reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Odpowiedzialność karna > Odpowiedzialność za przestępstwo skutkowe (art. 2)

Odpowiedzialność za przestępstwo skutkowe (art. 2)

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

Artykuł mówi o tym, kto podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo, które zostało popełnione przez zaniechanie.

Należy więc omówić o jakie przestępstwo chodzi i na kim ciąży obowiązek zapobiegnięcia skutkowi. 

Przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie polega na tym, iż zostało popełnione w związku z naruszeniem jakiegoś obowiązku, który spoczywa na danej osobie.

Artykuł wskazuje na to, że obowiązek nałożony na osobę, powinien mieć charakter prawny i szczególny.

Do starszego, chorującego emeryta została zatrudniona pielęgniarka, która miała się nim opiekować. Została poinformowana, że pacjent musi przyjmować lekarstwo o określonej godzinie. Pielęgniarka nie podała lekarstwa choremu, wskutek czego pacjent zmarł.

Czyn popełniony przez pielęgniarkę był czynem popełnionym z zaniechania, ponieważ pielęgniarka zaniechała wykonywania swoich czynności, do których była zobowiązana i to na niej spoczywał obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

Zobacz serwis: Prawo karne

Zaniechania nie należy zawsze utożsamiać z bezczynnością, lecz również z cechą człowieka, która ujawnia się w momencie braku jego aktywności, co do powierzonych mu obowiązków.

W tym momencie tylko na pielęgniarce spoczywał szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi, więc to ona będzie odpowiadać za następstwa związane z zaniechaniem obowiązku opieki nad chorym.

Typowym kodeksowym przestępstwem popełnionym z zaniechania jest przestępstwo stypizowane w Kodeksie karnym w art. 162. Mówi o odpowiedzialności za nieudzielanie pomocy osobie potrzebującej. Artykuł ten wskazuje że osobie, której życie narażone jest na utratę lub grozi jej ciężki uszczerbek na zdrowiu, nie udzielenie jej pomocy, wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 3.

Obowiązki zapobiegnięcia skutkowi nie wynikają tylko z kodeksu karnego. Jest to również szereg innych ustaw, które nakładają na określone osoby przyjęcie funkcji gwaranta. Samo pojęcie gwaranta wiąże się z podjęciem działania, które uchroni osobę, znajdującą się pod opieką gwaranta przed negatywnymi konsekwencjami.

Zobacz: Darmowe porady prawne

Nie można jednak wymagać od gwaranta aby podjął się działań, które wykraczają poza jego realne możliwości. Można jedynie żądać takich zachowań, które gwarant jest w stanie wykonać.

Lekarz przyjmuje pacjenta znajdującego się w stanie krytycznym, z licznymi ranami i złamaniami powstałymi z powodu uczestnictwa w wypadku samochodowym. Jeżeli stwierdzi, że nie jest w stanie mu pomóc i żaden zabieg nie rokuje na pozostanie pacjenta przy życiu, nie będzie zobowiązany do przeprowadzenia takiego zabiegu. Nie zostanie, więc pociągnięty do odpowiedzialności za zaniechanie swoich obowiązków.

Podstawa prawna: Art. 2 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama