Kategorie

Dla kogo emerytura z urzędu

Ewa Karaś
Ewa Ryś
inforCMS
Osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy po ukończeniu 60 lat kobieta, a 65 lat mężczyzna Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emeryturę z urzędu. Aby otrzymać to świadczenie, nie muszą oni składać wniosku ani w żaden inny sposób o nie zabiegać. Emerytura taka przysługuje niezależnie od długości stażu ubezpieczeniowego.

Na emeryturę z urzędu mogą liczyć osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. ZUS będzie wydawał decyzje o nabyciu prawa do emerytury z urzędu także w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Od dnia, w który ZUS przyzna emerytury z urzędu, emerytom nie przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Uprawniony do emerytury z urzędu nie ma prawa wyboru świadczenia.

Reklama

Emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy mogą otrzymać wyłącznie osoby pobierający rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Emerytury z urzędu nie otrzymają pobierający rentę inwalidy wojennego, wypadkową czy też rentę socjalną. Emerytury bez składania wniosku nie otrzymają także osoby uprawnione do renty rodzinnej

Warunkami uzyskania emerytury z urzędu jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym warunkiem uzyskania emerytury z urzędu jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Do przyznania emerytury z urzędu konieczne jest posiadanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Emeryturę z urzędu otrzymają ją zarówno osoby posiadające staż ubezpieczeniowym wymaganym do przyznania emerytury w zwykłym trybie po złożeniu wniosku oraz te, które tak długiego stażu nie mają.

Wysokość emerytury z urzędu

Wysokość emerytury z urzędu obliczana jest na zasadach ogólnych. Emerytura ta wynosi:

 • 24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia) oraz
 • po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
 • po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Na wysokość emerytury mogą mieć też wpływ okresy pracy w gospodarstwie rolnym.

Emerytura obliczona zgodnie z powyższymi zasadami nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wysokości emerytury z urzędu nie może być niższa niż najniższa emerytura. Najniższa emerytura wynosi obecnie 636,29. Gwarancja ta nie dotyczy osób, które nie mają stażu ubezpieczeniowego wynoszącego 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Podstawa wymiaru emerytury

Emeryturę z urzędu ZUS oblicza od dotychczasowej lub przeliczonej podstawy wymiaru renty. Jednak podstawę wymiaru emerytury z urzędu można obliczyć na nowo. ZUS może dokonać przeliczenia tylko jeśli osoba zainteresowana złoży wniosek. Podstawę wymiaru emerytury z urzędu ustala się na nowo na zasadach obowiązujących dla świadczeń przyznawanych po raz pierwszy, a więc:

 • z okresu kolejnych dziesięciu lat kalendarzowych, wybranych z 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym ustalono prawo do emerytury z urzędu, albo
 • z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym ustalono prawo do emerytury z urzędu.

Do obliczenia podstawy wymiaru i wysokości emerytury przyjmuje się wówczas kwotę bazową obowiązującą w dacie przyznania emerytury.

Ponowne obliczenie na wniosek

Przy obliczaniu emerytury z urzędu ZUS przyjmuje okresy składkowe i nieskładkowe, przebyte do dnia przyznania emerytury. Zainteresowany może złożyć dokumenty potwierdzające inne okresy niż uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury z urzędu. Wtedy emerytura ta zostanie na wniosek świadczeniobiorcy ponownie przeliczona.

Dorabianie emeryta

Osoba, która zamiast dotychczasowej renty z tytułu niezdolności do pracy pobiera z urzędu emeryturę, może pobierać tę emeryturę bez względu na wysokość osiąganego przychodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. W przypadku emerytury z urzędu nie ma znaczenia, czy dotychczasowe zatrudnienie jest kontynuowane. Emeryci z urzędu mogą zarobić bez ograniczenia, nie mają bowiem ustalonych limitów dorabiania.

Ważne

Emerytura z urzędu zamiast dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy przewidziana jest także dla osób urodzonych po 1948 roku. Warunkiem jej otrzymania jest osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku to jedno z rozwiązań "Polskiego Ładu". Od kiedy miałyby obowiązywać nowe zasady?

  Dowód osobisty dla seniora ważny bezterminowo?

  Dowód osobisty dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia ma być ważny bezterminowo. Taką poprawkę wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

  Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.

  Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.? Jaka jest aktualna wysokość maksymalnych odsetek za opóźnienie?

  500 plus nadal bez kryterium dochodu

  Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

  Krajowy Rejestr Zadłużonych - termin może być przesunięty

  Termin uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych może ponownie zostać przesunięty. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

  500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

  „500 plus dla seniora" wlicza się do dochodu przy niektórych świadczeniach z pomocy społecznej. Czy te przepisy się zmienią?

  Nowy standard telewizji naziemnej w 2022 r. - co oznacza?

  Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 r. rodzi wiele pytań. Czy będzie trzeba wymienić telewizor?

  Alimenty na dziecko – do kiedy [ZMIANY]

  Alimenty na dziecko. Do kiedy rodzice mają płacić świadczenia alimentacyjne? Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]

  Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu? Nad takim rozwiązaniem pracuje Senat. Obecnie uprawnienie to przysługuje kobietom w ciąży.

  Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

  Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

  Jak radzić sobie z komornikiem?

  Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

  Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

  Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

  Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

  Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

  Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

  Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

  Świadek koronny, czyli jaki?

  „Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

  Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

  Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

  ETPCz o wyborze polskiego TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

  Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

  Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

  Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

  Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?