Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład dla dzieci - 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?

Wioleta Matela-Marszałek
Polski Ład dla dzieci - 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?
Polski Ład dla dzieci - 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?
Shutterstock
Polski Ład dla dzieci to przede wszystkim 12 tys. zł kapitału opiekuńczego. Kto dostanie dodatkowe pieniądze? Co dalej z 500+?

Polski Ład dla dzieci — najważniejsze zmiany

Polski Ład jest planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Do kluczowych projektów Polskiego Ładu należą m.in. emerytury bez podatku czy mieszkanie bez wkładu własnego.

Dla dzieci przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jest to dodatkowe świadczenie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Zasady przyznawania świadczenia określa rządowy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Ustawa ta została uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Co istotne, nowe przepisy zakładają również wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (np. pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie). W takich przypadkach na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna ma przysługiwać dofinansowanie przekazywane bezpośrednio instytucji. Kwota takiego dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej niż wysokość płaty ponoszonej przez rodziców. To rozwiązanie ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Przepisy zakładają jednak wyrównanie dofinansowania od 1 stycznia 2022 r.

12 tysięcy na dziecko — dla kogo, jakie warunki?

Co warto wiedzieć o rodzinnym kapitale opiekuńczym?

To nowe świadczenie dla rodziców na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Jego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Ważne! Łączna wysokość wypłaconego kapitału nie może być wyższa niż 12 000 zł na dziecko.

To rodzice zdecydują czy świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata czy 1000 zł miesięcznie przez rok.

Kapitał nie będzie przysługiwał, jeżeli:

 • dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;
 • rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej;
 • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do kapitału, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Na dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r., rodzinny kapitał opiekuńczy również będzie przysługiwał. W takim przypadku wysokość kapitału zostanie pomniejszona o kwotę 500 zł za każdy miesiąc, począwszy od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, a przypadający przed miesiącem, w którym niniejsza ustawa weszła w życie.

Polski Ład dla dzieci — co dalej z 500+?

Czy rodziny otrzymujące nowe świadczenie w kwocie 12 tys. zł na dziecko (rodzinny kapitał opiekuńczy) utracą prawo do świadczenia 500 plus?

Nowe świadczenie dla dzieci w ramach Polskiego Ładu nie wpłynie na świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane 500+. Podobnie jest w przypadku innych świadczeń takich jak przykładowo dobry start czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Zarobki a kapitał opiekuńczy, czyli kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Ważne! Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie uzależniony od dochodu.

Rodzice sami zdecydują na co wydadzą środki.

Do otrzymania świadczenia niezbędne będzie złożenie wniosku. Obsługą nowego świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z ustawą matka albo ojciec wskażą we wniosku miesięczną wysokość, w jakiej ma być wypłacany kapitał. Wysokość ta może zostać zmieniona na wniosek, jednak prawo do zmiany miesięcznej wysokości, w jakiej ma być wypłacany kapitał, będzie przysługiwało tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

Ważne! Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Jak przygotować się do zmian 2022. Podatki. Rachunkowość . 75 praktycznych wskazówek
Jak przygotować się do zmian 2022. Podatki. Rachunkowość . 75 praktycznych wskazówek
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Aisza
  2021-11-23 11:19:24
  Kiedyś też trzeba było dziecko wychować i to też kosztowało. Obecnie daje się pieniądze nie wiadomo skąd
  4
 • mody
  2021-11-28 18:37:01
  płace podatki to jak dają to wezme.... ale pomyślcie o tych nierobach co biorą i przez 500+ aż nie chce sie robić..... i nic nie dają a ino boiorą z mops-u ile sie da i mają lepiej niz my....
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • 11111111111111
  2021-11-23 16:11:30
  lepiej pomóżcie samotnym kobietą emerytką !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  7
 • czosnek
  2021-12-02 12:21:24
  żeby rodziło się więcej dzieci potrzebne są jeszcze mieszkania dla młodych ludzi którzy nie mają gdzie mieszkać. Myślicie, że będą chcieli założyć rodzinę mieszkając z rodzicami albo wynajmując mieszkanie ??? Albo biorąc kredyt na 30 lat??
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
9 gru 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen gazu zostaną zminimalizowane – prezydent podpisał ustawę
Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych zostaną zminimalizowane. Nowe przepisy mają na celu zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. W jaki sposób?
Reforma prawa karnego w Kościele – zmiana sankcji karnych
Reforma prawa karnego w Kościele katolickim weszła w życie w środę 8 grudnia 2021 r. Zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące pedofilii w kościele. W jaki sposób? Jakie inne przepisy uległy modyfikacji, a jakie dodano?
Dodatek osłonowy – rząd przyjął projekt ustawy
Dodatek osłonowy, czyli element tarczy antyinflacyjnej, ma zrekompensować skutki dynamicznego wzrostu cen. Rząd pracuje nad przyjęciem regulacji prawnych.
Przedświąteczne zakupy - kiedy, ile pieniędzy
Przedświąteczne zakupy - kiedy Polacy ruszą do sklepów? Ile pieniędzy na nie przeznaczają? Na co zwracają uwagę, dokonując zakupu?
Inflacja czy lockdown - czego bardziej boją się konsumenci?
Inflacja czy kolejny lockdown - czego bardziej boją się polscy konsumenci? Jak długo kryzys będzie miał wpływ na nasze finanse? Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe?
Nowe obostrzenia - grudzień, święta 2021
Nowe obostrzenia na grudzień 2021 r. i styczeń 2022 r. ogłosił 7 grudnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jakie obostrzenia od 15 grudnia wprowadza się w Polsce? Jakie są limity na Święta Bożego Narodzenia?
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa ma być łatwiejsza – nowe regulacje prawne
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa została ułatwiona. Nowe regulacje określa Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników. Jakie nowe regulacje przewidział ustawodawcza?
Rekrutacja zdalna - zmiana trendu [BADANIE]
Ponad 50% Polaków ubiegających się o pracę brała już udział w rekrutacji online. Czy jest to istotny czynnik dla osób biorących udział w procesach rekrutacyjnych?
Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. – planowane zmiany
Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. ma być dostosowana do ostatnich zmian przepisów. Czego będą dotyczyły planowane zmiany?
Ustawa o KZP niedopracowana [KOMENTARZ]
W dniu 11 października 2021 roku weszła ustawa o kasach zapomogowo pożyczkowych. Ustawa była procedowana bardzo szybko i można powiedzieć, że jest mocno niedopracowana. W tym artykule omówię tylko kilka nieprzemyślanych nieprecyzyjnych rozwiązań.
Stopień alarmowy ALFA-CRP. Co oznacza?
Stopień ALFA-CRP został wprowadzony na obszarze całego kraju. Czego dotyczy i co oznacza? Do kiedy obowiązuje?
Ugody frankowe mBanku - rozpoczęcie pilotażu
W ramach ugody frankowej klienci mBanku będą mogli przeliczyć zaciągnięty w przeszłości kredyt frankowy na złotówki i odzyskać część wyliczonej różnicy. Jaką część i na jakich zasadach proponuje mBank?
Święta i Sylwester poza domem – ceny
Święta i Sylwester poza domem – ceny. Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.
Zakupy przedświąteczne – jak dbać o bezpieczeństwo?
Zakupy przedświąteczne mogą wykorzystać oszuści. Policja podpowiada na co uważać i jak zadbać o bezpieczeństwo.
Całkowity zakaz aborcji - projekt odrzucony w pierwszym czytaniu
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jakie były założenia projektu?
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 2022 r.
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r. będzie przysługiwał na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.
Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa
Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).
Emerytury i renty z KRUS - kwoty przychodu od 1 grudnia 2021 r.
Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS.
KE zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce
Komisja Europejska zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce dotyczące regulacji emerytalnych dla sędziów Sądu Najwyższego.
Wniosek o paszport – planowane zmiany
Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.