REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w edukacji. Można dostać 99 zł, 238 zł lub 330 zł dotacji

dziecko, uczeń, plecak, podręczniki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Edukacji 28 lutego 2024 r. dotyczące specjalnej dotacji na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla szkół w 2024 roku, opublikowano już w Dzienniku Ustaw. Kwoty dotacji na ucznia są następujące: 99 zł dla klas I-III, 185 zł dla klasy IV, 238 zł dla klas V i VI oraz 330 zł dla klas VII i VIII. Co do materiałów ćwiczeniowych, dotacja celowa wynosi do 55 zł na ucznia dla klas I-III i do 27,50 zł na ucznia dla klas IV-VIII. Jednostki samorządu terytorialnego mają czas do 6 maja na złożenie pierwszych wniosków.

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 28 lutego 2024 r. dotyczy dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2024 r. Pierwsze dotacje zostaną przyznane 3 czerwca, następna tura odbędzie się 8 sierpnia, ostatnie szkoły dostaną fundusze 14 października. 

REKLAMA

Ile wyniesie dotacja?

REKLAMA

Rozporządzenie określa na 2024 r. sposób przekazywania przez dyrektora szkoły podstawowej lub szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz dyrektora szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną jednostkom samorządu terytorialnego informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej.

Dla uczniów klas I-III przewidziano dotacje w wysokości 99 zł na osobę. Uczniowie klasy IV otrzymują 185 zł, natomiast dla klas V i VI przewidziano 238 zł na ucznia. Dla uczniów klas VII i VIII kwota dotacji wynosi 330 zł. Dodatkowo, na materiały ćwiczeniowe przewidziano dotacje celowe do 55 zł na ucznia dla klas I-III oraz do 27,50 zł na ucznia dla klas IV-VIII.

Trzy terminy na wysyłanie wniosków

W rozporządzeniu wyznaczono również tryb i terminy udzielania oraz szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji celowej, o której mowa w art. 55 ust. 3 ustawy, w tym kwot refundacji, o których mowa w art. 57 ust. 4-6 ustawy, oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.

Wojewoda jest zobowiązany do przyznania dotacji celowej do następujących dat: do 3 czerwca, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego złoży wniosek o dotację celową między 15 kwietnia a 6 maja. Do 8 sierpnia, jeżeli wniosek zostanie złożony między 7 maja a 11 lipca. Do 14 października, jeżeli wniosek zostanie złożony między 12 lipca a 15 września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór wniosku

Jednostka samorządu terytorialnego powinna sporządzić wniosek o udzielenie dotacji celowej na podręczniki, korzystając z formularza określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Jeżeli chodzi o uczniów z niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym), niesłyszących, słabosłyszących, z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), niewidomych i słabowidzących, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i będą korzystać z podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dostosowanych do ich potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, wniosek powinien być sporządzony na formularzu określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

Wzory wniosków>>>>

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA