reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Ulga prorodzinna 2015 (karta dużej rodziny)

Ulga prorodzinna 2015 (karta dużej rodziny)

Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Karta Dużej Rodziny („Karta”) przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których na utrzymaniu rodzica (rodziców) pozostaje co najmniej troje dzieci (i) do ukończenia 18 roku życia, (ii) do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej lub (iii) bez ograniczeń czasowych, w przypadku orzeczenia u dziecka niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym albo znacznym. Członkami rodziny wielodzietnej są rodzic (rodzice), małżonek rodzica i dzieci.

Karta przyznawana jest na wniosek członka rodziny wielodzietnej przez wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, wyszczególnionych w ustawie. Karta przyznawana jest bezpłatnie i jej przyznanie nie jest uzależnione od dochodu. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, ale maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Dzieci niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Członkom rodzin wielodzietnych posiadających Kartę przysługuje szereg uprawnień oraz zniżek.  Mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej i transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują oni prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Uprawnienia posiadaczy Karty są wymienione na stronie internetowej www.mpips.gov.pl oraz www.rodzina.gov.pl i aktualizowane na bieżąco.

Polecamy poradnik: Karta dużej rodziny - PDF

Gabriela Waraszkiewicz
adwokat
Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama