reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Mama 4+ w 2020 r. (emerytura matczyna) – wniosek i dokumenty

Mama 4+ w 2020 r. (emerytura matczyna) – wniosek i dokumenty

W ramach programu "Mama 4+" przyznawana jest tzw. emerytura matczyna. Aby uzyskać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy złożyć w ZUS wniosek ERSU. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna

Program „Mama 4+” zakłada przyznanie tzw. emerytury matczynej. Jest to de facto rodzicielskie świadczenie uzupełniające funkcjonujące od 1 marca 2019 r. Przysługuje z ZUS lub KRUS matkom co najmniej 4 dzieci, które ze względu na wychowanie potomstwa nie podjęły pracy zarobkowej lub porzuciły dotychczas wykonywaną pracę i mają ukończone 60 lat. W pewnych sytuacjach o emeryturę matczyną mogą starać się także ojcowie. Muszą oni ukończyć 65 lat oraz wychować co najmniej 4 dzieci z tego względu, że matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Celem rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest zapewnienie środków niezbędnych do utrzymania osobom, które kosztem pracy zarobkowej poświęciły się wychowaniu dzieci.

Jako dzieci należy rozumieć dzieci: własne, współmałżonka, przysposobione lub dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Wyjątek stanowi rodzina zastępcza zawodowa.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2020 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Maksymalna wysokość świadczenia wynosi tyle, ile minimalna emerytura w danym roku. Od 1 marca 2020 r. jest to 1200 zł brutto. Kwota netto wynosi 1025 zł. Jeśli osoba uprawniona do emerytury matczynej ma przyznane prawo do emerytury lub renty, ale jej wysokość jest niższa niż 1200 zł brutto, wówczas otrzymuje świadczenie uzupełniające do wysokości 1200 zł. Matki, które nie mają ustalonego prawa do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego, mogą liczyć na kwotę najniższej emerytury w danym roku, czyli wspomniane już 1200 zł brutto.

Co zrobić, aby uzyskać świadczenie mama 4+?

Aby uzyskać emeryturę mama 4+, należy złożyć w ZUS wniosek ERSU (Wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rodzicielskie świadczenie uzupełniające), który dostępny jest w jednostkach stacjonarnych ZUS lub na stronie ZUS.

Wniosek o emeryturę matczyną ERSU

Wniosek o emeryturę matczyną ERSU ZUS.

POBIERZ WNIOSEK O EMERYTURĘ MATCZYNĄ >>>

Dokumenty

Do wniosku o emeryturę "Mama 4+"" należy dołączyć także następujące dokumenty:

  1. akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi;
  2. Informacje o numerach PESEL wszystkich dzieci;
  3. oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej;
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Co istotne, jeśli o rodzicielskie świadczenie uzupełniające stara się ojciec dzieci, musi dodatkowo wskazać w oświadczeniu datę zgonu matki lub porzucenia przez nią dzieci albo okresu zaprzestania wychowywania ich przez długi czas przez matkę. Wskazane okoliczności należy udokumentować.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama