reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Interwencja Rzecznika Praw Dziecka w sprawie warunków higieniczno – sanitarnych w szkołach

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka w sprawie warunków higieniczno – sanitarnych w szkołach

Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach kontroli przez Głównego Inspektora Sanitarnego wspólnie z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia, czy spełniają one wymogi higieniczno – sanitarne.

Toalety poza budynkiem szkoły

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, aż 52 szkoły w Polsce posiadają tzw. ustępy zewnętrzne. Powoduje to konieczność opuszczenia budynku szkoły, celem załatwienia potrzeb fizjologicznych. Aktualny stan prawny dopuszcza taki stan rzeczy - można załatwiać  potrzeby fizjologiczne w wolnostojącym budynku ze szczelnym zbiornikiem nieczystości. W zgodnej opinii zainteresowanych ustępy zewnętrzne są znacznym utrudnieniem dla dzieci i nie powinien mieć miejsca.

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Minister Zdrowia z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach przez Głównego Inspektora Sanitarnego razem z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia panujących warunków higieniczno – sanitarnych. W opinii Rzecznika zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do różnych czynników chorobotwórczych i są zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z tego typu ustępów. Michalak przypomina, że w ustawie o systemie oświaty jest zapisane, że jednym z obowiązków organów lub placówek jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wykonywania remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie.
Kompleksowa kontrola szkół pod tym kątem pozwoli określić ich stan pod względem spełnienia wymogów higieniczno – sanitarnych. Niewykluczone, że wnioski pokontrolne przyczynią się do wyeliminowania tego problemu z polskiego szkolnictwa.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą.
Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama