| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą

Przez ostatnie 5 lat prowadzę działalność gospodarczą. Aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury muszę zatrudnić się na półetacie przez minimum pół roku i czy zatrudniając się na półetacie muszę zrezygnować z działalności gospodarczej?

Od 8 maja 2008 roku obowiązuje zmiana ustawy emerytalnej, które umożliwiają przyznanie wcześniejszej emerytury mężczyźnie za 35 lat pracy.

Na wcześniejszą emeryturę, po spełnieniu warunków dotyczących wieku i stażu pracy będzie mógł przejść mężczyzna, jeżeli:

  • ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, był pracownikiem oraz
  • w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym pozostawał w stosunku pracy, a więc był pracownikiem co najmniej przez 6 miesięcy.

Spełnienia tych dwóch ostatnich warunków, nie będzie wymagało się od mężczyzny, który przez cały okres wymagany na prawo do emerytury był ubezpieczony jako pracownik. Oznacza to, że jeżeli mężczyzna prowadzący działalność gospodarczą udowodni, że był pracownikiem przez co najmniej 35 lat – wówczas to, że prowadzi działalność gospodarczą nie będzie stanowiło żadnej przeszkody w przyznaniu wcześniejszej emerytury. Jeżeli natomiast nie był zatrudniony na etacie przez 35 lat – wówczas, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury mężczyzna taki musiałby podjąć pracę na etacie i przepracować co najmniej 6 miesięcy, z tym że nie ma tu znaczenia wymiar czasu pracy.

W takim przypadku należy zaznaczyć, że mężczyzna ten nie musi rezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej. Ubiegając się o wcześniejszą emeryturę może on być równocześnie osobą prowadząca działalność gospodarczą i pracownikiem na etacie - musi jednak pamiętać o tym, żeby pozostawać w stosunku pracy co najmniej w dniu poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę. Oznacza to, że nie może on rozwiązać stosunku pracy i po upływie np. 2 dni od rozwiązania tego stosunku pracy zgłosić wniosek o przyznanie emerytury, gdyż w takim przypadku będzie uznany, że ostatnio przed zgłoszeniem wniosku jest osobą prowadząca działalność gospodarczą.

Podstawa prawna: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007 r. , sygn. akt P 10/07

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »