REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

280 zł dwuosobowa, 420 zł trzyosobowa i 560 zł czteroosobowa rodzina. O tyle mniej mogą zapłacić za prywatne usługi. Sprawdź jak.

dentysta stomatolog leczenie zębów profilaktyka rodzina
280 zł dwuosobowa, 420 zł trzyosobowa i 560 zł czteroosobowa rodzina. O tyle mniej mogą zapłacić za prywatne usługi. Sprawdź jak.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

560 zł mniej za dentystę dla czteroosobowej rodziny. To taniej o 20 proc. Jakość usług stomatologicznych świadczonych w ramach NFZ nadal niepokoi. To dlatego często decydujemy się na prywatne usługi. Nie każdy wie, że wystarczy zrobić to, by obniżyć cenę.

Stomatolog w ramach NFZ nadal ma złą sławę

Dostęp do usług stomatologicznych realizowanych w ramach NFZ i jednocześnie poziom cen tych usług świadczonych komercyjnie, to tematy bardzo często poruszane w przestrzeni publicznej. Kilka miesięcy temu internet obiegły informacje o tzw. 500 plus na dentystę, czyli tak naprawdę możliwości skorzystania z profilaktyki stomatologicznej w ramach NFZ. Dużo też mówi się o wartości koszyka świadczeń, która z roku na rok w większości ośrodków spada, zamiast rosnąć. Najnowsze zagadnienie z zakresu tej tematyki, o którym w ostatnim czasie było głośno, to z kolei przywrócenie od września 2024 r. opieki stomatologicznej w szkołach. Jednak niezależnie od tego, jakie kroki podejmują rządzący, na tle tej tematyki na pierwszy plan niezmiennie wybija się zagadnienie dotyczące jakości usług świadczonych w tym zakresie w ramach NFZ. Czas oczekiwania to bowiem problem, z którym można sobie poradzić, o ile sytuacja nie jest nagła. Jednak faktu, że lekarze współpracujący z NFZ mogą używać podczas leczenia jedynie materiałów starszej generacji i nie mają możliwości stosowania najnowszych metod leczenia, to wada, na którą trudno przymknąć oczy. Czy to oznacza, że pacjentom pozostaje jedynie korzystanie z coraz droższych usług stomatologicznych oferowanych na rynku prywatnych usług medycznych i obciążanie nimi budżetu rodziny? W większości przypadków tak.

REKLAMA

Usługi dentystyczne średnio o 20 proc. tańsze. Dla rodziny to dużo.

Warto jednak zwrócić uwagę na analizę przeprowadzoną przez rankomat.pl, z której wynika, że płatności za dentystę można łatwo obniżyć o ok. 20 proc.! Eksperci mulitporównywarki rankomat.pl przeanalizowali ceny kilku usług dentystycznych oferowanych w gabinetach na terenie największych aglomeracji miejskich i w mniejszych ośrodkach, ale leżących w tym samym regionie. Usługi, które zostały wzięte pod uwagę to wypełnienie ubytku z wykorzystaniem materiału światłoutwardzalnego (za jedną ściankę zęba), usunięcie zęba, pakiet higienizacyjny oraz leczenie kanałowe. Okazało się, że usługi świadczone w mniejszych ośrodkach są średnio o 20 proc. tańsze. W przypadku konkretnych usług, np. usunięcia zęba czy skallingu, różnica ta potrafi osiągać poziom nawet 40 proc.!
Oczywiście w tym miejscu może pojawić się argument dotyczący trudności związanych z dotarciem o lekarza świadczącego usługi w mniejszym ośrodku. Nie da się ukryć, że taka wizyta wymaga poświęcenia większej ilości czasu, a także poniesienia kosztów na dojazd. Wydaje się jednak, że przy cenach osiągających taki poziom, jak usługi stomatologiczne, zorganizowanie jednego wyjazdu na wizytę dla czteroosobowej rodziny może jednak być warte tych poświęceń, bo np. w przypadku usunięcia kamienia i piaskowania zębów, różnica w cenie może wynosić nawet 140 zł na osobę – jak informuje rankomat.pl, taka jest różnica w cenach tych usług świadczonych np. w Katowicach i Bielsku Białej).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA