reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018

Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018

Podstawowym kryterium przyznania stypendium socjalnego dla studenta jest dochód na osobę w jego rodzinie. W roku akademickim 2017/2018 próg dochodowy się nie zmienił - sprawdź ile wynosi!

Zobacz aktualny tekst: Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

O dokładnej wysokości dochodu netto na osobę w rodzinie decyduje rektor uczelni w porozumieniu z organem samorządu studenckiego. Rektor musi jednak przestrzegać ustawowego progu minimalnego i maksymalnego, który wyznacza art. 179 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Dochód, o którym mowa nie może być niższy niż 668,20 zł i wyższy niż 1051,70 zł. Próg dochodowy się nie zmienia w stosunku do zeszłego roku akademickiego.  

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r. (PDF)

Co to oznacza w praktyce? Rektor w porozumieniu z samorządem studenckim może zadecydować, że na jego uczelni dochód na osobę w rodzinie uprawniający do ubiegania się o stypendium socjalne wyniesie, w roku akademickim 2017/2018, minimalnie 688,20 zł, a maksymalnie 1051,70 zł. Osobie, która nie przekroczy tego progu i spełni ustawowe oraz regulaminowe warunki przyznania świadczenia socjalnego, zostanie to świadczenie przyznane.

Na AWF w Warszawie wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, uprawniająca studenta do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2017/2018 wynosi maksymalnie 850 zł netto.

Co się bierze pod uwagę przy wyznaczaniu dochodu na osobę w rodzinie?

O stypendium socjalne może starać się student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Określenie tego czy ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej czy też nie, odbywa się poprzez określenie dochodu na osobę w rodzinie studenta. Jeżeli mieści się on w wyznaczonym przedziale oznacza to że student jest w trudnej sytuacji materialnej.

Przy wyznaczaniu dochodu na osobę w rodzinie bierze się pod uwagę dochody osiągane przez:

  • studenta;
  • małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
  • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Jeżeli student jest samodzielny finansowo, bierze się pod uwagę tylko jego dochody oraz jego małżonka i dzieci. Student jest samodzielny finansowo gdy:

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018/ fot. Fotolia
Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama