REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za przestępstwo skutkowe (art. 2)

Opracował: Damian Skowron
Przestępstwo skutkowe może być popełnione zarówno przez działanie jak i zaniechanie.
Przestępstwo skutkowe może być popełnione zarówno przez działanie jak i zaniechanie.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

Artykuł mówi o tym, kto podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo, które zostało popełnione przez zaniechanie.

REKLAMA

Należy więc omówić o jakie przestępstwo chodzi i na kim ciąży obowiązek zapobiegnięcia skutkowi. 

Przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie polega na tym, iż zostało popełnione w związku z naruszeniem jakiegoś obowiązku, który spoczywa na danej osobie.

Artykuł wskazuje na to, że obowiązek nałożony na osobę, powinien mieć charakter prawny i szczególny.

REKLAMA

Do starszego, chorującego emeryta została zatrudniona pielęgniarka, która miała się nim opiekować. Została poinformowana, że pacjent musi przyjmować lekarstwo o określonej godzinie. Pielęgniarka nie podała lekarstwa choremu, wskutek czego pacjent zmarł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czyn popełniony przez pielęgniarkę był czynem popełnionym z zaniechania, ponieważ pielęgniarka zaniechała wykonywania swoich czynności, do których była zobowiązana i to na niej spoczywał obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

Zobacz serwis: Prawo karne

Zaniechania nie należy zawsze utożsamiać z bezczynnością, lecz również z cechą człowieka, która ujawnia się w momencie braku jego aktywności, co do powierzonych mu obowiązków.

W tym momencie tylko na pielęgniarce spoczywał szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi, więc to ona będzie odpowiadać za następstwa związane z zaniechaniem obowiązku opieki nad chorym.

REKLAMA

Typowym kodeksowym przestępstwem popełnionym z zaniechania jest przestępstwo stypizowane w Kodeksie karnym w art. 162. Mówi o odpowiedzialności za nieudzielanie pomocy osobie potrzebującej. Artykuł ten wskazuje że osobie, której życie narażone jest na utratę lub grozi jej ciężki uszczerbek na zdrowiu, nie udzielenie jej pomocy, wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 3.

Obowiązki zapobiegnięcia skutkowi nie wynikają tylko z kodeksu karnego. Jest to również szereg innych ustaw, które nakładają na określone osoby przyjęcie funkcji gwaranta. Samo pojęcie gwaranta wiąże się z podjęciem działania, które uchroni osobę, znajdującą się pod opieką gwaranta przed negatywnymi konsekwencjami.

Zobacz: Darmowe porady prawne

Nie można jednak wymagać od gwaranta aby podjął się działań, które wykraczają poza jego realne możliwości. Można jedynie żądać takich zachowań, które gwarant jest w stanie wykonać.

Lekarz przyjmuje pacjenta znajdującego się w stanie krytycznym, z licznymi ranami i złamaniami powstałymi z powodu uczestnictwa w wypadku samochodowym. Jeżeli stwierdzi, że nie jest w stanie mu pomóc i żaden zabieg nie rokuje na pozostanie pacjenta przy życiu, nie będzie zobowiązany do przeprowadzenia takiego zabiegu. Nie zostanie, więc pociągnięty do odpowiedzialności za zaniechanie swoich obowiązków.

Podstawa prawna: Art. 2 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA