REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład dla dzieci - 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Polski Ład dla dzieci - 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?
Polski Ład dla dzieci - 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład dla dzieci to przede wszystkim 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kto dostanie dodatkowe pieniądze? Co dalej z 500+?

Polski Ład dla dzieci — najważniejsze zmiany

Polski Ład jest planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Do kluczowych projektów Polskiego Ładu należą m.in. emerytury bez podatku czy mieszkanie bez wkładu własnego.

REKLAMA

Dla dzieci przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jest to dodatkowe świadczenie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Zasady przyznawania świadczenia określa rządowy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Ustawa ta została uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Co istotne, nowe przepisy zakładają również wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (np. pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie). W takich przypadkach na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna ma przysługiwać dofinansowanie przekazywane bezpośrednio instytucji. Kwota takiego dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej niż wysokość płaty ponoszonej przez rodziców. To rozwiązanie ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Przepisy zakładają jednak wyrównanie dofinansowania od 1 stycznia 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

12 tysięcy na dziecko — dla kogo, jakie warunki?

Co warto wiedzieć o rodzinnym kapitale opiekuńczym?

To nowe świadczenie dla rodziców na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Jego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Ważne! Łączna wysokość wypłaconego kapitału nie może być wyższa niż 12 000 zł na dziecko.

To rodzice zdecydują czy świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata czy 1000 zł miesięcznie przez rok.

Kapitał nie będzie przysługiwał, jeżeli:

  • dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;
  • rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej;
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do kapitału, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Na dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r., rodzinny kapitał opiekuńczy również będzie przysługiwał. W takim przypadku wysokość kapitału zostanie pomniejszona o kwotę 500 zł za każdy miesiąc, począwszy od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, a przypadający przed miesiącem, w którym niniejsza ustawa weszła w życie.

Polski Ład dla dzieci — co dalej z 500+?

Czy rodziny otrzymujące nowe świadczenie w kwocie 12 tys. zł na dziecko (rodzinny kapitał opiekuńczy) utracą prawo do świadczenia 500 plus?

Nowe świadczenie dla dzieci w ramach Polskiego Ładu nie wpłynie na świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane 500+. Podobnie jest w przypadku innych świadczeń takich jak przykładowo dobry start czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Zarobki a kapitał opiekuńczy, czyli kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Ważne! Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie uzależniony od dochodu.

Rodzice sami zdecydują na co wydadzą środki.

Do otrzymania świadczenia niezbędne będzie złożenie wniosku. Obsługą nowego świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z ustawą matka albo ojciec wskażą we wniosku miesięczną wysokość, w jakiej ma być wypłacany kapitał. Wysokość ta może zostać zmieniona na wniosek, jednak prawo do zmiany miesięcznej wysokości, w jakiej ma być wypłacany kapitał, będzie przysługiwało tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

Ważne! Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA