reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018

Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018

Podstawowym kryterium przyznania stypendium socjalnego dla studenta jest dochód na osobę w jego rodzinie. W roku akademickim 2017/2018 próg dochodowy się nie zmienił - sprawdź ile wynosi!

Zobacz aktualny tekst: Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

O dokładnej wysokości dochodu netto na osobę w rodzinie decyduje rektor uczelni w porozumieniu z organem samorządu studenckiego. Rektor musi jednak przestrzegać ustawowego progu minimalnego i maksymalnego, który wyznacza art. 179 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Dochód, o którym mowa nie może być niższy niż 668,20 zł i wyższy niż 1051,70 zł. Próg dochodowy się nie zmienia w stosunku do zeszłego roku akademickiego.  

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r. (PDF)

Co to oznacza w praktyce? Rektor w porozumieniu z samorządem studenckim może zadecydować, że na jego uczelni dochód na osobę w rodzinie uprawniający do ubiegania się o stypendium socjalne wyniesie, w roku akademickim 2017/2018, minimalnie 688,20 zł, a maksymalnie 1051,70 zł. Osobie, która nie przekroczy tego progu i spełni ustawowe oraz regulaminowe warunki przyznania świadczenia socjalnego, zostanie to świadczenie przyznane.

Na AWF w Warszawie wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, uprawniająca studenta do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2017/2018 wynosi maksymalnie 850 zł netto.

Co się bierze pod uwagę przy wyznaczaniu dochodu na osobę w rodzinie?

O stypendium socjalne może starać się student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Określenie tego czy ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej czy też nie, odbywa się poprzez określenie dochodu na osobę w rodzinie studenta. Jeżeli mieści się on w wyznaczonym przedziale oznacza to że student jest w trudnej sytuacji materialnej.

Przy wyznaczaniu dochodu na osobę w rodzinie bierze się pod uwagę dochody osiągane przez:

  • studenta;
  • małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
  • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Jeżeli student jest samodzielny finansowo, bierze się pod uwagę tylko jego dochody oraz jego małżonka i dzieci. Student jest samodzielny finansowo gdy:

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018/ fot. Fotolia
Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018/ fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama