reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jak będą wypłacane emerytury kapitałowe

Jak będą wypłacane emerytury kapitałowe

 Emerytury kapitałowe będą wypłacane przez ZUS wraz z emeryturą lub rentą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa o emeryturach kapitałowych zakłada, że wysokość okresowej emerytury kapitałowej będzie stanowiła równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia kwoty środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o emeryturę przez średnie trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danej osoby.

Okresowa emerytura kapitałowa będzie waloryzowana corocznie, na ogólnych zasadach.

Jeżeli po dniu, od którego przyznano okresową emeryturę kapitałową, emeryt będzie pracował i tym samym podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – wysokość tej emerytury, na jego wniosek, będzie ponownie ustalona.

Wniosek taki będzie mógł być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po zaprzestaniu pracy, czyli po ustaniu ubezpieczenia.

Wysokość dożywotniej emerytury kapitałowej stanowić ma iloczyn miesięcznej stawki tej emerytury właściwej dla wieku emeryta (zawartej w ofercie dożywotniej emerytury kapitałowej) obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przyznanie tej emerytury oraz wskaźnika wyliczonego jako wysokość składki podzielonej przez tysiąc.

Należy zaznaczyć, że przyznanie i wypłata dożywotnich emerytur kapitałowych, z uwagi na to, że emerytury te będą mogły być przyznane dopiero po ukończeniu wieku 65 lat - dotyczy okresy przyszłego.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama