i jaka jest jej wysokość 2023 roku?

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie przysługiwać, jeżeli w ciągu 18 miesięcy (bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania się) łącznie przez co najmniej 365 dni byłeś zatrudniony i osiągałeś wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego były odprowadzane składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenia społeczne. Czy wymiar etatu ma znaczenie? Nie, pod warunkiem, że pracując poniżej pełnego etatu otrzymywałeś co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy?

Rejestracji jako osoba bezrobotna należy dokonać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego. Tylko jeżeli nie posiadasz żadnego zameldowania, możesz się zarejestrować w urzędzie pracy właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj, że rejestracji możesz dokonać również online, za pośrednictwem serwisu praca.gov.pl.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest weryfikowane przez urząd pracy od razu podczas rejestracji na podstawie przedłożonych dokumentów. Nie musisz składać odrębnego wniosku o przyznanie zasiłku. 

Rejestrując się w urzędzie pracy masz obowiązek przedstawić komplet dokumentów. Nie możesz zrezygnować z weryfikacji prawa do zasiłku dla bezrobotnych ani zrzec się do niego prawa.

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Jeśli spełnisz warunki do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, będziesz go otrzymać przez 6 lub 12 miesięcy.

6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych otrzymasz, jeśli mieszkasz na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

12 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych otrzymasz, jeśli:

 • mieszkasz na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju (sprawdź wskaźniki stopy bezrobocia),
 • masz powyżej 50 lat oraz co najmniej 20-letni staż pracy uprawniający do zasiłku dla bezrobotnych,
 • masz na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez Ciebie,
 • samotnie wychowujesz co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Zasiłek dla bezrobotnych od razu?

Nie zawsze prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. W niektórych przypadkach „kuroniówka” będzie wypłacona po 90 dniach, czyli po okresie oczekiwania (karencji).

Karencja 90 dni występuje, gdy:

 • w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się rozwiązałeś stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że:
 • porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
 • rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania pracownika,
 • rozwiązałeś umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy (pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika),
 • nabyłeś status bezrobotnego w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej.

Karencja 180 dni występuje, gdy:

 • w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, tj. z własnej winy spowodowałeś rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego bez wypowiedzenia albo rozwiązałeś stosunek pracy zawarty na podstawie skierowania przez urząd pracy do pracodawcy otrzymującego w ramach tego skierowania świadczenie aktywizacyjne,
 • w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się rozwiązałeś stosunek pracy zawarty na podstawie skierowania przez urząd pracy do pracodawcy otrzymującego w ramach tego skierowania grant, świadczenie aktywizacyjne albo dofinansowanie wynagrodzenia przed upływem okresów tych form wsparcia.

Ile wynosi zasiłek tzw. kuroniówka w 2023 r. (brutto i netto)?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy. Pamiętaj, że przez pierwsze 3 miesiące zasiłek dla bezrobotnych przysługuje w wyższej kwocie niż przez pozostałe miesiące jego pobierania.

„Kuroniówka” od 1 czerwca 2023 wynosi:

 • 80 % (poniżej 5 lat stażu pracy) – 1193,60 zł brutto (1086,18 zł netto) miesięcznie przez pierwsze 3 miesiące przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. 937,30 zł brutto (852,94 zł netto) miesięcznie w kolejnych miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
 • 100 % (staż pracy pomiędzy 5 a 20 lat) – 1491,90 zł brutto (1357,63 zł netto) miesięcznie przez pierwsze 3 miesiące przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. 1171,60 zł brutto (1066,16 zł netto) miesięcznie w kolejnych miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
 • 120% (powyżej 20 lat stażu pracy) – 1790,30 zł brutto (1629,17 zł netto) miesięcznie przez pierwsze 3 miesiące przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. 1406 zł brutto (1279,46 zł netto) w kolejnych miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Szczegółowych informacji w zakresie zasiłku dla bezrobotnych udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem infolinii 19524.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Polecamy: „Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023”

 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA