reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Emeryt, który oprócz prawa do świadczenia emerytalnego ma prawo do dodatków emerytalnych może liczyć co roku na ich zwiększenie. Jest to związane z waloryzacją dodatków do emerytur.

Dodatki do emerytury są waloryzowane corocznie, od dnia 1 marca. Jest to podwójna korzyść dla emerytów otrzymujących dodatki do swoich świadczeń. Po pierwsze w związku z waloryzacją emerytur przysługuje im zwiększenie ich świadczenia, a po drugie w związku z waloryzacją dodatków, dodatkowo zwiększy się ich świadczenie.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do końca stycznia średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów w poprzednim roku kalendarzowym. A w terminie do 7 roboczego dnia lutego ogłasza realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz dział: Dodatki do emerytury

Czy wszystkie dodatki są waloryzowane. Nie. Waloryzacji podlegają dodatki do emerytur, które zostały przyznane przed dniem waloryzacji, czyli do końca lutego każdego roku kalendarzowego. Waloryzacja obejmuje więc te dodatki, które przysługują do świadczenia przyznanego przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji, czyli przed dniem 1 marca. Są to świadczenia emerytalne przyznane na wniosek zgłoszony najpóźniej w lutym, do których warunki zostały spełnione nie później niż w ostatnim dniu tego miesiąca.
Jakie dodatki są waloryzowane

Zobacz także:Czy dodatki do emerytury są waloryzowane

Zmiana wysokości dodatków do emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatki do emerytury są waloryzowane corocznie, od dnia 1 marca.
Dodatki do emerytury są waloryzowane corocznie, od dnia 1 marca.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama