REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OFE Vademecum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
Odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.
Odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Otwarty fundusz emerytalny tworzony i zarządzany jest przez powszechne towarzystwo emerytalne. W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę należy zawrzeć umowę z wybranym funduszem emerytalnym, jeśli tego nie dokonamy możemy zostać przydzieleni do losowo wybranego OFE.

Wybór OFE

Nie później niż w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia społecznego ubezpieczony jest zobowiązany do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym.  Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszy emerytalnym następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem. Otwarty fundusz nie może odmówić zawarcia umowy, o ile osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu spełnia wszystkie wymagane warunki. Umowa o członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym jest zawierana pisemnie, pod rygorem nieważności.

REKLAMA

Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego

Członkiem OFE można zostać również w razie otwarcia rachunku. Jest to sposób nabycia uczestnictwa w OFE przez małżonka w razie ustania małżeńskiej wspólności majątkowej lub śmierci współmałżonka oraz przez byłego małżonka w razie unieważnienia małżeństwa lub rozwodu.

Zobacz także: OFE po raz pierwszy

Zobacz także: Obowiązek zawarcia przez ubezpieczonego umowy z Otwartym Funduszem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto musi wybrać OFE

REKLAMA

W przypadku gdy ubezpieczony nie wybrał w terminie otwartego funduszu ZUS wzywa go na piśmie do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym w terminie do dnia 10 stycznia – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca lub do dnia 10 lipca – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

Jeżeli ubezpieczony nie dopełni obowiązku zawarcia umowy w tych terminach, ZUS wyznacza ubezpieczonemu otwarty fundusz emerytalny w drodze losowania. Losowanie następuje spośród otwartych funduszy emerytalnych, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu i których aktywa na koniec drugiego okresu rozliczeniowego z roku poprzedniego nie przekraczały 10 proc. wartości aktywów netto wszystkich otwartych funduszy. Komisja Nadzoru Finansowego przekazuje do ZUS wykaz otwartych funduszy emerytalnych biorących udział w losowaniu.

ZUS przeprowadza losowanie OFE w ostatnim dniu roboczym stycznia lub lipca. Liczba ubezpieczonych uzyskujących członkostwo w poszczególnych otwartych funduszach wyznaczonych w wyniku losowania powinna być równa.
Już po losowaniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek zawiadomić osobę wylosowaną oraz otwarty fundusz, którego członkiem została ta osoba, o wyniku losowania.

Zobacz także: Kiedy następuje losowanie do OFE

Składki przekazywane do OFE

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje za ubezpieczonych, będących członkami otwartych funduszy emerytalnych, na ich rachunek w OFE część składki na ubezpieczenie emerytalne. Do końca kwietnia 2011 roku ZUS przekazywał na rachunek w OFE część składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 7,3 proc. podstawy wymiaru składki. Sytuacja ta uległa zmianie od dnia 1 maja 2011 roku. Obecnie odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.

Co ZUS robi z pozostałą częścią? Pozostała część, czyli 5 proc. ewidencjonowana jest przez ZUS na subkoncie, prowadzonym w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE. Co ważne środki zgromadzone na subkoncie podlegają podziałowi w razie śmierci ubezpieczonego, rozwodu, unieważnienia małżeństwa oraz w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa.

Zobacz także: Zmiany w składkach OFE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o stanie naszego konta emerytalnego. Informacja taka zawiera miedzy innymi:  kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na I filarze, kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego (gdy kapitał został dla danej osoby już ustalony), wysokość należnych i odprowadzonych składek na otwarte fundusze emerytalne.

Zobacz także: Czy ZUS informuje o składkach w OFE

Zmiana OFE

Każdy członek OFE może zmienić swój fundusz, można tego dokonać w dowolnym momencie. Od 1 maja 2011 roku zmiana OFE jest bezpłatna dla każdego członka funduszu emerytalnego.

Jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Jest to o tyle ważne, że zmiana otwartego funduszu związana jest z przeniesieniem środków znajdujących się na obecnym rachunku do innego funduszu, czyli tzw. wypłatą transferową.

Zobacz także: Czy można zmienić OFE

Zobacz także: Jak zmienić OFE

Zobacz także: Czy można wypisać się z OFE

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
3 stopnie niepełnosprawności a zasiłki z MOPS w 2025 r. [LISTA]

Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać? Czy w najbliższym czasie planowane są zmiany przepisów?

Rząd: Odszkodowania za działki. Gminy boją się pozwów poszkodowanych właścicieli

Wszyscy już wiedzą, że wielu właścicieli działek budowlanych jest zagrożonych utratą ich wartości wskutek wejścia życie nowych przepisów o planach ogólnych w gminach. Od miesięcy alarmują o tym media (w tym infor.pl). Teraz oficjalnie potwierdzają to przedstawiciele gmin, którzy wiedzą najlepiej, jaki będzie skutek nowych regulacji. Gminy interesują się problemem utraty działek w kontekście konieczności wypłaty ich właścicielom odszkodowań. I pytają "Skąd mamy na to wziąć pieniądze?"

Sąd Najwyższy: K. Nawrocki +586 głosów, R. Trzaskowski -589 głosów - po ponownych przeliczeniach kart do głosowania z komisji w Warszawie, Staszowie i Magnuszewie

Sąd Najwyższy poinformował 25 czerwca 2025 r., że po ponownym przeliczeniu głosów z jednej z warszawskich komisji wyborczych stwierdzono, że na Karola Nawrockiego oddano nie 136, a 296 głosów ważnych. Natomiast Rafał Trzaskowski finalnie uzyskał 1611 głosów ważnych, a nie 1774. Podobnie było po przeliczeniach kart do głosowania z komisji w Staszowie (151 głosów przybyło K. Nawrockiemu i tyle samo ubyło R. Trzaskowskiemu) i Magnuszewie (275 głosów przybyło K. Nawrockiemu i tyle samo ubyło R. Trzaskowskiemu). W sumie po ponownym przeliczeniu głosów w tych trzech komisjach "zysk" K. Nawrockiego to 586 głosów, a "strata" R. Trzaskowskiego to 589 głosów.

Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich 1 lipca 2025 r. [komunikat]

Sąd Najwyższy wyznaczył na 1 lipca 2025 r. jawne posiedzenie, podczas którego podejmie uchwałę w sprawie ważności wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 18 maja i 1 czerwca 2025 r. Decyzja zapadnie o godz. 13:00 w sali A.

REKLAMA

Nawet 11 200 zł dopłaty do klimatyzacji. Dla kogo i kiedy?

Przyszło lato a wraz z nim upały. Dotychczas wiele osób mogło tylko pomarzyć o klimatyzacji, jednak teraz może stać się to faktem. Dzięki dopłatom wiele osób już tego lata będzie mogło poczuć ulgę od coraz to wyższych temperatur w Polsce. Istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie do posiadania klimatyzacji, nie tylko w domu jednorodzinnym ale i w mieszkaniach. Poniżej najważniejsze zasady i informacje dotyczące programu.

Posiadanie i handel podrobionymi towarami – o kwestiach odpowiedzialności prawnej

Mimo różnorodności i szerokiej dostępności towarów, podrobione produkty, zwłaszcza luksusowych marek, cieszą się nadal ogromnym zainteresowaniem. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach tzw. podróbka może nam przynieść odpowiedzialność karną.

NATO: Polska zyskuje na szczycie w Hadze. 5% PKB na obronność, F-35, AWACS i deklaracja Trumpa

„Jesteśmy z nimi do końca. NATO będzie silne” – powiedział prezydent USA Donald Trump, rozwiewając wątpliwości co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w działania Sojuszu. Ale to tylko jedna z deklaracji, jakie zapadły podczas zakończonego w środę szczytu NATO w Hadze. Polska znalazła się w centrum uwagi, a Minister Obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o „bardzo ważnych i dobrych dla Polski decyzjach”.

List: 1700 zł, a nieco bardziej niepełnosprawna osoba z NDSE z 3846 (renta plus dopełniający) + 4200 zł (świadczenie wspierające). I ma 8046 zł

Idą zmiany w prawie, które są niekorzystne dla osób niepełnosprawnych. Polegają na tym, że system wspierania osób niepełnosprawnych zależny jest od kryterium niesamodzielności. Są to 1) testy samodzielności (tak w przypadku świadczenia wspierającego - poziom potrzeby wsparcia) albo 2) orzeczenie o niesamodzielności (tak dodatek dopełniający, a wcześniej świadczenie uzupełniające) albo 3) kwestionariusz samodzielności (tak w przyszłości prawdopodobnie asystencja osobista). Wiele wskazuje na to, że coraz mniej ważne będzie orzeczenie o niepełnosprawności, a test rzeczywistej sprawności albo orzeczenie o niesamodzielności. Komisja sprawdzi, czy osoba niepełnosprawna może chodzić, ubrać się, umyć się, zrobić sobie herbatę. Przedsmakiem systemu świadczeń tylko dla osób niesamodzielnych jest świadczenie wspierające oraz dodatek dopełniający do renty socjalnej. Tak samo będzie przy zapowiadanym odpowiedniku dodatku dopełniającego, ale dla rencistów chorobowych - dodatek będzie oparty o NDSE.

REKLAMA

Dodatek za pracę na terenie wiejskim: nie tylko dla nauczycieli? Pracownicy w palcówkach zdrowia, w sklepach, na poczcie, w policji, strażacy, rolnicy, wdowy, sołtysi, pracownicy samorządu - my też chcemy!

Dodatek wiejski: nie tylko dla nauczycieli? Dodatek za pracę na terenie wiejskim ma charakter dodatku socjalnego, tak więc wiele grup podkreśla, że też chce takie świadczenie. Wystarczy 10% z podstawy wynagrodzenia. Czy o dodatek wiejski zawalczą pracownicy w palcówkach zdrowia, w sklepach, na poczcie, w policji, strażacy, rolnicy, wdowy, sołtysi, pracownicy samorządu - nie tylko nauczyciele. Rozważamy czy jest szansa na to, aby wprowadzić dodatki do wynagrodzenia, tzw. wiejskie dodatki, dla pracowników pracujących na wsiach czy w małych miasteczkach (do 5 000 mieszkańców).

Przeliczenie emerytur: Wystąpił szczególnie uzasadniony wypadek subiektywnego przekonanie o zasadności roszczenia do ZUS w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Sprawy związane z przeliczaniem emerytur w związku z wyrokiem TK z 4 czerwca 2024 r. są tak skomplikowane, że emeryci są często zwalniani z opłat (w przypadku przegrania niezasadnego sporu z ZUS). Sąd używa wtedy zwrotu: "wystąpił ,szczególnie uzasadniony wypadek w postaci subiektywnego przekonanie wnioskodawcy o zasadności roszczenia w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego."

REKLAMA