REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Franczyza sposobem na pierwszy biznes

Agnieszka Fryc
Franczyza sposobem na pierwszy biznes. /Fot. Fotolia
Franczyza sposobem na pierwszy biznes. /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Franczyza może być sposobem na pierwszy własny biznes pod znanym już logo. Jest to stosunkowo nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, która na polskim rynku cieszy się nieprzerwanie rosnącym zainteresowaniem.

W umowie franczyzowej mamy do czynienia z dwoma podmiotami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Podmioty te zawierając umowę franczyzową rozpoczynają współpracę, na mocy której franczyzodawcą przekazuje swoje „know-how”, wiedzę na temat prowadzenia firmy oraz swoja ugruntowaną już na rynku markę franczyzobiorcy, ten zaś korzystając z dorobku franczyzodawcy, prowadzi działalność gospodarczą pod jego marką na warunkach i zgodnie z koncepcją wskazaną w umowie, płacąc przy tym franczyzodawcy wskazaną w umowie opłatę. Dzięki takiemu układowi, franczyzodawca powiększa swoje dochody w związku z pomysłem na biznes, zaś franczyzobiorca, rozpowszechniając markę, zarabia na sprawdzonym już pomyśle na biznes. Franczyza stanowi swego rodzaju system sprzedaży towarów, usług lub technologii.

REKLAMA

Zobacz także: Granice ochrony oznaczenia przedsiębiorstwa

Istotą franczyzy jest również to, iż mimo ścisłej i ciągłej współpracy stron umowy franczyzy, pozostają one prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorcami.

Pakiet franczyzowy

Pakiet franczyzowy stanowi istotę umowy franczyzowej. Jest to między innymi „know-how” danego franczyzodawcy, zawierający kompletną koncepcję prowadzenia danej działalności gospodarczej.

Pakiet franczyzowy jest przekazywany franczyzobiorcy w zamian za zobowiązanie się do prowadzenia działalności zgodnie z jego wskazaniami oraz w zamian za wnoszenie odpowiednich opłat, wskazanych w umowie franczyzy. W skład pakietu franczyzowego wchodzą zarówno informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności, ale i szereg uprawnień w tym licencji należących do franczyzodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Pakiet franczyzowy określa zasadniczo:

 • znak towarowy, markę, którą franczyzodawca użycza franczyzobiorcy,
 • know-how, czyli sprawdzoną wiedzę dotyczącą sposobu prowadzenia działalności gospodarczej będącej przedmiotem franczyzy,
 • opłaty franczyzowe wnoszone przez franczyzodawców na rzecz franczyzobiorców,
 • usługi świadczone przez franczyzodawców na rzecz franczyzobiorców,
 • treść podręcznika operacyjnego, określającego procedury prowadzenia działalności w ramach franczyzy przez franczyzobiorcę.

Opłaty

Franczyzobiorca ponosi na rzecz franczyzodawcy dwa główne rodzaje opłat:

 • wstępną opłatę franczyzową,
 • bieżącą opłatę franczyzową,

Często w umowach franczyzy spotyka się również zobowiązanie franczyzobiorcy do wnoszenia wpłat na wspólny fundusz marketingowy.

Polecamy także: Używanie znaku towarowego w orzecznictwie TS

Na wysokość wstępnej opłaty franczyzowej wpływ ma chociażby wartość znaku towarowego i know-how franczyzodawcy, a więc również zasięg czy rozpoznawalność marki. Bieżąca opłata franczyzowa stanowi określony w umowie procent wartości sprzedaży usługi będącej przedmiotem umowy franczyzy. Wysokość wpłaty na fundusz marketingowy również jest ustalana przez franczyzodawcę, jej zasadność wynika zaś z korzystnego wpływu rozpoznawalności i renomy marki na działalność franczyzobiorcy.

Korzyści franczyzy

REKLAMA

Korzyści z umowy franczyzy wynikają zarówno dla franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Franczyza umożliwia franczyzodawcy rozbudowę jego kanałów dystrybucji, a co za tym idzie wzmocnienie pozycji na rynku oraz rozpoznawalności marki, bez dokonywania większych inwestycji i podejmowania szczególnego ryzyka gospodarczego. Kolejną korzyścią płynącą z umowy franczyzy dla franczyzodawcy, jest uzyskanie kolejnego źródła przychodu w postaci opłaty wstępnej i stałej bieżącej opłaty franczyzowej, bez potrzeby angażowania się choćby w kwestie zatrudnienia pracowników, gdyż jak już wspomniano, strony umowy franczyzy pozostają prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorcami. Ryzyko gospodarcze ciąży więc na franczyzobiorcy.

Ogromną korzyścią dla franczyzobiorcy jest możliwość działania na rynku, od samego  początku podjęcia się prowadzenia działalności gospodarczej, pod ugruntowana już na rynku marką. Przedsiębiorcy takiemu łatwiej jest zyskać klientów, gdyż sama marka pod którą działa ma już ich rzeszę. Know-how, z którego korzysta franczyzobiorca, jest sprawdzonym już sposobem prowadzenia biznesu. Zmniejsza to ryzyko związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Ne można również nie wspomnieć o pomocy, jaką franczyzodawca udziela franczyzobiorcy. Polega ona między innymi na pomocy przy uruchomieniu lokalu, również pomocy w wyborze lokalizacji, a nawet narzuceniu lokalizacji, która według przeprowadzonych przez franczyzodawcę badań, jest w stanie przynieść największe dochody. Franczyzodawca może również zaoferować przeszkolenie franczyzobiorcy oraz jego pracowników w zakresie prowadzenia biznesu, metod produkcji, czy promocji marketingowych. Pomoc ta leży oczywiście również w interesie franczyzodawcy. Istotne jest bowiem, aby przedsiębiorca działający pod jego marką, spełniał standardy, które pozwoliły franczyzodawcy na uzyskanie tak silnej pozycji na rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA